«ВИПАДКОВИЙ СВІТ»: нашу цивілізацію створили наукові відкриття, яких ніхто не очікував?!

«ВИПАДКОВИЙ СВІТ»: нашу цивілізацію створили наукові відкриття, яких ніхто не очікував?!
Photo by Michael Schiffer on Unsplash

 

Для нас є звичним уявлення про те, що вчені — вельми раціональні люди. А отже, й процес здійснюваних ними наукових відкриттів теж має бути раціональним і прогнозованим. На жаль, це зовсім не так. Під час новітнього дослідження було оцінено 1,2 мільйона біомедичних публікацій і визначено «несподіваність» їхніх результатів. Виявилося, що величезна кількість відкриттів була зроблена абсолютно випадково! Це свідчить про те, що ми з вами живемо у «випадковому світі». І він міг би бути зовсім іншим, якби вченим не допоміг випадок.

 

НАУКА — РІЧ ВИПАДКОВА?

 

Наука рясніє випадковими відкриттями. Якось Александр Флемінг помітив, що цвіль із роду Penicillium вбиває бактерії, які він культивував у чашці Петрі. Це випадкове спостереження призвело до відкриття антибіотиків і врятувало мільйони життів. Страшно уявити, що було б із людством, якби не Його Величність Випадок!

Однак везіння Флемінга в історії науки зовсім не унікальне. Цілком можливо, що вона складається переважно з випадкових відкриттів. Принаймні, дослідження в галузі біомедицини стверджують, що це так. Щодо інших галузей науки подібних досліджень поки що не проводили, але навряд чи ситуація там буде радикально іншою.

Автори статті, нещодавно опублікованої у виданні Research Policy, підрахували, що переважна більшість біомедичних статей містить результати, які кардинально відрізняються від тих, котрі науковці вносили у свої заявки на фінансування.

 

ВИПАДКОВІСТЬ — СТАТИСТИКА, А НЕ АНЕКДОТ!

 

Курйоз полягає в тому, що проєкт із вивчення ступеня «несподіваності» наукових результатів сам дав несподівані результати. Його керівник Охід Якуб, британський біохімік і соціолог з Університету Сассекса, вважає роль випадковості в процесі наукових відкриттів досі недооціненою. Хоча емпірично давно було зрозуміло, що «несподіванки» в науці не така вже й рідкість.

Італійський філософ біологічних наук із Падуанського університету Тельмо П’євані, оцінюючи роботу своїх англійських колег, заявив, що вона виводить дослідників «за рамки анекдотичного погляду на випадковість у науці» та «вперше підтверджує її на кількісному й статистичному рівні».

 

ПАРАДОКС ГРАНТІВ: РЕЗУЛЬТАТ НЕ ЗБІГАЄТЬСЯ З ОЧІКУВАННЯМ

 

Якуб та його колеги вивчили понад 1,2 мільйона наукових публікацій. У своєму аналізі використали більше 90 000 грантів у галузі біомедичної науки, які були надані Національним інститутом охорони здоров’я США (NIH) у період з 2008 по 2016 рік. Без штучного інтелекту тут, звісно, знову не обійшлося.

Спершу британські фахівці створили алгоритм машинного навчання, який міг аналізувати текст статей і класифікувати дослідження. Сортування проводилося відповідно до наукових категорій, встановлених NIH, як-от «хронічний біль» або «зміна клімату».

А потім дослідники порівняли результати з тими науковими категоріями, які спочатку були вказані в цілях і очікуваннях заявок на грант. Отримані дані просто приголомшили авторів дослідження! Те, що грантодавці отримували на виході, дуже рідко повністю збігалося з тим, що вони «замовляли».

 

СТУПІНЬ «НЕСПОДІВАНОСТІ»

 

Близько 70% біомедичних публікацій включали текст принаймні в одній категорії, яка не була згадана в їхньому гранті. Далі автори дослідження виключили з очікуваного і кінцевого результату тісно пов’язані терміни. До прикладу, захворювання печінки та рак печінки.

Картина дещо покращилася, але навіть при цьому в 58% статей команда Якуба виявила ніким не очікувані результати. У середньому несподіваними виявилися відкриття приблизно в третині всіх проаналізованих наукових категорій.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

БІЛЬШЕ КОНКРЕТИКИ — БІЛЬШЕ ВИПАДКОВОСТІ!

 

Причому результати, яких ніхто не очікував, найчастіше зустрічалися в наймасштабніших дослідженнях. Що більшими були гранти на дослідницький проєкт, то більше часу займала його реалізація і вищою була ймовірність випадкових результатів. При цьому максимальну кількість «несподіванок» генерували грантові дослідження в галузі фундаментальної науки.

У прикладних же проєктах, пов’язаних із клінічними дослідженнями або захворюваннями, несподіваних результатів було дещо менше. Начебто все логічно? Але й тут не обійшлося без сюрпризу! Прикладні гранти, заявники яких самі ставили конкретні цілі, з більшою ймовірністю давали непередбачувані результати.

 

БІЛЬШЕ ЧАСУ ТА ГРОШЕЙ — БІЛЬШЕ НЕСПОДІВАНКИ!

 

А ось якщо грантові проєкти були ініційовані дослідниками, частка несподіванки, нехай і трохи, але зменшувалася. Отже, випадковий результат більше надає перевагу замовникам, ніж виконавцям?

За словами П’євані, проєкт Якуба має важливе значення для дослідницької політики: «Можна фінансувати як фундаментальні, так і прикладні дослідження, якщо і ті й інші відкриті для несподіваних результатів і не усувають аномалії надто поспішно». Він закликає не лякатися випадковості, навіть якщо вона дорого коштуватиме.

 

НАУКОВЦІ В ПОШУКАХ СВОБОДИ

 

Зі свого боку, Якуб вважає: якщо спонсори не проти зустрічей із випадковостями, то їм варто видавати більші гранти на більш тривалі періоди часу. Утім, деякі з них, зокрема Саманта Коупленд, філософ із Делфтського технічного університету в Нідерландах, вважає, що випадковість тут ні до чого.

Більша свобода в дослідженнях не може її підвищити. Просто, якщо науковці мають у своєму розпорядженні більше часу і гнучке фінансування, то більш ефективно отримують вигоду зі своїх можливостей. Коупленд нагадує, що вони нерідко справді перебувають під сильним тиском «наукового методу» і тому прагнуть відстояти для себе право на «несподівані відкриття».

 

ДОВЕДЕТЬСЯ ПОСЛУХАТИ САМИХ НАУКОВЦІВ…

 

У будь-якому разі дослідження Якуба — лише перше з небагатьох, у рамках яких планується вивчення випадковості наукового результату. Поки що у цього проєкту існує ціла низка обмежень. Однак команда не збирається зупинятися на досягнутому і постарається з’ясувати, як часто дослідники в різних галузях напряму посилаються на випадковість у своїх публікаціях. А також дізнатися про ставлення до неї безпосередньо самих учених.

 

Оригінальне дослідження:

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: