ШАНС ВИЖИТИ: зв’язок ризику смерті з конкретними днями тижня і часом доби

Photo by Jacqueline Martinez on Unsplash
Життя людини багато в чому залишається для нас незбагненною таємницею. Але те ж саме можна сказати й про смерть. Науковці не полишають спроб дати їй раціональне пояснення. Новітня статистика дає змогу судити про те, чому люди найчастіше помирають саме так, саме з таких причин і саме в такий час. Утім, наскільки переконливими є наукові версії з цього приводу — судити вам.
МІСЯЦЬ-УБИВЦЯ
Найсмертоноснішим часом у році традиційно вважаються новорічні свята. Точніше, не стільки вони, скільки постноворічний період, що затьмарює радісний настрій.
Хай як дивно, свята, що приносять нам подарунки, урочистість і веселощі, — це ще й підвищений рівень стресу. Люди дуже по-різному можуть психологічно переживати кінець року.
Наприклад, підбивати невтішні підсумки. Додайте до цього рясні застілля, жирну їжу, зловживання алкоголем і медустанови, що не працюють у вихідні. У підсумку ви отримаєте «місяць-убивцю» — так іноді медики називають січень.
Саме в січні реєструється найбільша кількість смертей з найрізноманітніших причин. Взагалі, у смертності є певна сезонність, яку не так уже й легко раціонально пояснити.
НАЙНЕБЕЗПЕЧНІШИЙ ЧАС ДОБИ
У теплу пору року помирає менше людей. Свого мінімуму показники смертності досягають до кінця літа, а ось протягом грудня починають зростати і приблизно до 1 січня виходять на пік. Причому навряд чи у тому винні погода й клімат, оскільки феномен цей має місце як у північних, так і в південних країнах.
Один із найбільш показових проявів цієї закономірності спостерігався під час епідемії COVID-19. У 2023 році він став десятою за значущістю причиною смерті, поступившись першими місцями «традиційним» чинникам — серцево-судинним захворюванням, раку та ненавмисним травмам. У розпал пандемії найбільше щотижневе число загальних смертей припадало на кінець грудня — початок січня.
Але крім смертоносних місяців існують також смертоносні дні тижня та час доби. За статистикою, 60% летальних епізодів трапляється в інтервалі між 2:00 ночі та 8:00 ранку. Пік припадає на 4–5 годину, що медики пов’язують із циркадними ритмами організму, які в цей час уповільнюють серцеву діяльність.
СМЕРТОНОСНА СУБОТА
Вивчивши дані за 15 років, американські науковці дійшли висновку, що левова частка смертей припадає на суботу. Ба більше, причини загибелі корелюють із різними днями тижня.
У понеділок, наприклад, спостерігається пік смертності від захворювань серця. У вівторок — від грипу та запалення легенів. Зате він найбезпечніший для водіння — кількість смертей в автокатастрофах у цей день тижня мінімальна.
Середа, як і належить «серединному» дню, демонструє середні показники в усіх напрямках. У четвер вони в цілому знову починають зростати, а от смертей від діабету і серцевого нападу стає помітно менше. Менше й загибелі від вогнепальних поранень — чомусь цього дня люди воліють не так активно стріляти одне в одного.
У п’ятницю знову починає зростати кількість смертельних випадків від серцево-судинних захворювань, значущою причиною яких є передозування наркотиками. У суботу та неділю фіксується найбільша кількість загиблих від різного роду надзвичайних ситуацій, вогнепалу та автомобільних аварій.
САМОГУБЦІ ВІДДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ НОВОМУ РОКУ
У жовтні 2024 року один із найстаріших у Великій Британії медичних журналів The BMJ, що видається з 1840 року, додав до цієї картини ще один смертоносний штрих. Він опублікував дослідження, згідно з яким у найрізноманітніших країнах світу є день у році, на який припадає найбільша кількість самогубств.
Науковці проаналізували дані про 1,7 мільйона суїцидів, зібрані в 740 населених пунктах 26 країн майже за 50 років — з 1971 до 2019 року. Виявилося, що у самогубств, так само, як і загалом за всіма летальними епізодами, пік припадає на Новий рік, тобто на 1 січня. Більшість новорічних самогубців — чоловіки.
Проблема вельми серйозна, оскільки, за даними ВООЗ, у 2019 році суїцид став причиною понад 1% (700 тисяч) усіх смертей у світі, перевищивши кількість загиблих від малярії, ВІЛ і раку грудей.
У ПОНЕДІЛКІВ — «ЕФЕКТ ПОХМІЛЛЯ»
Чому так відбувається? Одна з робочих гіпотез: у всьому винне передозування алкоголю, який надто впливає на психіку. Знижуючи рівень ендорфінів і глюкози в крові, похмілля провокує страх, тривогу, депресію та відчуття безвиході.
Схожий «ефект похмілля» проявляється не лише 1 січня. А й щопонеділка, коли багатьом, до того ж навіть людям, які не п’ють, життя видається вкрай безрадісним. Звісно, це лише версія, хоча й вельми правдоподібна.
Але хай там як, вчені радять саме в ці дні, коли багато людей потребують психологічної підтримки, бути уважними одне до одного.
У цей період варто поберегти здоров’я, не переборщувати зі спиртним, проявляти дбайливе ставлення й турботу про своїх близьких.
НАЙПОХМУРІШИЙ ДЕНЬ
Отже, за інформацією The BMJ, найчастіше люди накладають на себе руки щопонеділка — на цей день тижня в усіх країнах припадає 15–18% від загальної кількості самогубств. Тож вважати понеділок важким днем у нас є всі підстави.
Утім, ризик самогубств у різні дні тижня варіюється залежно від країни. Зокрема, найчастіше по суботах або неділях зводять рахунки з життям у Південній і Центральній Америці, а також у Фінляндії та Південній Африці, а ось у Північній Америці, Азії та Європі у вихідні люди полишають цей світ набагато рідше, віддаючи перевагу для цього іншим дням тижня.
СУЇЦИД НЕ ЛЮБИТЬ БІДНИХ
Характерно, що ризик самогубств виявився не пов’язаним із рівнем життя, як можна було б очікувати. Дослідження показало, що в багатих і розвинених країнах він вищий, ніж у бідних. Найбільше самогубців у Південній Кореї та Японії. За ними йдуть дві країни, дуже несхожі одна на одну кліматично, культурно та етно-соціально, — Естонія і Південна Африка.
Найнижчий ризик самогубств було зафіксовано на Філіппінах, у Бразилії, Мексиці та Парагваї. Крім відмінностей, науковці встановили і дещо спільне для всіх країн: скрізь серед самогубців жінок було набагато менше, ніж чоловіків, серед яких, зі свого боку, більшість становили чоловіки у віці до 64 років, а ось після 65 років і для чоловіків, і для жінок ризик суїциду істотно скорочувався.
Оригінальні дослідження:
- Association of holidays and the day of the week with suicide risk: multicountry, two stage, time series study
- The Deadliest Day of the Week