Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

ЕКЗИСТЕНЦІЙНИЙ ГЛУХИЙ КУТ: людство «надихало» глобальне потепління

ЕКЗИСТЕНЦІЙНИЙ ГЛУХИЙ КУТ: людство «надихало» глобальне потепління
Ліна Чантурія. Образ, із серії «Метаморфоза», 2023 / Арт-оформлення: huxley.media

 

Зміна клімату — глобальна проблема ХХI століття. Тому протидіяти потеплінню нам пропонується найрізноманітнішими способами. Наприклад, їсти менше м’яса і скоротити поголів’я худоби, що виділяє в атмосферу метан. Або відмовитися від двигунів внутрішнього згоряння і пересісти на велосипеди.

Однак якщо ці завдання хоч якось під силу людству, то є одна суттєва проблема, яку взагалі не можна розв’язати. Британські науковці вважають, що серед головних винуватців глобального потепління не тільки корови й автомобілі, а й… людське дихання.

 

ВУГЛЕЦЕВИЙ СЛІД І НАУКОВИЙ КОНСЕНСУС

 

Про вуглецевий слід, що є причиною глобального потепління, і вченими, і популярними ЗМІ сказано вже чимало. Цей слід, так чи інакше, залишає кожен із нас, використовуючи світло, електрику, тепло, вмикаючи телевізор, вирушаючи у відпустку літаком або сідаючи за кермо автомобіля.

Таким чином в атмосфері з’являється надлишок CO2 і деяких інших парникових газів. Їхній вплив на все живе, зокрема й на людину, має катастрофічний характер, оскільки раніше клімат ніколи в історії Землі не змінювався так швидко.

Власне, все вищевикладене являє собою так званий «науковий консенсус» з приводу кліматичних змін. Але саме на нього й замахнулося новітнє дослідження британських науковців.

 

ЗАБУВАЄМО ПРО ШКІЛЬНИЙ КУРС!

 

Вельми «неприємний» за своїми висновками для людства дослідницький проєкт, про який ідеться, очолив Ніколас Коуен. Він є авторитетним вченим, доктором наук, фізиком-атмосферником із Британського центру екології та гідрології в Единбурзі.

Більшість із нас пам’ятає зі шкільних уроків природознавства, що люди вдихають кисень і видихають вуглекислий газ. Та це, м’яко кажучи, не так.

Коуен розрахував склад газів, які видихає людина, з науковою точністю: азот (N) — 78%; кисень 2) — 17%: вуглекислий газ (CO2) — 4%; інші гази, включно з метаном (CH4), та закис азоту (N2O) — 1%.

 

УСІ МИ — ТРОШКИ РОСЛИНИ!

 

Згідно зі шкільним курсом, коли ми вдихаємо, повітря надходить у легені, де кисень всмоктується в кров, а вуглекислий газ переміщається з крові в легені і видихається. Цей процес нібито відрізняє нас від рослин, з якими все відбувається геть навпаки.

Вони якраз використовують CO2, а кисень виділяють як побічний продукт фотосинтезу. Але, як випливає з наведених Коуеном даних, сформовані в дитинстві науково-популярні міфи не витримують критики.

У плані дихання людина поводиться не лише як тварина, а й як рослина. Вона віддає в атмосферу не тільки вуглекислий газ, але також і кисень, про що, ймовірно, багато хто з вас раніше не здогадувався. Щоправда, віддає вона його все ж набагато менше, ніж забирає.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

ТИ ЗАВИНИВ УЖЕ ТИМ, ЩО… ДИХАЄШ!

 

З урахуванням вищевикладеного, британські вчені висловили думку, що розведення корів і експлуатація автомобілів — не єдине з нещасть, яке може трапитися із земною атмосферою. Досить істотні неприємності їй завдає людина. Причому навіть не своєю господарсько-економічною діяльністю, а безпосереднім фактом свого існування.

Річ у тім, що людина… просто дихає! І її дихання виявляється досить смертоносним для атмосфери. У Великій Британії людське дихання відповідальне за викид 0,1% парникових газів. Що ж тоді говорити про Китай та Індію, де заміри не проводилися? Емпірично зрозуміло, що в цих країнах цифра має бути більшою.

 

УСЯ СПРАВА В ЗАКИСІ АЗОТУ Й МЕТАНІ!

 

Ви можете подумати, що 0,1% — це якась малозначна дрібниця, якою можна було б і знехтувати. Проте заковика в складі тієї газової суміші, яку ми з вами видихаємо. Крім CO2, у нашому диханні містяться щонайменше ще два парникових гази — метан і закис азоту. Саме їх науковці й характеризують як більш потужні за впливом на атмосферу і, відповідно, більш шкідливі для клімату, ніж CO2. Але й це ще не все.

Окрім метану та закису азоту, люди виділяють ще багато чого. Судячи з усього, до 0,1% не входить, наприклад, відрижка. Чимало викидів атмосфера отримує і з нашої шкіри — не лише під час інтенсивних фізичних навантажень, а й у будь-якому стані, постійно й непомітно для нас.

 

ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ ТУТ НІ ДО ЧОГО!

 

Вердикт Ніколаса Коуена однозначний: «Повітря, що видихає людина, може містити невеликі підвищені концентрації метану (CH4) і закису азоту (N2O), які сприяють глобальному потеплінню…» Коуен закликав бути пильними. Оскільки викиди, що людина виділяє в атмосферу, зазвичай вважаються незначними. І даремно!

Усередині людського тіла метан виробляється метаногенами — колоніями мікроорганізмів, які мешкають у нашому травному тракті. Далі метан потрапляє в кров, а звідти переноситься в легені, які його виштовхують назовні. Схожа історія відбувається і з нітратами, що містяться в їжі та воді й перетворюються на закис азоту.

Науковці вважають, що CH4 и N2O є потужними парниковими газами, та оскільки їх видихають у набагато менших кількостях, їхній вагомий внесок у глобальне потепління, можливо, не враховують. А ось внесок у зміну клімату CO2, який міститься в диханні людини, на думку Коуена, якраз практично дорівнює нулю.

 

НЕ ДИХАТИ — НЕ ВИЙДЕ!

 

У дослідженні взяли участь 104 дорослих добровольці з Великої Британії. Їм було запропоновано зробити глибокий вдих і затримати його на 5 секунд, а потім видихнути в пластиковий пакет. Після цього пакет щільно закривали, а його вміст піддавали хімічному аналізу, одночасно фіксуючи вік, стать і дієтичні переваги випробовуваних. Таким чином було зібрано 328 зразків дихання.

Фахівці виявили, що закис азоту виділявся кожним учасником, а ось метан через дихання — тільки 31%, решта виділяли його не дуже прийнятним для пристойного суспільства способом… Метан у диханні найчастіше виявляли у жінок, яким більше 30 років, проте науковці так і не зрозуміли, чому.

Крім того, вченим не вдалося знайти жодного зв’язку між газами в диханні та дієтою. Тобто м’ясоїдам можна розслабитися — у глобальному потеплінні вони винні не більше за інших. Погана новина полягає зовсім в іншому — їсти менше яловичини людство в змозі, а ось менше дихати у нього навряд чи вийде!

 

Оригінальне дослідження: Measurements of methane and nitrous oxide in human breath and the development of UK scale emissions

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: