ПОЦІЛУНОК КРІЗЬ ТИСЯЧОЛІТТЯ: стародавній ритуал, який практикували наші предки

Photo by Emma Fabbri on Unsplash
Ми цілуємося постійно… Поцілунок зустрічає нас під час народження і проводжає в останню путь. Ми цілуємося з батьками й дітьми, братами та сестрами, друзями й колегами, чоловіками і дружинами. При цьому ми далеко не завжди цілуємося в губи.
Наприклад, ми можемо поцілувати дитині забите коліно, щоб її заспокоїти. Але чому ми це робимо? Звідки взявся один із найголовніших символів прихильності в історії людства?
ТАКІ РІЗНІ ПОЦІЛУНКИ
Якщо звернутися до історії, то ми виявимо, що перші поцілунки в губи були описані ще за Бронзової доби. Ми знаходимо такі описи на глиняних табличках Стародавньої Месопотамії та Стародавнього Єгипту, що відносяться до 2500 р. до н.е. А з 1500 р. до н.е. записи про романтичні та сексуальні поцілунки з’являються на батьківщині Камасутри — в Індії.
Згодом поцілунки перетворилися на досить складний, детально розроблений ритуал. Римляни знали три базові типи поцілунків: osculum — ввічливий поцілунок у щоку як вираз соціальної прихильності без романтичного підтексту, basium — поцілунок у губи, який означає ближчі стосунки, але теж без сексуального значення, і savium — поцілунок у губи як атрибут сексуального потягу.
КУЛЬТУРНА ОБУМОВЛЕНІСТЬ
Практика поцілунків завжди соціально, культурно та гендерно зумовлена. Існують суттєві відмінності між регіонами, соціальними верствами та/або контекстами. У деяких країнах Європи ми можемо зустріти привітання у вигляді двох поцілунків щока до щоки, зліва направо.
Але так можуть вітати одна одну лише жінки. У чоловіків це не заведено — вони тиснуть руки. При цьому, наприклад, під час посвяти в гангстери члени однієї й тієї самої мафіозної сім’ї можуть цілувати одне одного.
Однак, незважаючи на різноманітні контексти, правила етикету в різних культурах мають спільну функцію — регулювання та стримування сильної інтимної конотації поцілунку. Це свідчить про те, що поцілунки наповнені універсальним «докультурним» біологічним значенням.
Вони мають еволюційне підґрунтя, більш давнє, ніж усі наші культурні умовності.
ПОЦІЛУНОК ІЗ НЕАНДЕРТАЛЬЦЕМ
Поцілунки не просто практикувалися в багатьох стародавніх культурах протягом тисячоліть, вони набагато старші за саму нашу цивілізацію. Існують наукові свідчення того, що понад 100 000 років тому неандертальці і наші предки кроманьйонці обмінювалися один з одним слиною і, відповідно, мікробами ротової порожнини.
Проте якщо ми зазирнемо вглиб століть, то виявимо, що все почалося ще раніше. Існують гіпотези, згідно з якими жіночі губи розвинулися як така собі «сексуальна прикраса». Деякі вчені виводять поцілунки з таких давніх форм поведінки, як обнюхування, годування грудьми немовлят або навіть передача батьками пережованої їжі своєму потомству.
Однак усі ці гіпотези погано узгоджуються з передбачуваною еволюцією соціальної поведінки великих мавп у дикій природі і насилу пояснюють, чому поцілунки набувають саме такої форми.
ГІПОТЕЗИ ПОЯСНЮЮТЬ БАГАТО, АЛЕ НЕ ВСЕ
Людиноподібні мавпи практикують поцілунки «рот у рот» у сексуальному контексті, що, мабуть, демонструє очевидну спадкоємність із людьми. Поцілунки також описувалися як привітальна поведінка у шимпанзе. Але, можливо, що все це лише романтизована антропоморфна проєкція.
Така ж як, скажімо, твердження, що собака «цілує» свого господаря, облизуючи його обличчя. Очевидно, що без розгляду основних відмінних рис поцілунку — випинання губ і всмоктувального руху — наявні гіпотези не можуть пояснити, чому він еволюціонував у свою теперішню форму, а не в будь-яку іншу.
Чому, наприклад, люди, як мавпи-капуцини, не зміцнюють соціальні зв’язки, засовуючи пальці один одному в очі та ніздрі? Остання за часом гіпотеза, опублікована в журналі Evolutionary Anthropology, припускає, що поцілунки зародилися як ритуал догляду за хутром. Її висловив доктор Адріано Р. Ламейра, еволюційний психолог із британського Університету Ворика.
СЛІДИ СТАРОДАВНЬОГО РИТУАЛУ
Ламейра очолює дослідницьку лабораторію, яка вивчає витоки людської поведінки та пізнання, а також еволюцію людських ритуалів, мови, танців, музики та уяви. Як живі моделі стародавніх гомінідів учений використовує сучасних нам людиноподібних мавп.
Спираючись на свої знання про поведінку вищих приматів, Ламейра вважає, що поцілунок — це модифікація грумінгу, тобто ритуалу догляду за хутром. На кінцевій стадії такого контакту грумер складає губи в трубочку нібито для поцілунку. Але насправді він витягує їх уперед, щоб захопити сміття, омертвілий шкірний покрив або паразита.
Коли в ході еволюції людина втратила більшу частину волосяного покриву, гігієнічна значущість грумінгу знизилася. Але він повністю не зник, зберігшись у вигляді поцілунку. Порівняно з типовим приматом сучасні люди доглядають за собою на 89% менше, ніж можна було б очікувати, особливо в гігієнічних цілях.
І наш поцілунок, по суті, — це єдиний слід ритуальної поведінки пращура мавпи, якій він був потрібен для сигналізації, зміцнення соціальних та родинних зв’язків.
ВІД ПОЦІЛУНКІВ — ДО МОВЛЕННЯ!
Вирішальним для еволюції поцілунку став перехід наших предків до наземного способу життя, оскільки на землі паразитарне навантаження вище. А отже, і догляд за собою для наземних мавп набагато важливіший, ніж для деревних. Це свідчить про те, що поцілунки могли розвинутися тільки після того, як наш предок покинув дерева і спустився на землю.
Сталося це близько 7 мільйонів років тому. Потім минуло ще кілька мільйонів років, і ми почали втрачати шерсть — колишня гігієнічна поведінка більше не мала сенсу. Але, щоб проявляти прихильність, наш вид зберіг у кристалізованому, символічному вигляді артефакт догляду за собою — поцілунок.
Виходить, що це чи не найдавніший людський ритуал, і ми з вами безперервно практикуємо його протягом мільйонів років поспіль! Ба більше, деякі науковці стверджують, що функцію «тактильного догляду» було замінено «вокальним доглядом» — голосовими обмінами, які зрештою призвели до еволюції людської мови.
Оригінальні дослідження:
- Neanderthal tooth plaque hints at meals — and kisses
- The evolutionary origin of human kissing
- The ancient history of kissing
- Did the human kiss begin as an ape grooming ritual?