Борис Бурда
Журналіст, письменник, бард. Володар «Діамантової сови» інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»

БОРИС БУРДА: як вчасно вставати вранці?

БОРИС БУРДА: як вчасно вставати вранці?
Богдан Салій. Ранкове світло, 2021 / Facebook, «Сіль-соль»

 

УВАГА — ПИТАННЯ!

 

Такий предмет має практично кожен, причому добровільно, навіть незважаючи на те, що саме ці предмети Олександр Грін назвав «катами щастя». То що це?

 

УВАГА — ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ!

 

Правда ж, неприємно переривати солодкий сон через гучний дзвінок? Його й видають предмети, названі Гріном «катами щастя», — будильники.

 

ЧАС СНУ

 

Майже будь-якій тварині потрібно спати. Навіть хитрим дельфінам, у яких кожна півкуля мозку може відпочивати, поки інша півкуля не спить. Людина так не вміє, їй треба спати, і чимало, — унікуми на кшталт Наполеона, якому вистачало п’яти годин сну на день, — велика рідкість. А середньостатистичній людині третину доби на сон вийми та поклади, без цього ніяк.

Окрема проблема — заснути, безсоння небезпечне й болісне. Але при цьому дуже важливо і вчасно прокинутися, а обов’язки перед суспільством здавна вимагали від людей прокидатись у призначений час. Поспиш так у своє задоволення, прокинешся, а всі вже на роботі чи в храмі, чи у фараона на службі, а він вимагає саме тебе — ой, що то буде…

Так з давніх-давен почали розмірковувати над тим, як же вчасно прокидатися. Сусіди в печері чи хатині не завжди допоможуть — у них така сама неприємність. Першу за часом ідею щодо цього запропонували мудрі китайці. Вони вішали на паличку зі смоли та тирси, що повільно згоряла, нитку з вантажем і підпалювали її. Вона згорить, нитка порветься, вантаж упаде в мідний таз — бабах!

Більш складний пристрій для того, щоби вчасно будити своїх учнів, використовував філософ Платон. Це була особлива конструкція клепсидра — водяний годинник. Вода з першої посудини потихесеньку лилася в другу, а коли вона наповнювалася, то переверталася і виплескувала воду в третю посудину, і витіснене з неї повітря дуло в свисток або флейту.

 

Водяные часы Ктесибия, представленные французским архитектором XVII века Клодом Перро
Водяний годинник Ктесібія, представлений французьким архітектором XVII століття Клодом Перро / wikipedia.org

 

Ідеї ​​китайців набули розвитку — виявилося, що найпростіший будильник можна зробити зі свічки та цвяха. Встромляєш цвях у свічку на потрібній висоті, запалюєш її, коли вона догорить до місця, в яке встромлять цвях, той впаде — якщо підставити на місце можливого падіння металевий лист, всі почують. От тільки треба вгадати, коли свічка догорить до цвяха.

А найдешевший метод просто вимагав випити на ніч літр-півтора води чи чаю — сечовий міхур сам тебе розбудить. Ще нещодавно знаменитий альпініст Євген Абалаков завжди перед сходженням користувався «абалаківським будильником» — він навіть чітко знав, скільки склянок чаю треба випити перед сном, аби точно піднятися вчасно.

 

МАСОВІ МЕТОДИ

 

Прокинутися вчасно дедалі частіше потрібно було багатьом — великі населені пункти мають свій ритм життя, і треба вміти в нього вписуватися. Нерідко одразу всіх жителів християнських поселень будив церковний дзвін. А після того як у 1380 році на дзвіниці одного з англійських соборів встановили перший у світі баштовий годинник з боєм, все ще більше спростилося.

Своє рішення запропонував іслам — п’ять разів на день з мінарета будь-якої мечеті заведено було настільки голосно повідомляти, що немає Бога, крім Аллаха, що не прокинутися було дуже важко. Сучасний мемуарист згадує: дитинство провів в Азії, мешкав недалеко від мечеті і просто ніяк не міг зрозуміти, що таке будильник і для чого взагалі він потрібний.

У другій половині ХІХ століття з’явився ще один будильник для народу — заводський гудок. Багато хто думає, що він лунав у момент початку зміни, щоби штрафувати тих, хто прийшов на роботу після гудку. Не зовсім так — перший сигнал давався за годину до початку роботи, аби людина прокинулася, вдяглася, поснідала і бігла на фабрику, доки не оштрафували.

А в Англії навіть з’явилася нова професія — будильник. Спеціальні люди вранці ходили містом і стукали палицею у вікно тієї людини, яку домовилися розбудити. Згідно з умовами їхньої роботи, вони мали дочекатися її сигналу, який підтверджує, що вона прокинулась. Найчастіше це була нецензурна лайка, тож часом прокидалися й сусіди.

Були серед людей-будильників і майстри своєї справи, приміром Мері Сміт, що начебто стала легендою ще за життя. Вона обходилася без палиці — просто плювала крізь спеціальну трубку сухим горохом у вікно клієнта, ніколи не промахуючись, навіть якщо вікно було на четвертому поверсі. Коштувала ця послуга кілька пенсів на тиждень — однаково виходило дешевше, ніж штраф за запізнення.

 

Будильщик (англ. Knocker-up) — профессия в Англии и Ирландии, возникшая во время промышленной революции и существовавшая до 1920-х годов. Работа будильщиков состояла в том, чтобы утром будить людей на работу
Будильник (англ. Knocker-up) — професія в Англії та Ірландії, що виникла під час промислової революції та існувала до 1920-х років. Робота людей-будильників полягала в тому, щоб уранці будити робітників / wikipedia.org

 

БУДИЛЬНИК-ГОДИННИК

 

Коли ще в 1510 році нюрнбержець Петер Хенляйн придумав годинник, що поміщався в кишені, до винаходу механічного будильника начебто стало рукою подати — ну додай ще дзвінок і бій, що вмикається у заздалегідь встановлений час, і завдання вирішене. Але навіть недосконалого рішення чомусь довелося чекати понад два сторіччя.

Тільки у 1787 році американець Леві Хатчинс, годинникар зі штату Нью-Гемпшир, зробив ще один крок — винайшов механічний годинник, який видавав у заданий час досить неприємний звук. Але він мав важливий недолік — час не можна було встановлювати. Хатчінс вважав, що йому треба прокидатися о 4-й ранку — тоді будильник і дзвенів.

Жахливий звук будильника і ранній час спрацьовування народили легенду про обставини смерті винахідника — не стверджуватиму, що це щира правда, але й спростувати її не можу. Розповідають, що Леві Хатчінс покинув цей світ, бо його жорстоко вбила його власна дружина. Як ви гадаєте, о котрій годині? Правильно: на початку п’ятої ранку.

До цілком звичного сучасного механічного будильника, який стояв на тумбочці практично у кожної людини мого покоління, залишався лише крок. І його успішно зробив французький годинниковий майстер Антуан Редьє у 1847 році. Він нарешті винайшов будильник, в якому сигнал можна було встановити на будь-який час!

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

ПРОБЛЕМИ НА ЦЬОМУ НЕ ВИЧЕРПАЛИСЬ

 

Здавалося б, справа зроблена. Можна впроваджувати дрібні вдосконалення, на зразок придуманого в 1931 році будильника, гучність дзвінка якого зростає доти, доки самий міцно сплячий все-таки не прокинеться. А якщо він знову засне?

Аби цього уникнути, почали вигадувати разючі конструкції. На кшталт будильника на мотузці, який дзвонить і піднімається до стелі, тож для того, щоб його заткнути, точно треба встати, а якщо встав не відразу — сходити по драбину. Або будильника, який замовкає лише тоді, коли ви розв’яжете запропоновану ним нескладну головоломку.

З’явився і будильник, котрий одночасно із дзвінком кидає аби куди кульку, що знаходиться у ньому, — щоб його зупинити, треба встати, знайти кульку і поставити її на місце. Витонченіший вид такого пристрою — механічна квочка, яка під час дзвінка несе яйце за яйцем. І поки ви не встанете, не зберете всі яйця і не запхнете їх назад, він дзвонитиме…

Шедевром таких будильників-зануд, мабуть, слід визнати винахід випускниці МТІ, етнічної індіанки Гаурі Нанди. Придуманий нею будильник, який під час дзвінка тікає та ховається, тож треба не лише прокинутися, а й знайти його, щоби відключити, навіть отримав у 2005 році Ігнобелівську премію в галузі економіки.

 

Памятник Петеру Хенляйну в Нюрнберге. Автор: Макс Майснер
Пам’ятник Петеру Хенляйну у Нюрнберзі. Автор: Макс Майснер / wikipedia.org

 

ДИВА ЕЛЕКТРОНІКИ

 

Механічні будильники зручні та дешеві, але за допомогою електроніки процес пробудження вдалося різко вдосконалити. Почалося з перетворення на будильник радіоприймача, який за вашим завданням у призначений вами час увімкнеться і почне транслювати обрану вами програму. Набагато приємніше за різкий та неприємний дзвінок!

Електронні будильники швидко перемістилися в смартфони, що з’явилися трохи пізніше, і почали пропонувати дуже широкий спектр послуг. Насамперед тому, що на них можна задати не один-єдиний сигнал, як на механічному будильнику, а безліч, перетворивши прилад із будильника на універсальний нагадувач про все на світі.

У смартфонах став звичайним так званий режим «дай поспати», коли будильник подає сигнал і замовкає. Якщо ви встали, ви його відключите, а якщо ні — кожні 5 хвилин він буде вам нагадувати, що настав час прокидатися. До речі, будити вас може не лише дзвінок, але й приємна мелодія на ваш вибір або те ж ввімкнення радіопрограми.

І ще одна важлива перевага електроніки — механічний будильник зі зрозумілих причин можна встановити лише на час, який відрізняється від часу встановлення не більше, ніж на 12 годин. А в смартфоні будильник може бути встановлений хоч на рік уперед, якщо це комусь заманеться. Він запам’ятає та розбудить!

 

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

 

Нові можливості, надані сучасною технікою, дозволили надати будильникам найхимерніші і не такі вже марні споживчі властивості. Винахідливі японці, наприклад, вигадали будильники, які взагалі не шумлять — вони натомість видають приємні аромати, які будять нас не гірше, ніж набридливий дзвінок.

Австралійці придумали найкорисніший різновид будильника, який застерігає водіїв від небезпеки задрімати за кермом у довгих рейсах. Він уміє вловити момент, коли стомлений водій засинає, і будить його гучним сигналом або просто відчиняє вікна в машині — водій від такого сам прокинеться. Адже заснути за кермом — гарантована загибель…

Цікаву розробку створили і чилійські спеціалісти. Це будильники-подушки, які в заданий час починають інтенсивно вібрувати — хочеш-не-хочеш, а прокинешся! Важливо те, що такий пристрій корисний не тільки для тих, хто міцно спить — він чудово будить глухих людей, які дзвінка звичайного будильника аж ніяк не почують.

А в США нещодавно вигадали будильник, на який просто не виходить не звернути уваги. Перед включенням до нього потрібно засунути кілька купюр, бажано крупніших, і справу зроблено — якщо ви не прокинетеся від дзвінка, він порубає купюри на паперову локшину і принесе вам чималі збитки, до того ж це ще й карається законом — прокидаються всі!

Впевнений, що можливо і щось більше, та мій будильник у смартфоні поки що мене цілком задовольняє. Він не тільки мене будить, причому вкрай надійно, — він нагадує мені про важливі візити та події, враховує переходи на літній час і назад, не дає забути прийняти ліки чи зробити важливий дзвінок… Гарну річ вигадали, хоч і не одразу!

 

Будильники 1930–1950-х годов
Будильники 1930–1950-х років / atlasobscura.com

 

ЦІКАВІ НЮАНСИ

 

А що було першим будильником? Відповідь може підказати стара загадка КВК ще 60-х років: «Назвіть птаха з Південної Австралії, який вилуплюється з яйця, але сам яєць не несе». Здогадалися, хто це? Півень, звісно, він і в Південній Австралії водиться.

Японці винайшли навіть «будильник навпаки» — він грає тихі та ніжні мелодії, що допомагають заснути, а припиняє роботу, коли почує хропіння.

Невдячні люди іноді так різко реагують на будильник, що німецька фірма «Пюнтміхцайт» навіть запропонувала модель, яка замість дзвону спочатку каже: «Вибачте, будь ласка, не бийте мене, я тут ні до чого» і лише потім репетує мов різана: «Встати!!!»

Перший у світі будильник описали (скоріше за все, навіть вигадали) давні греки. За їхніми переказами, журавлі воювали з пігмеями і, охороняючи свого короля, стояли на сторожі на одній лапі, тримаючи в інший камінь, — якщо журавель засинав, він упускав камінь і прокидався від шуму.

Леонардо да Вінчі, котрий вигадав усе на світі, винайшов і свій водяний будильник, у якому вода, перелившись в іншу посудину, різко задирала сплячому ноги вгору. Не прижилося, і я здогадуюсь, чому…

Не прижився і найефективніший будильник у світі, який демонстрували на всесвітній виставці 1851 року. У заданий момент ліжко вставало дибки і викидало сплячого у ванну з холодною водою, що стояла напоготові. Не купили жодного екземпляру…

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: