Меню
З питань спільних проєктів editor@huxley.media
З питань співпраці з авторами chiefeditor@huxley.media
Телефон

БОРИС БУРДА: як син ткача відкрив Америку

Борис Бурда
Автор: Борис Бурда
Журналіст, письменник, бард. Володар «Діамантової сови» інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»
БОРИС БУРДА: як син ткача відкрив Америку
Імовірно карта Христофора Колумба. Лісабон, майстерня Бартоломео і Христофора Колумба, близько 1490 року / wikipedia.org

 

УВАГА — ПИТАННЯ!

 

Через сто років після подорожі Колумба кількість цього в Європі зросла щонайменше у 8 разів. Чого саме?

 

УВАГА — ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ!

 

Золота, звісно.

 

Про те, що Христофор Колумб відкрив Америку, нам розповіли ще в школі. Справа проста: наказали король із королевою — він і поплив. Але ж насправді історія цього, як зараз би сказали, бізнес-проєкту вкрай цікава і може вразити будь-кого виявленими в ній якостями — і прозорливістю, і рішучістю, і навіть ослячою впертістю.

Жодних задатків для того, щоб стати постаттю у світовій історії, Колумб із дитинства не виявляв. Він був сином звичайного ткача або торговця вовною, не пролетаря, але й не аристократа. До того ж у нього було яскраво-руде волосся, а за це і в середньовічній Європі не шанували. Добре, хоч не дражнилися, що його дідуся хтось убив лопатою…

Де Колумб народився — теж не зрозуміло. Зберігся будинок у Генуї, де він мешкав із 5 років, а до цього? Честь вважатися його батьківщиною виборює чи не більше міст, ніж змагається за право бути батьківщиною Гомера, — але всі крихітні й маловідомі. Докази того, що він все-таки був генуезцем, базуються на документах пізніших, ніж дата його народження. Справа ясна, що справа темна…

Та й національність Колумба — предмет для дискусій. Його вважають і іспанцем, і каталонцем (підстава — мовні звороти в листах, але він міг перейняти їх пізніше), і швейцарцем, і поляком, і навіть візантійцем. Зазвичай головний доказ — дуже вже кортить, на зразок розмов про його коріння в німецькому Кельні чи польському Кольно.

Чимало доказів і на користь його єврейського походження — як іще пояснити, що в кутку всіх листів Колумба до сина стоїть єврейська абревіатура «бет-гей», яка означає «за допомогою Всевишнього»? Є й ще безліч фактів, які поза цією гіпотезою важко пояснити, — ми до них ще повернемося…

 

Ридольфо дель Гирландайо. Портрет Христофора Колумба, около 1520 года
Ридольфо дель Гірландайо. Портрет Христофора Колумба, близько 1520 року / wikipedia.org

 

ВИНИКНЕННЯ ІДЕЇ

 

Генуя жила морською торгівлею, і кар’єра моряка була для генуезця природною. Колумб чимало поплавав: і торгував, і, можливо, піратствував (на ті часи річ звична), і сам дивом врятувався під час піратського нападу біля мису Сан-Вісенте, але факт, що після цього він перебрався в Португалію, одну з двох тодішніх володарок морів.

Там він вдало одружився і зайнявся новою справою — торгівлею книжками. До чого тут географічні відкриття? Виявилося, ще й як до чого — ідея, котра виникла у нього, була плодом не морського досвіду, а книжкової мудрості. Майже напевно це був плід роздумів аж ніяк не моряка, а астронома й географа Паоло Тосканеллі.

Як і більшість серйозних учених свого часу, Тосканеллі вважав, що Земля кругла, і раніше за інших дійшов до простої думки: якщо плисти круглою Землею на захід, а не на схід, однаково рано чи пізно доберешся до Індії. За його підрахунками, навіть раніше (він сильно применшував діаметр Землі, це і Колумба підводило).

Безпосередньо листа Тосканеллі до Колумба про це, звісно, не знайшлося, але те, що вони листувалися, добре відомо, а попит на такі ідеї був великий саме в Португалії, яка відкривала нові й нові землі. Ось і Колумб вирішив запропонувати свої послуги в реалізації цієї ідеї португальському королю Жуану II — нехай заплатить!

 

ВІД КОРОЛЯ ДО КОРОЛЯ

 

Король Жуан вчинив, як типовий сучасний чиновник під час зустрічі з багатообіцяючою, але ризикованою ідеєю, — звалив рішення на комісію. Називалася вона Математична хунта (на Піренеях хунта — не банда тиранів, а будь-які збори) і складалася з цілком грамотних людей — астрономів, математиків і географів. Не найгірший варіант. Але хунта не підтримала ідею.

Справа була геть не тільки в їхніх помилкових поглядах. Вони сумнівалися (як з’ясувалося, цілком справедливо) в оцінках діаметра Землі, використовуваних Тосканеллі. Та був ще один факт, зовсім ненауковий — вимоги Колумба були непомірні: дворянський титул, звання Адмірала Моря-Океану, десятина з усіх доходів і золоті шпори — інакше пливіть самі!

Жуан II, звісно, відмовив, ба більше — Колумба спіткали негаразди. У нього померла дружина, він заліз у борги і, найімовірніше, став підозрілим як той, що володіє таємницями, витік яких зашкодить Португалії, — ось він влітку 1485 року і накивав п’ятами, доки цілий, до сусідньої Іспанії, де теж намагаються відкрити нові землі: можливо, там вдасться домовитися…

 

Вступая в клуб друзей Huxley, Вы поддерживаете философию, науку и искусство

 

В Іспанії він зустрів настоятеля монастиря Рабіда Антоніо де Марчену, якого зумів переконати, та так вдало, що той представив його королівському двору. Там він знайшов ще низку прихильників, а лист де Марчени сповідникові королеви, кардиналові Талавері, допоміг Колумбу отримати аудієнцію в Їхніх Величностей 20 січня 1486 року — швидше не буває!

Фердинанд Арагонський був не менш обережний, ніж Жуан Португальський, та ще й уславився неабиякою скупістю, і справа загрузла в численних комісіях, які роками мордували Колумба (йому навіть платили невелику допомогу, щоб він не втік). Високі вимоги Колумба теж проблеми не спрощували. Минали роки, а рішення все не було — чекайте, мовляв…

Майже зневірившись, Колумб 1488 року спробував продати свою ідею королю Англії Генріху VIII — раптом він зацікавиться… Відповіли йому прихильно, але не конкретно. Зрушила з мертвої точки й Португалія — Колумбу запропонували повернутися, пообіцявши, що за минулими справами не пред’являть претензій. А його брат Бартоломео звернувся до короля Франції — може, десь клюне?

 

НАРЕШТІ УДАЧА!

 

1491 року Фердинанд укотре відмовляє Колумбу – триває війна з маврами, грошей немає. Але той зумів викласти свої проблеми королеві Ізабеллі, й емоційна жінка сприйняла все ближче до серця. Коли чоловік повторив їй, що грошей немає, вона відповіла, що закладе свої коштовності, але витрати експедиції оплатить! Який чоловік не злякається…

До речі, тут і війна закінчилася. 17 квітня 1492 року король і королева все-таки уклали з Колумбом договір. Схоже, монарх вирішив якнайкраще для себе питання, що робити з величезними запитами Колумба — обіцяти все, а потім видати, скільки буде не шкода. Грошей він майже не виділив, але дозволив витратити суми з податкових недоїмок — а як їх узяти?

Тут допомогли два маррани (хрещені євреї) – Луїс Сантангель і Габріель Санчес, а також міністр фінансів королівства Іцхак Абрабанель, який відмовився хреститися і поплив практично одночасно з Колумбом у вигнання. Ще один хрещений єврей Мартін Алонсо Пінсон виділив свій корабель «Пінта» і заплатив за інший замість Колумба.

Навіщо вони це зробили? Сподівалися, що євреям, яких виганяли з Іспанії, вдасться переселитися на нові землі? Якоюсь мірою так: інквізиція прийшла туди не відразу. А на керованій нащадками Колумба Ямайці іудеїв довго взагалі не утискали. Сам Колумб, зрозуміло, всюди говорив, що на доходи від нових земель звільнить Єрусалим від невірних… Яких?

До речі, хрещених євреїв було повно і в екіпажах кораблів. Нічого дивного — навіть у жахливого Торквемади були єврейські родичі, за Гітлера він би точно потрапив в Освенцим або Берген-Бельзен. Хрещеним євреєм був і перекладач Колумба — раптом зустрінуть втрачені єврейські коліна? Та й арабську він знав, а арабів в Азії було безліч…

 

Джон Вандерлин. Высадка Колумба в Америке, 1847
Джон Вандерлін. Висадка Колумба в Америці, 1847 / wikipedia.org

 

І ЩЕ КІЛЬКА ДЕТАЛЕЙ

 

Колумб відплив 3 серпня 1492 року з малесенького порту Палос. Коли через 500 років захотіли повторити його плавання, виявилося, що з Палоса не можна — гавань занесло мулом. Чому не з Севільї чи Кадіса? Вони просто були забиті вщерть — Іспанію залишали маври та євреї, яким з 2 серпня заборонили жити в країні. Дехто хрестився, але це врятувало не всіх…

Плавання тривало істотно більше наміченого терміну. На кораблях навіть почався бунт, але Колумб його вгамував, пообіцявши, що поверне назад через три дні. Вранці третього дня матрос Родріго де Тріана закричав: «Земля!», але обіцяної нагороди не отримав — Колумб заявив, що побачив землю ще раніше… Є відомості, що де Тріана поїхав до Африки і там прийняв іслам. Ну-ну…

Прославляння Колумба скінчилося тим, що подекуди в наш час навіть зносять пам’ятники йому — уже прибрали понад 30. Кажуть, що Колумб винятково жорстоко ставився до місцевого населення. На жаль, це правда. Чи потрібно зносити пам’ятники? Цікаво — що через це зміниться на краще? Поки що незрозуміло…

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Знайшли помилку?
Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter