Коли скінчиться українсько-російська війна? ЗА МОТИВАМИ МАЛОГО ЛЬОДОВИКОВОГО ПЕРІОДУ

Хендрік Аверкамп. Зимовий пейзаж з ковзанярами. Дошка, олія. 77,5 × 132 см, 1609 / wikipedia.org
Малий льодовиковий період почався з виверження вулкана у далекому від Європи Перу. Вулканічний пил в атмосфері перешкоджав проникненню сонячного світла. Та й активність самого Сонця, мабуть, також знижувалася. Гольфстрім, відповідно, сильно сповільнився, перетворивши земний рай європейського християнства на пекло на землі.
Розпочався малий льодовиковий період у XIV столітті переможною ходою Європою чуми з далекого Поволжя. Для європоцентричного погляду на історію це щось поза ойкуменою. Майже так, як і Перу. І ось цей хаос, що століттями дрімав на околицях світу, прийшов до Європи.Пік перепадів погоди, різких похолодань, аномальної засухи та злив припав на XVII століття. Природні катаклізми йшли пліч-о-пліч із війнами, повстаннями, голодом.
Історики підрахували, що у XVII столітті Європа не воювала лише 3 роки.
Холод був такий, що вовки не витримували в лісі і, покинувши природне середовище проживання, прямували до міст, аби зігрітися, а може, й поживитися чимось поруч із людським житлом.
XVII століття часто порівнюють із нашою сучасністю. Грішним ділом і я бачу між ним та віком XXI чимало паралелей. Про війни та геополітику в цьому сенсі сказано багато. А ось як справи з природою?
З Гольфстрімом зараз відбувається те саме, що й під час малого льодовикового. Можливо, навіть і щось гірше. Оскільки за останню тисячу років течія ніколи не була такою слабкою.
Глобальну погодну систему вже лихоманить: бурі, шторми, аномальні дощі… Посухи і неврожаї в Африці, Індії та Південній Америці можуть призвести до голоду такого масштабу, якого ще не знало людство.
Приблизно рік-півтора тому до граничних значень за всю історію спостережень прискорилося обертання Землі. Сонце виявляє настільки аномальну активність, що у лютому поточного року Starlink Ілона Маска втратив через це 40 супутників. Та злощасний лютий, мабуть, негативно вплинув не лише на техніку, а й у деяких диктаторів.
У будь-якому випадку все, що відбувається в Україні, навколо Тайваню, Карабаху, Егейських островів тощо, — закономірна паралель до циклічного природного катастрофізму. І, зважаючи на все, це лише початок. Але що тут причина, а що слідство?
Великі релігійні системи наполягали, що мікро- і макрокосм пов’язані, причому причини всього, що відбувається, лежать усередині людини. «Що вгорі, те й унизу». Зло приходить у світ із якихось незбагненних прірв та околиць людського духу, так само, як і зовнішні катастрофи — з околиць знайомого, стабільного, обжитого світу.
Здавалося б, як екскременти кажана в глухій печері під китайським Уханем пов’язані з індексами на Уолл-стріт? Проте вони пов’язані неймовірним, нелогічним, на перший погляд, нелінійним чином!
Цікаво, коли та як щодо України до цього «ефекту метелика» підключився Володимир Путін? Можливо, ми були би вражені з того «сміття», з якого ростуть не лише вірші, а й граничне в системі загальнолюдських координат зло — дозволити собі вбивати десятки тисяч собі подібних.
Ні, не те щоб без причини Путін ненавидів Україну. Причина є. Але ця причина захована так глибоко у його внутрішній безодні, що про неї може знати лише Бог. Або Сатана.
Принаймні я досі з боку росіян не чув жодного логічного та раціонального обґрунтування російського вторгнення.
Думаю, що в рамках лінійної логіки його й не існує… Хороша ж новина в тому, що логіка у природних явищ і систем все ж таки є. Середньовічні богослови стверджували, що диявол — найкращий логік. Отже, Бог не лише нелінійний у своїх судах, Він є над- і позалогічний.
А якщо згадати, що Він, за твердженням тих самих богословів, — «найпростіша істота», граничну простоту якої ми й не уявимо… Вчені кажуть, що цей сонячний цикл закінчується приблизно 2030 року. Що ж, поживемо — побачимо, наскільки вірною виявиться ця надлогічна правота «природного» прогнозу.