Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

БЕЗЦІННИЙ СОН: як подолати безсоння і запобігти інсульту

БЕЗЦІННИЙ СОН: як подолати безсоння і запобігти інсульту
Згенеровано за допомогою ШІ / bing.com

 

Серед хвороб є свої призери та чемпіони. Інсульт головного мозку перебуває на п’єдесталі причин смерті людини, впевнено посідаючи там другу позицію після інфаркту. Тільки 15% з тих, хто переніс інсульт, повертаються до колишнього життя.

Частина хворих помирає, а величезна кількість перетворюється на інвалідів. Інсульт молодшає рік у рік: третина хворих — це люди працездатного віку.

Останні дослідження китайських учених з Університету Тунцзі в Шанхаї малюють ще гірші перспективи: за наступні сорок років смертність від інсульту зросте в 3 (три!) рази.

А опубліковані в червні 2023 року результати нового дослідження Університету співдружності Вірджинії довели, що безсоння не лише погіршує працездатність та якість життя, а й підвищує можливість отримати інсульт. На особливий ризик наражаються люди віком до 50 років, які страждають на хронічне недосипання.

За оцінками експертів, в Україні сьогодні близько 80% людей мають проблеми зі сном. Головна причина безсоння — війна і пов’язаний з нею стрес. Новини про загибель людей, постійні повітряні тривоги, переживання за долю близьких…

У такій обстановці мозку складно функціонувати нормально і вивести психіку з безсонного режиму, який загрожує серйозними хворобами, як-от, наприклад, інсульт. Можна сказати, що українці змушені боротися ще на одному, «внутрішньому» фронті — за своє ментальне та фізичне здоров’я.

До безсоння слід ставитися ніби до ворога. А щоб здобути над ворогом перемогу, його, як відомо, треба знати в обличчя.

 

Мы молодые гордые придурки,

Счастливые лентяи и бретеры,

До первого серьезного похмелья

Нам остается года по четыре,

До первого инсульта — двадцать восемь,

До первой смерти — пятьдесят три года…

 

Віра Полозкова

 

ЩО ТАКЕ ІНСУЛЬТ

 

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, яке призводить до тяжких неврологічних наслідків через припинення подачі крові в мозок при ішемічному інсульті або внаслідок геморагічного інсульту, коли лопається судина і кров з неї прямує до мозку.

Інсульти можуть бути різними залежно від локалізації ураження, але результат захворювання багато в чому залежить від швидкості надання медичної допомоги, оскільки інсульт — це невідкладне порушення стану здоров’я.

У країнах з високим ВВП та більш якісним рівнем охорони здоров’я смертність від інсульту набагато менша за середню статистику у світі. В Україні летальність від інсульту становить майже 15% від кількості всіх смертей, що відповідає 100 000 осіб на рік.

 

Згенеровано за допомогою ШІ / bing.com

 

ПРИЧИНИ ІНСУЛЬТУ

 

Якою б поганою не була ситуація, завжди може бути гірше.

Що з того, що через інсульт у мене тепер дефект мовлення?

У Мойсея він теж був — і нічого

 

Кірк Дуглас

 

Причини інсульту вивчені та загальновідомі: атеросклероз судин головного мозку, гіпертонічна хвороба, миготлива аритмія, інфаркт міокарда, варикозна хвороба, ожиріння, цукровий діабет. Але є чинники, які можуть підвищувати ризик виникнення інсульту. До них належить і безсоння.

 

Згенеровано за допомогою ШІ / bing.com

 

БЕЗСОННЯ ТА ЙМОВІРНІСТЬ ІНСУЛЬТУ

 

Можливо, моє безсоння лише свого роду страх перед візитером, якому я заборгував своє життя

 

Франц Кафка

 

Безсоння є поширеною проблемою в США — на нього страждає третина всього населення. Безсоння не тільки знижує загальну працездатність, погіршує настрій вдень і викликає сонливість, але також є негативним фактором розвитку різних захворювань.

Дослідження команди вчених з Університету співдружності Вірджинії (США), результати якого було опубліковано на початку червня 2023 року в журналі «Неврологія», наводить докази прямого негативного впливу безсоння на ризик отримати інсульт.

Один із співавторів експерименту Вендемі Савадого впевнений, що сон є найважливішою біологічною функцією організму і особливо важливий для відновлення нервових клітин головного мозку, а також виведення всіх токсичних речовин, що накопичилися в нейронах протягом дня.

«Це справді величезна і важлива частина функціонування організму. Тому, коли відбувається збій у системі, порушення сну, проблеми із засипанням, із тривалістю сну, це може призвести до деяких несприятливих наслідків для здоров’я».

Сутність проведеного американськими вченими дослідження полягала в тому, що протягом 9 років вони вели спостереження за станом здоров’я 31 000 осіб, які до початку експерименту не мали інсульту. На початку та під час дослідження вчені проводили опитування серед піддослідних щодо їх схильності до безсоння, фіксуючи якою мірою від (1 до 8) їх турбують порушення сну і як часто вони прокидаються серед ночі.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

Через 9 років серед учасників експерименту було зафіксовано 2101 випадок інсульту. Вчені проаналізували те, яку роль відіграло безсоння, і дійшли до досить гнітючих цифр: у людей з невеликими проблемами зі сном ризик інсульту був на 16% вищим, ніж у тих, у кого безсоння не було. А ті, у кого безсоння було частим і викликало безліч симптомів, ризик отримати інсульт збільшувався на 51%.

Серед людей віком до 50 років негативний вплив безсоння на можливість отримати інсульт також дуже значущий: він становив 38% порівняно з тією групою, яка не страждала від порушень сну.

Доктор Раджкумар Дасгупта з Американської академії медицини сну так підсумував отримані дані:

«Це було вагоме дослідження, що підтверджує важливість виявлення та лікування безсоння для зниження частоти інсульту. Результати цього дослідження дозволяють припустити, що якщо ми зможемо направити когнітивно-поведінкову терапію на людей, які мають проблеми зі сном, то, можливо, ми зможемо знизити кількість випадків інсульту».

 

Згенеровано за допомогою ШІ / bing.com

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ НАУКОВЦІВ

 

Найкращий засіб від безсоння — спати

 

Еміль Кроткий

 

Американська академія медицини сну дає кілька загальноприйнятих порад щодо запобігання негативному впливу безсоння на людський організм:

1. Дотримуватись постійного графіку сну.

2. Лягати спати в один і той же час.

3. Не лягати спати, якщо спати не хочеться.

4. Якщо за 20 хвилин не засинаємо, то треба підвестися і зайнятися якоюсь спокійною справою, без електронних пристроїв.

5. Підтримувати комфортну температуру у приміщенні для сну.

6. Не їсти перед сном і скоротити кількість рідини, що випивається.

7. Обмежити себе у вживанні кави у другій половині дня та перед сном.

8. Займатися спортом чи хоча б насолодитися прогулянкою на свіжому повітрі за годину до сну.

Якщо проблеми з безсонням неможливо вирішити самостійно, то Вендемі Савадого наполегливо рекомендує звернутися до фахівця:

«Якщо ви відчуваєте симптоми безсоння, не думайте, що це одразу минеться. Безсоння може залишитися надовго. Це означає, що вам потрібно боротися із ним».


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: