Меню
З питань спільних проєктів editor@huxley.media
З питань співпраці з авторами chiefeditor@huxley.media
Телефон

ПРО ЩО «НЕДОГОВОРЮЄ» ІНДЕКС МАСИ ТІЛА: шкідлива їжа змінює ваш мозок!

ПРО ЩО «НЕДОГОВОРЮЄ» ІНДЕКС МАСИ ТІЛА: шкідлива їжа змінює ваш мозок!
Photo by Carlos Henrique on Unsplash

 

Зловживання трансжирами, солодощами й ультраобробленими продуктами в раціоні загрожує збільшенням ваги й ожирінням. Цей факт медикам із перемінним успіхом удається впроваджувати в масову свідомість. Але водночас у ній, на жаль, укорінюється й чимало помилок. Приміром, пов’язаних із вельми популярним індексом маси тіла (ІМТ). Останні дослідження свідчать, що шкода, яку завдає неправильне харчування, візуально може бути невизначеною. Навіть якщо прийом шкідливих продуктів є короткочасним і не веде до збільшення ваги, він суттєво впливає на роботу мозку.

 

ЗРІСТ І ВАГА — НЕ УНІВЕРСАЛЬНІ ПОКАЗНИКИ!

 

Науковці закликають переглянути підхід до індексу маси тіла, що, як відомо, розраховується шляхом ділення ваги на квадрат зросту. ІМТ використовувався протягом кількох десятиліть як міжнародний стандарт для визначення здорової ваги. Він слугував важливим показником жиру в організмі — неприйнятно високий його рівень вказував на підвищений ризик метаболічних захворювань і навіть смерті.

За останні 50 років глобальні показники ожиріння потроїлися, і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) змушена була визнати ожиріння хронічним захворюванням. У лікарів та їхніх пацієнтів, які протистоять цьому захворюванню, виникла свого роду «залежність» від ІМТ як єдиного діагностичного інструменту.

Однак з’явилися дослідження, які свідчили про те, що насправді показники зросту і ваги мало що говорять про реальний стан здоров’я людини. У результаті Американська медична асоціація (AMA) закликала брати до уваги безліч факторів, пов’язаних із вагою. Асоціація назвала ІМТ недосконалим методом із сумнівною історією. А історія його загалом була такою…

 

«ІДЕАЛЬНА ЛЮДИНА» ТА ЄВГЕНІКА

 

Спочатку поява ІМТ мала небагато спільного зі здоров’ям. Близько 200 років тому бельгійський астроном і математик Адольф Кетле був одержимий ідеєю обчислити параметри типової «середньої людини». Для цього він почав записувати вимірювання людського тіла — здебільшого західноєвропейських чоловіків.

Таким чином Кетле виявив, що вага приблизно корелює з квадратом зросту. Ділення двох чисел для опису ваги відносно зросту стало відоме як індекс Кетле. Уявлення Кетле про «норму» стало надзвичайно популярним у Європі та навіть відіграло свою роль у зародженні євгеніки.

Безпосередньо сам термін (від грецького εὐγενής — породистий) вигадав Френсіс Гальтон, двоюрідний брат Чарльза Дарвіна, який пропонував зробити євгеніку чимось на зразок нової релігії. Для Гальтона було очевидно, що християнство за століття свого існування зі своїм завданням не впоралося і людство ніяк не покращило.

Тепер це завдання мають вирішити євгеністи — допомогти природному добору очистити генофонд від усіляких «виродженців». Надалі експерименти над людьми в нацистській Німеччині, де в промислових масштабах намагалися позбавити людську породу від «генетичного сміття», неабияк зіпсували репутацію євгеніки.

 

ВІДРОДЖЕННЯ ІНТЕРЕСУ ДО ІНДЕКСУ КЕТЛЕ

 

Згас на деякий час інтерес і до індексу Кетле. Допоки 1972 року американський фізіолог Ансель Кіз не виявив, що він є чудовим предиктором відсотка жиру в організмі. Щоб уникнути непотрібних асоціацій, індекс Кетле перейменували на ІМТ — індекс маси тіла. Були розроблені таблиці, які пов’язали соціально «ідеальні» розміри тіла з найменшим ризиком смерті.

Проте з часом було виявлено, що ІМТ добре корелює з ризиком смерті на рівні популяції, але якщо поглянути на окрему людину, то цей показник стає надто приблизним. І для визначення ризиків для здоров’я годиться з дуже великими застереженнями. Ризик смерті в категорії «надмірна вага» виявився аналогічним ризику для людей зі «здоровою вагою».

Раптово науковці виявили, що у 30 % тих, хто страждає на ожиріння, з кардіометаболічним здоров’ям усе гаразд. І тоді вони звернули увагу на інші чинники, як-от артеріальний тиск, рівень холестерину, рівень цукру в крові та навіть сімейний анамнез і генетику.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

РИЗИКИ ГОНИТВИ ЗА КРАСОЮ

 

ІМТ перестав здаватися вченим універсальним показником, оскільки коливався залежно від віку, статі, расових та етнічних особливостей. Азіати, наприклад, більше схильні до серцевих захворювань за нижчого ІМТ, ніж білі європейці.

Утім, незалежно від ставлення до ІМТ надлишок жиру все одно було визнано винятково небезпечним. І насамперед це стосувалося не підшкірного, а вісцерального жиру, який обгортав внутрішні органи.

Зрештою індекс маси тіла був визнаний АМА «недосконалою мірою», яка принесла більше шкоди, ніж користі. Особливо небезпечною медики вважають тенденцію приймати нові популярні препарати на кшталт «Оземпіку», орієнтуючись тільки на ІМТ.

Вони закликають людей зважати не лише на свої естетичні потреби, а й на медичні показники.

 

УВЕСЬ СЕКРЕТ В ІНСУЛІНІ

 

Орієнтуватися на ІМТ не варто ще й з тієї причини, що, вживаючи шкідливу їжу, людина візуально може залишатися в межах «норми», хоча насправді з нею можуть відбуватися досить неприємні зміни. Насамперед це стосується мозку. Причому цей ефект яскраво проявляється навіть у здоровій популяції.

Чому це відбувається? Після кожного прийому їжі підшлункова залоза виділяє інсулін, щоб допомогти нашому метаболізму. Якась частина його потрапляє в мозок і починає працювати на придушення апетиту. Саме ця реакція у людей з ожирінням якраз і ослаблена.

Щоб дізнатися більше про вплив інсуліну на мозок, учені набрали 29 здорових і молодих чоловіків-добровольців. Одна група харчувалася звичайною їжею, а іншим надали індивідуальні набори ультраоброблених продуктів, якими вони харчувалися протягом 5 днів.

До наборів входили батончики, картопляні оладки та чіпси, фасовані закуски, м’ясні напівфабрикати, білий хліб та інша нездорова їжа з високим вмістом жирів і цукру. Заявлена енергетична цінність кожного індивідуального пакета становила 1500 кілокалорій, але насправді організм отримував лише 1200 кілокалорій на день.

 

ВІД ШКІДЛИВОЇ ЇЖІ МОЗОК ПОЧИНАЄ «ХВОРІТИ»

 

Щоб підвищити рівень інсуліну в мозку, учасники обох груп використовували спеціальний назальний спрей, після чого вчені візуалізували кровотік у їхньому мозку. Далі вони порівнювали показники мозкової активності до, після і під час експерименту. Після закінчення 5 днів група, що вживала шкідливу їжу, показала вищу активність у 3 ділянках мозку, що беруть участь у реакціях на зміни в харчуванні та винагороди.

Такі ж мозкові патерни характерні для людей з ожирінням, який викликає діабет 2-го типу. Через тиждень після завершення екстремального харчового експерименту активність у цих зонах впала. Експеримент показав, що, навіть якщо у вас візуально не фіксуються традиційні симптоми ожиріння — ІМТ залишається незмінним — ваш мозок все одно починає «хворіти».

Варто також врахувати, що в експерименті, про який ідеться, брали участь здорові молоді чоловіки. Для тих же, хто не настільки здоровий і молодий, вживання оброблених продуктів може мати ще більш руйнівний ефект.

 

Оригінальні дослідження:

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Знайшли помилку?
Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter