Андрей Алферов
Кінознавець, режисер, куратор

ВИКЛИК СПРИЙНЯТТЮ ЄВГЕНІЯ ГАЛЬПЕРІНА: музика, пошук сенсу і Люк Бессон (Частина II)

ВИКЛИК СПРИЙНЯТТЮ ЄВГЕНІЯ ГАЛЬПЕРІНА: музика, пошук сенсу і Люк Бессон (Частина II)
Євгеній Гальперін. Photo by Craig McDean / kcrw.com

 

Читати частину I

 

Напередодні виходу на великі екрани «розумного» голлівудського блокбастера «Крейвен-мисливець» — шостого фільму франшизи «Всесвіту Людини-павука» — кінознавець Андрій Алфьоров поговорив з одним із найвидатніших французьких кінокомпозиторів сучасності Євгенієм Гальперіним про природу кіномузики, київське дитинство, антисемітизм і рятівну роль кіно в його житті; підбір ключів до чужих екранних історій, складний характер Люка Бессона і заморожену сексуальність у ремейку «Еммануель»; великий Голлівуд, його інтелектуальні блокбастери й серіали; про композиторську зрілість.

 

А. А.: Серіали сьогодні — нова, романна форма сучасного кіно. Крім «Лагерфельда», ти працював над такими проєктами, як «Чорний барон» (французький кримінальний серіал, 2016–2020) і «Сцени з подружнього життя». Однак найгучнішим успіхом стало «Оленя» (2024). Як ти став частиною цього проєкту?

Є. Г.: Абсолютно несподівано. Нас запросила британська продюсерська компанія, яка була змушена звільнити свого композитора після року марної роботи. На чорновому монтажі у них вже лежала тимчасова музика, що складалася здебільшого з наших раніше написаних творів, зокрема музики з «Нелюбові» і «Сцен з подружнього життя». Тому вони обрали нас.

Зателефонували нам, звісно ж, в останній момент — лише за два місяці до здачі проєкту. На той час у нас уже була інша робота, але, прочитавши сценарій двох епізодів, ми зрозуміли, що це щось унікальне. Історію розповідає персонаж, який сам пережив події (серіал є адаптацією автобіографічної моновистави Річарда Гедда, який грає самого себе — прим. ред.).

Крім того, сценарій був чудово написаний. Ми відразу зрозуміли, що відмовлятися від такого проєкту було б злочином. Ніхто тоді навіть припустити не міг, що цей серіал подивиться 100 мільйонів глядачів. Він здавався чимось нішевим.

Ми з Сашком вирішили, що заради такого проєкту варто пожертвувати сном. Працювати доводилося ночами, але воно того варте.

 

А. А.: Тебе не дивує, що останнім часом уже другий проєкт — після «Джокера» — викликає культовий інтерес, транслюючи тему маленької людини, яка відчайдушно прагне бути почутою і знайденою?

Є. Г.: Не думаю, що в «Оленяті» головна тема — це історія про маленьку людину. Для мене цей серіал — про людину, яка живе в епоху жахливого обсягу інформації, одкровень, психологічних зізнань, змін орієнтацій, змін гендерної ідентичності та постійного пошуку себе.

Він відгукнувся у такої кількості людей, бо головний герой ділиться своїм неймовірним досвідом з такою щирістю і детальністю, що це стає близьким величезній аудиторії. Це не просто історія про те, як знайти себе чи стати кимось. Хоча ти маєш рацію, ця тема теж є.

Моїми очима, «Оленя» — це насамперед історія людини, яка намагається зібрати себе по шматочках після пережитих катастроф і травмуючих подій. У глядачів, які його дивилися, виникало відчуття розмови з кимось близьким, хто ділиться своїм глибоко інтимним досвідом.

Андрій Звягінцев назвав це явище «новою щирістю». Гадаю, серіал допоміг багатьом ненадовго відчути себе менш самотніми.

 

Евгений Гальперин с Джей Си Чендором — режиссером «Крейвена-охотника»
Євгеній Гальперін із Джей Сі Чендором — режисером «Крейвена-мисливця» / Надано Євгенієм Гальперіним

 

А. А.: Від серіалів я хотів би перейти до іншого яскравого поп-культурного феномену — коміксів, які останніми роками стали мало не основою сучасної драми. Ти нещодавно завершив роботу над музикою до фільму «Крейвен-мисливець», екранізації однойменного коміксу Marvel, створеної великою голлівудською студією Columbia Pictures. Чи є в такому масштабному індустріальному кіно свої правила роботи з музикою?

Є. Г.: Той факт, що ми з Сашком виявилися частиною цього проєкту, є примітним — це свідчить про те, що герметичність студійної системи, яка раніше рекрутувала винятково своїх, дала тріщину (сміється).

У всьому «винен» режисер Джей Сі Чендор, який сам прийшов у великий Голлівуд з авторського кіно («Межі ризику», 2011; «Все пропало», 2013). Його розум, винахідливість і унікальний авторський погляд привернули увагу студії, яка раніше вважала за краще наймати «міцних ремісників», як різноробочих для конвеєрної продукції.

Джей Сі хотів зробити щось особливе з Marvel, несхоже на стандартний голлівудський продукт. Студія погодилася на його ідеї, коли проєкт зайшов у глухий кут. Фільм кілька разів переносили, змінювали монтажерів, вирізали сюжетні лінії героїв, залишаючи лише екшн, а потім знову все повертали.

Зрештою після показу фокус-групі, де глядачі заявили, що фільм занадто короткий, нічого не зрозуміло, а героям неможливо співпереживати, продюсери здалися. Тоді у них якраз стався прокатний провал іншого проєкту за коміксом, і вони вирішили віддати Джею Сі повний контроль.

Він змонтував фільм так, як хотів, і результат сподобався всім. Але стара музика, яка в основному звучить на екшн-сценах, категорично не підійшла до нової монтажної версії фільму. Тоді він запросив нас. Нам потрібно було написати щось «людське» — музику, яка відповідала б історії героїв та їхньому внутрішньому світу, а не тільки динамічним сценам.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

А. А.: Там же в центрі сюжету конфлікт батька й сина, яких грають Рассел Кроу та Аарон Тейлор-Джонсон….

Є. Г.: Так, у центрі історії — батько й двоє його синів. Батько — одіозний і деспотичний російський мафіозі — уособлює аморальність та жорстокість. Під його гнітом мати, фактично замкнена у величезному будинку, не витримує і накладає на себе руки.

Молодий Крейвен, якого звуть Сергій, не може пробачити собі її смерть і всю провину покладає на батька. Виростаючи, він робить усе, щоб бути максимально на нього несхожим. Однак зрештою сам стає ще гіршим, перетворюючись на одного з головних негативних персонажів всесвіту Marvel і суперника Людини-павука.

Викравши Спайдермена, Сергій усвідомлює, що всі роки полювання на нього були гонитвою за хибною метою.

Джей Сі одразу попросив нас додати глибини в музичний супровід, підкресливши психологію героїв, їхні емоції та трагедію. Тож від музики попереднього композитора у фільмі залишилися лише екшн-епізоди. Ми ж зосередилися на характерах персонажів та їхньому внутрішньому світі, щоб посилити драматичну складову фільму.

 

А. А.: Від чого ви тут відштовхувалися?

Є. Г.: Насамперед від сімейної теми, яка від початку була замазана надто вже загальною музикою. Ми ж вирішили шукати сучасні фарби, відмовившись від класичної оркестрової музики на користь незвичних тембрів і мінімалізму. Це той випадок, коли мінімальна кількість засобів створює максимальний емоційний ефект.

Ми почали з тем головних героїв. Для авторитарного батька створили гнітючу, задушливу музичну тему. Для двох братів, які перебувають під його гнітом і згодом перетворюються на лиходіїв Marvel, ми шукали звуки й ноти, які допомогли б глядачеві відчути до них співчуття. Особливо у ті кілька екранних хвилин, поки вони ще молоді й людяні, до того, як дія переноситься на 15 років уперед і вони дорослішають, а отже, їх грають уже інші актори. І зв’язок між ними в дитинстві та вже в дорослому стані підтримується саме завдяки музиці.

Я хотів, щоб ці музичні мотиви зробили героїв впізнаваними навіть у майбутньому, коли їхню трансформацію буде завершено. Ми знайшли незвичайні інструменти з унікальними тембрами, які глядач одразу розпізнає на свідомому і підсвідомому рівні.

Так, до речі, працював великий Морріконе: у нього тембр інструменту часто був важливішим за саму мелодію. Його насвистування, постріли, завивання койота у «вестернових» партитурах — це відв’язне композиторське новаторство.

Тему братів було зіграно на Кристаль Баше — дивовижному французькому інструменті. Це скляні трубки, на яких грають мокрими руками, немов погладжуючи їх. Виходить м’який, глісуючий звук, що нагадує орган, але з унікальною, тремтливою текстурою.

 

Кристаль Баше (Cristal Baschet) — современный музыкальный инструмент, разработанный в 1952 году братьями Бернаром и Франсуа Баше. Модели хрустальных органов варьируются от 3,5 до 6 октав и состоят из 56 хроматически настроенных стеклянных стержней. Чтобы сыграть на нем, музыканты трут стержни влажными кончиками пальцев
Кристаль Баше (Cristal Baschet) — сучасний музичний інструмент, розроблений 1952 року братами Бернаром і Франсуа Баше. Моделі кришталевих органів варіюються від 3,5 до 6 октав і складаються з 56 хроматично налаштованих скляних стрижнів. Щоб зіграти на ньому, музиканти труть стрижні вологими кінчиками пальців / lescmr-landes.org

 

За батька відповідає контрафагот — інструмент з дуже низьким, шиплячим звучанням. Його музична тема побудована всього на двох-трьох нотах, але ключову роль відіграють паузи між фразами. Ці паузи створюють напругу та відчуття непередбачуваності: ти не знаєш, що буде далі, і це тримає глядача в стані саспенсу.

Важливо розуміти, що, коли музика йде безперервно, вона, хоч яким би був її характер — лякаючим чи романтичним, створює відчуття комфорту, передбачуваності. А паузи ламають це відчуття й додають драматичної напруги.

Щоб підкреслити російське походження батька, ми використали мелодію старого фольклорного наспіву «Жните мои жнеи». Це псковська пісня, можливо, XVIII століття, а може, й давніша. Ми почули її в одного нашого знайомого композитора — Олексія Канциру, і вона нас вразила. Це навіть не стільки російська, скільки загальнослов’янська мелодія — настільки архаїчна, що текст був практично нерозбірливий.

Цю мелодію ми взяли за основу однієї з тем головного героя, щоб позначити його етнічне коріння і зв’язок з померлою матір’ю. Саме її заповіти визначають, як він живе, намагаючись не бути схожим на свого батька. Але в підсумку він стає ще гіршим, ніж батько, перетворюючись на справжнього лиходія.

 

А. А.: А як це в музиці виражено?

Є. Г.: Досить просто: тема батька, яка звучить кілька разів упродовж фільму, трансформується і виростає у фіналі в тему сина. Ми використали варіацію, яка зберігає впізнавані елементи теми батька, проте це вже нова музика.

 

А. А.: Це ж практично «Хрещений батько» — Майкл Корлеоне, який тримався осторонь сімейного бізнесу, займає місце самого Дона Віто    

Є. Г.: Безумовно, тут є певна паралель. Але все ж таки це розважальне кіно, а не авторський твір, яким є «Хрещений батько» Копполи. Хоча сама історія потужна, навіть якщо розповідати її схематично, без тих нюансів і глибини, які є у Копполи, вона бере за живе.

Надто тому, що розігрується чудовими акторами. Один тільки Рассел Кроу чого вартий.

 

Читати частину III

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: