Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

ЕФЕКТ ЗВОРОТНОГО РЕЗУЛЬТАТУ: чому так складно змінити свою думку?

ЕФЕКТ ЗВОРОТНОГО РЕЗУЛЬТАТУ: чому так складно змінити свою думку?
Євген Шаповалов. Античний натюрморт, 2017

 

Кожен із нас тією чи іншою мірою має упередження і часом страждає від них. Саме про це когнітивне спотворення під назвою «Ефект зворотного результату (дії)» (англ. backfire effect).

Багато хто стане сумніватися у своїх переконаннях, якщо раптово виявлять докази, що йдуть з ними врозріз. Природна реакція у такому разі — скоригувати наше мислення та спробувати зрозуміти, чому ж ми помиляємось. А далі або дійдемо нових переконань, або скоригуємо вже існуючі, з урахуванням нової інформації.

Проте є ті, хто цього не роблять, а навпаки — із ще більшою завзятістю залишаються на своїх колишніх позиціях. Навіть за наявності незаперечних доказів.

 

Постарайтеся не надто прив’язуватися до гіпотези лише тому, що вона ваша

 

Карл Саган

 

ВІДКРИТТЯ BACKFIRE EFFECT

 

Ефект зворотного результату вперше описали професори Брендан Ніхан та Джейсон Рейфлер. Сам термін з’явився 2010-го, хоча початок досліджень припадає на 2005–2006 роки. Професори випустили для своїх студентів кілька підроблених газетних статей, просто кажучи, «газетних качок», де висвітлювалися резонансні питання політики.

Приміром, про те, що в Іраку перед вторгненням США було знайдено зброю масового знищення. Після прочитання випробуваними цих фейків їм надали статті правдиві, в яких містилося повне спростування цього факту з демонстрацією звіту ЦРУ про відсутність такої зброї на території Іраку.

Ефект зворотної дії проявився у людей із консервативними поглядами, які наполягали на своєму, стверджуючи, що зброя таки була, просто її надійно сховали чи знищили.

Таким чином, Ніхан і Рейфлер виявили, що виправлення «часто не зменшують невірне сприйняття серед цільових ідеологічних груп». І тут виявилася специфіка ефекту: «виправлення фактично збільшують неправильне сприйняття».

 

ЯК ПРАЦЮЄ BACKFIRE EFFECT

 

Отже, ефект зворотного результату — це схильність деяких людей відкидати докази, які не узгоджуються з їхніми власними переконаннями. І не просто відкидати, а ще більше вірити в те, що їм здавалося непорушним, при зіткненні з доказами зворотного.

Backfire effect — це прояв упередженості підтвердження, завдяки їй люди надають більшого значення доказам, що підтверджують їхню точку зору, ніж тим, які її спростовують.

Цей ефект є когнітивною помилкою, вона робить наше критичне мислення невмілим, оскільки ми не використовуємо всі наявні докази. Можливо, ми розуміємо, що на якомусь рівні помиляємось, проте наполегливо відмовляємось прийняти це.

Всі, хто страждає від ефекту зворотної дії, ігнорують аргументи, які можуть мати вирішальне значення.

 

А ВСЕ-ТАКИ ЗЕМЛЯ ПЛОСКА!

 

«Звичайно ж, Земля кругла, і вона крутиться!» — скажете ви. «Нічого подібного — вона плоска!» — заперечать вам учасники першої Міжнародної конференції прихильників плоскої Землі, що відбулася 2017 року у штаті Північна Кароліна, США.

Квиток на конференцію коштував $249, всього зібралося близько 400 людей.

На їх думку, Земля — це плоский диск діаметром 40 тис. км із центром десь у районі Північного полюса. Південного полюса взагалі немає. А Сонце та Місяць розташовані прямо над диском.

«А як же знімки з космосу?» — надаєте докази ви. «Фейк!» — впевнено дадуть відповідь плоскоземельці.

І що з ними, такими розумними, вдієш? Навіщо їм ця «нова» інформація про знімки? Ефект зворотного результату їх безперечно зіпсував.

 

ЧОМУ ЛЮДИ ВІДЧУВАЮТЬ BACKFIRE EFFECT? ЕМОЦІЇ?

 

Коли людина стикається з інформацією, що суперечить її переконанням, вона відчуває низку негативних емоцій. Може відчути загрозу, розуміючи, що не має рації, або засмутитися через те, що неправильним виявився факт, у який він твердо вірив.

Ефект зворотної дії необов’язково впливає на ваші принципи як такі, оскільки люди схильні відкидати інформацію, що спростовує їх переконання. Власне, це і змушує людей відстоювати свої погляди, які, швидше за все, є невірними.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

СПОСОБИ НЕ ОПИНИТИСЯ В ТЕНЕТАХ ЕФЕКТУ ЗВОРОТНОЇ ДІЇ САМОМУ

 

Так сталося, що всі ми можемо потрапити під вплив когнітивних спотворень. Однак є способи звести їхню дію до мінімуму.

Перший крок — це зрозуміти, де саме ви можете постраждати від цього ефекту. У кожного з нас є сфери, в яких ми твердо впевнені у своїй правоті, і якраз тут ефект зворотної дії має найбільшу силу.

По-друге, важливо усвідомлювати, що ваші переконання в принципі можуть бути помилковими. Продовжуючи заглиблюватися в області, де ви вважаєте себе експертом, зберігайте неупередженість. Спокійно дозволяйте іншим ставити під сумнів ваші переконання і не виключайте того, що ці інші можуть доставити інформацію, що зачіпає ваші принципи.

Зрештою, оцініть ситуацію та застосуйте навички критичного мислення у разі надходження нової інформації.

 

ЯК УНИКНУТИ ЗВОРОТНОГО ЕФЕКТУ ПРИ КОНТАКТІ З ІНШИМИ

 

Людям, які твердо відстоюють свою позицію, буває важко кинути виклик. При зверненні до потерпілого, на вашу думку, від ефекту зворотного результату дуже важливо поставитися до нього шанобливо. Зрозумійте, що ви можете образити його (її), повідомивши нову інформацію, навіть самі того не підозрюючи.

Використовуйте прості пояснення та змініть спосіб подання інформації, якщо раптом зрозумієте, що ваші переконання не працюють. Запитайте опонента, чи має він якісь запитання щодо нової інформації, і дайте відповідь на них із повагою.

Дослідження показали, що ті, хто отримав відповіді на свої питання, з більшою ймовірністю порівнюватимуть нову інформацію зі своїми вже існуючими переконаннями.

Головне — не сердитися і не намагатися змусити когось змінити свою думку. Зворотний ефект має силу, і під його впливом ви можете просто зіпсувати відносини.

 

ПРИКЛАДИ ЕФЕКТУ ЗВОРОТНОЇ ДІЇ

 

Низка проведених досліджень показала, як працює цей ефект у різних сферах:

  • Уподобання під час голосування. Щойно виборці дізнавалися про негативні риси кандидата, за якого зібралися голосувати, це часто призводило до впевненості, що зростає в них, у необхідності його підтримати.
  • Неправильні уявлення про резонансні теми (скажімо, про податкову реформу чи стовбурові клітини). Отримання докладної інформації з цих тем змусило деяких піддослідних ще більше повірити у свою початкову оману. Це відбувалося, коли нові знання вступали у конфлікт з їх колишніми переконаннями.
  • Вакцинація дітей. Коли про важливість цього заходу поінформували батьків, які є його противниками, ці батьки більшою мірою стали вірити у зв’язок між вакцинацією та аутизмом.
  • Щеплення від грипу. Дослідження показало, що тільки-но виникло твердження, ніби небезпека вакцини від грипу мізерно мала, охочих вакцинуватися поменшало.

 

ПОБІЧНІ ДІЇ ВІД BACKFIRE EFFECT

 

Ефекти зворотного результату не настільки поширені, як ми звикли думати. Ми не можемо з упевненістю прогнозувати обставини, за яких вони відбуваються

 

Посібник з викриття 2020

 

Однак ефект зворотної дії, який, здавалося б, так часто виникає, насправді вивчений не так досконало, як нам цього хотілося б. Тут здається вельми доречним звернутися до трактату «Посібник з викриття 2020», у роботі якого взяло участь понад 20 авторів (під керівництвом когнітивіста з Брістольського університету Стефана Левандовскі і доктора в галузі когнітивних наук з Університету Західної Австралії Джона Кука).

Автори проєкту дають таке визначення: «Ефект зворотного результату — це коли виправлення ненавмисно збільшує впевненість у мізинформації або довіру до неї в порівнянні з вихідним рівнем до або без виправлення інформації». Тут основний термін — «мізінформація», який означає помилкову інформацію, що поширюється або помилково, або з наміром ввести в оману.

У цьому трактаті йдеться, що в 2010 році вчені та фахівці-практики побоювалися, що сам факт виправлення інформації призведе до ефекту зворотного результату — і помилки тільки зміцнюватиме. Нещодавні дослідження ці побоювання розвіяли, показавши, що зворотні ефекти виникають досить рідко, а ризик виникнення в більшості ситуацій набагато нижчий, ніж раніше передбачалося.

А тому порада — не утримуйтесь від будь-яких спроб викрити або виправити мізинформацію через побоювання, що це призведе до зворотних результатів або посилить віру в неправдиву інформацію.

У світлі сьогоднішньої інформаційної війни на поразку між нашою країною та країною-агресором ця порада буде дуже доречною.

 

Статті на тему: 

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: