Борис Бурда
Журналіст, письменник, бард. Володар «Діамантової сови» інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»

БОРИС БУРДА: як уберегтися від небесного вогню?

БОРИС БУРДА: як уберегтися від небесного вогню?
Дуайт Вільямс. Дзвони Місії, 2009 / fineartamerica.com

 

УВАГА — ПИТАННЯ!

 

Дзвонарі — служителі церкви, і вони мають менше за інших страшитися небесного гніву. Але невблаганна статистика ще двісті років тому показала, що вони гинуть значно частіше за представників інших професій з цієї причини. З якої ж?

 

УВАГА — ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ!

 

Від удару блискавки. Вважалося, що дзвін рятує від такого лиха, а насправді блискавці тільки й подавай високий об’єкт з великою кількістю металу…

 

ЗБРОЯ ГОЛОВНОГО БОГА

 

Грецькі міфи нам відомі з дитинства, і ми чудово знаємо, що кожен бог має свою, так би мовити, сферу компетенції. Афродіта — богиня кохання, Арес — бог війни, Гефест — бог ковальської справи, Гермес — бог торгівлі і, нікуди подітися, крадіжки… А чим управляє найголовніший грецький бог Зевс? Теж неважко згадати, Зевс — бог блискавок, саме так!

Цікаво, чому ж так — не знайшли нічого важливішого? Не вони одні: головний бог Риму, Юпітер, теж саме бог блискавки! Римляни навіть оголошували кожну ділянку землі, в яку вдаряла блискавка, власністю Юпітера — так би мовити, зрозуміли натяк… Абсолютної сили цей аргумент не має: грецькі та римські боги взагалі дуже схожі… А в інших релігіях?

Головний бог слов’янського пантеону Перун — виявляється, теж бог грому та блискавки! І в балтських міфологіях Перкунас — старший син головного бога Дієваса, знов-таки бог блискавки, один із найважливіших у тамтешньому пантеоні. Це вже не кажучи про скандинавського Тора, чи не більш відомого, ніж верховний бог скандинавів Один. Бог блискавки — посада завідомо престижна.

Це все лише у застарілих язичницьких пантеонах? Та як сказати: у Біблії слово «блискавка» зустрічається 40 разів, і вона має свого шанованого покровителя — Іллю-пророка. Саме «вогнем із неба» він винищив сотню солдатів неугодного йому царя. Та й у народних віруваннях він їздить на вогняній колісниці та вражає блискавкою грішників. Блискавка — символ небесної кари.

 

Жан-Огюст-Домінік Енгр. Юпітер та Фетіда, 1811 / wikipedia.org

 

РЕАЛЬНА НЕБЕЗПЕКА

 

Римський імператор Марк Аврелій Кар, переможець персів. Вітчим поета Юліуша Словацького, вчений-гігієніст Антуан Бекю. Казанський губернатор князь Сергій Голіцин. Перекладач Евріпіда, Аристотеля та Гомера Леонтіос Пілатос. Король Нігерії Олуволе. Фізик Георг Вільгельм Ріхман. Що вони мають спільного? Всіх їх убило блискавкою — і не лише їх одних.

Капітан-командор петровського флоту Едвард Воган загинув на своєму кораблі, що вибухнув після удару блискавки. Футболісти колумбійської збірної Ернан Гавірія та Джованні Кордова були вбиті блискавкою просто під час тренування. Джеймса Отіса, який сформулював принцип «Немає податків без представництва», блискавка спіткала на порозі власного будинку.

Блискавка вбиває не лише поодинці. У 1769 році після удару блискавки в пороховий льох шоста частина міста Брешія була зруйнована, понад 3000 людей загинули. У 1807 році пороховий завод у Люксембурзі після удару блискавки злетів у повітря з трьома сотнями робітників. А нещодавно у Конго під час футболу блискавка вбила 11 гравців — цілу команду!

Від блискавки гинуть не лише люди. Горять ліси, тварини гинуть цілими стадами — у 2017 році в Норвегії одна блискавка прикінчила 323 диких оленя. Через рік у Киргизії від однієї блискавки загинуло 44 вівці та 12 кіз — мокра земля стала добрим провідником. А в одному районі Казахстану лише за липень 2017 року блискавка вбила 1406 овець (і навіть одного чабана).

 

СПРОБИ ЗАХИСТИТИСЯ

 

Люди давно намагалися відвести цю загрозу. Іноді дивними засобами — як знахарі з Африки, які варили мікстуру від блискавки. Хто нею намащувався і залишався цілим — дякував знахарям, а той, кому не допомагало, зазвичай уже не міг поскаржитися… Так само працював і лавровий вінок, який імператор Тіберій одягав на голову саме з цією метою.

Навряд чи допомагав і захист, застосований в одному з храмів Шиви в Непалі, — маса малюнків, назвати які просто фривольними було б надто м’яко: по-нашому це жорстке порно! Хтось вважав, що богиня блискавки — незаймана, і, побачивши стільки непристойних зображень, зніяковіє і з соромом втече. Можливо, це й є правдою, бо храм цілий і досі!

 

Медінет-Абу — поховальний храм Рамсеса III (1185–1153 рр. до н. е.), що розташований в однойменному місці на західному березі Нілу в Луксорі / wikipedia.org

 

А ось садили для цього біля будинку виноград, можливо, й не дарма. Деякі тропічні ліани, що обплітають дерева, дійсно брали на себе блискавку і згоряли, а дерево залишалося цілим. Може, не зовсім даремно воїни Карла Великого під час грози встромляли в землю списи, а хрестоносці — довгі жердини, адже блискавка б’є у високі предмети.

Єгипетський храм Медінет-Абу ще за Рамзеса III захистили золотим стрижнем на довгому тичку, встановленому поруч із храмом, — цілком могло допомогти. А Йосип Флавій згадує про мідні водостічні труби храму Соломона, які виконували ту саму функцію. Напрочуд схоже на деякі сучасні методи захисту від грози — дехто, безсумнівно, здогадувався…

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

ХТО Ж РОЗЗБРОЇВ ЗЕВСА?

 

А ось перейти від здогадів до інженерних рішень змогла лише в середині XVIII століття дуже цікава людина, про яку одразу й не скажеш, у якій сфері виявилися її наукові інтереси — надто вже багато цих сфер. Таких людей, фахівців у кількох несхожих галузях творчості називають поліматами. Яскравий приклад — Леонардо да Вінчі.

Бенджамін Франклін був п’ятнадцятою дитиною в сім’ї миловара з дуже скромним достатком, зміг закінчити лише два класи школи, але сам отримав більше знань, ніж багато перших учнів із гарними дипломами. Опанувавши професію друкаря, він уже у 21 рік відкрив власну друкарню. Спершу друкував книги, потім сам почав їх писати.

Під час англо-французької війни за Канаду він, як добрий британський підданий, не рахуючись із особистими втратами, організовував оборону проти французької армії. Але коли уряд Георга III став розоряти колонії непосильними податками, він був одним із лідерів опору і дуже багато зробив для того, щоби США здобули незалежність.

 

Жозеф Дюплессі. Портрет Бенджаміна Франкліна, 1985 / wikipedia.org

 

Перебуваючи у Франції в якості посла, Франклін домігся того, аби вона виступила на боці бунтівних колоній. Проте, крім політики, він дуже багато чого досяг у науці. Саме він вигадав такі несхожі, та корисні речі, як біфокальні окуляри й крісло-гойдалку. Саме він виявив могутню течію, що впливає на швидкість океанських кораблів, і дав їй назву Гольфстрім.

Він запропонував ідею електродвигуна, вперше підірвав порох електричною іскрою, передбачив ідею літнього часу. Він вигадав економічну «піч Франкліна» і спеціально не взяв на неї патенту, щоб усі могли користуватись його ідеєю безкоштовно. Він запропонував позначати електричні заряди знаками “+” та “-“. Але це ще далеко не все…

 

ЯК НАПРАВИТИ БЛИСКАВКУ

 

Найголовніший його успіх було досягнуто щодо малозрозумілого на той час явища — електрики. Досліджуючи атмосферну електрику, він зробив сміливий висновок про те, що іскри від тертя бурштину об котячу шкірку і блискавка — одне й те саме явище, лише різної сили. Аби зрозуміти явище краще, він почав запускати у грозові хмари повітряного змія.

У наш час Айзек Азімов щиро дивується, як Франклін взагалі після таких експериментів залишився живим — могло б і шибанути… Та все закінчилося непогано, і вчений переконався, що атмосферну електрику можна спрямовувати. Інші його досліди показали, що загострений стрижень привабливіший для електричного заряду.

Франклін опублікував свої результати, і його перекладач французькою мовою Томас-Франсуа Далібар частково реалізував його ідею, поставивши загострений залізний стрижень на 13-метрову висоту на дерев’яних опорах. У грозу стрижень чітко іскрив. Це не був громовідвід — струм по дереву в землю не йшов, але Людовік XV і так дарував Далібару пенсію.

Відразу після цього, восени 1752 року, Франклін встановив 3-метровий залізний стрижень на дах свого будинку. Він заземлив його металевим дротом на колодязь, тож це був справжній громовідвід. Незабаром у будинок Франкліна потрапила блискавка, але не завдала жодної шкоди. Після цього такі пристрої з’явилися на багатьох будинках Філадельфії.

Через десять років громовідводи виникли в Англії, через п’ятнадцять — у Німеччині. Вони настільки увійшли в моду, що дами стали встановлювати громовідводи на своїх капелюшках, а кавалери — носити парасольки-громовідводи з довгою спицею на кінці (без хорошого заземлення від них була лише шкода, але це інше питання). Здавалося, що новий винахід захопить світ…

 

Види громовідводів. Ілюстрація з Енциклопедичного словника Брокгауза та Єфрона (1890–1907) / wikipedia.org

 

ЗАХИСНИКИ БОГІВ

 

Але, незважаючи на те, що винахід непогано працював, багато хто почав різко заперечувати проти його застосування, причому з ідеологічних мотивів. Хто посилає у грішників блискавки? Самі розумієте, хто, свят-свят-свят… То кого ж ви, богохульники, намагаєтесь обеззброїти? Надто благочестиві пани часом навіть ламали громовідводи на сусідських будинках…

В Італії католицька церква відразу виступила проти обеззброєння Іллі-пророка, але після жахливого вибуху порохового льоху в Брешії, про який писалося вище, критики замовкли. Пізніше іронічний Едісон наполегливо рекомендував ставити громовідводи на церкві, пояснюючи, що він людина віруюча, але Господь може виявитися неуважним…

У рідному місті Франкліна, Філадельфії, на той час столиці Штатів, громовідводи були вже встановлені на всіх великих будинках, крім одного-єдиного — французького посольства. Священики різко заперечували до 27 березня 1782 року, коли блискавка вдарила в незахищений будинок і вбила офіцера. Може, божество їм натякнуло не клеїти дурня?

Вершиною кампанії боротьби з громовідводами стала судова справа проти такого собі Віссері де Буавалле з французького міста Сент-Омер — сусіди вимагали зняти встановлений ним громовідвід, звинувачуючи його в тому, що він спричиняє жахливі хвороби і навіть викидні (чому?). У суді першої інстанції сусіди перемогли — громовідвід наказали зняти.

Але прихильник прогресу продовжив боротьбу. Він винайняв адвоката, який зумів переконливо довести, що жодної реальної шкоди від громовідводів ніхто не бачив. Незважаючи на заперечення експерта звинувачення, відомого натураліста, громовідвід дозволили залишити. До речі, прізвище адвоката було Робесп’єр, а експерта — Марат. От і займалися б справами…

У результаті громовідводи (точніше, блискавковідводи — від грому ніякої шкоди, окрім шуму) здобули перемогу, і зараз їх ставлять на всі будинки. Усі повірили в те, що громовідводи волю верховного божества не обмежують — є засоби й потужніші, на жаль… Втім, чого дивуватися — а хіроманти, астрологи, антиваксери? Таке було, є і, схоже, буде.

 

Удар блискавки в громовідвід вежі CN Tower в Торонто, Канада. Автор фото: Raul Heinrich

 

НАВКОЛО ПРОБЛЕМИ

 

У романі Харпер Лі «Вбити пересмішника» згадується те, що на цвинтарі було легко відрізнити могили особливих грішників — на них було встановлено громовідводи: раптом їх вирішать покарати й там?

Шахраюватий політик Джордж Форкер побудував на сумнівні заробітки будинок і обладнав його громовідводом. Його опонент припустив, ніби Форкер знав, що робить, захищаючи будинок від блискавки з неба. Звали його Авраам Лінкольн.

Ракета «Аполлон-12», заземлена струменем іонізованих вихлопних газів, перетворилася на величезний громовідвід — у неї вдарили дві блискавки та відключили низку електричних систем. На щастя, їх змогли швидко перезапустити.

Доглядач заповідника Рой Салліван потрапив до Книги рекордів Гіннеса як «людина-громовідвід» — блискавка вдарила його 7 разів. Один удар зірвав з нього взуття, інший спалив брови, третій забів руку, четвертий підпалив волосся, проте він залишився живим і більш-менш неушкодженим.

У конголезьке село Кіфука вдаряє в середньому 158 блискавок на квадратний кілометр на рік. А загальна кількість блискавок на рік на нашій планеті — приблизно 1 мільярд 400 мільйонів. Тож дуже здорово, що громовідвід таки придуманий і працює…

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: