Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

КОСМІЧНА ЗАГРОЗА: як наше серце старішає через гравітацію

КОСМІЧНА ЗАГРОЗА: як наше серце старішає через гравітацію
Photo by Alessandro Ferrari on Unsplash

 

Мрія про подорожі безкраїми зоряними просторами здавна бентежить людей. Багато чого з того, що раніше здавалося фантастикою, сьогодні є реальністю. Але наскільки організм людини, еволюція якого відбувалася в земних умовах, пристосований до життя в космосі? Науковці змушені визнати, що не дуже. Та вони не здаються, намагаючись знайти нові способи виживання в міжзоряній далині.

 

ВПЕРЕД, ДО БАГАТОПЛАНЕТНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ!

 

З моменту останнього старту американського екіпажу «Аполлона» 1972 року нога людини не ступала на місячну поверхню. Проте останнім часом астронавтика демонструє вражаючі успіхи.

З цього року астронавти почали готуватися до геологічних робіт, які триватимуть в суворих умовах південного полюса Місяця. Новий візит людини на супутник Землі запланувало НАСА на вересень 2026 року. Не відстає від НАСА і невгамовний Ілон Маск.

До цього часу його SpaceX хоче запустити п’ять кораблів на Марс. І якщо все пройде вдало, то за чотири роки можливі польоти з екіпажем. Завдяки новітнім технологіям люди прагнуть зробити своє життя багатопланетним. Але чи повністю вони усвідомлюють виклики, з якими їм доведеться зіткнутися в космосі?

 

РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА

 

У вересні 2024 року в рамках космічної місії Polaris Dawn екіпаж корабля Dragon 2 віддалився на 1400 км від Землі. Для порівняння, МКС обертається навколо Землі на висоті близько 400 км, яка є відносно безпечною. А ось на більшій відстані загроза життю людей значно зростає.

Насамперед потрібно пам’ятати, що за межами земної магнітосфери, починаючи з висоти приблизно в 1000 км, відкритий космос стає надзвичайно радіоактивним. Але й сама магнітосфера накопичує заряджені частинки в особливих зонах, які називають поясами Ван Аллена.

 

«ОТРУЙНИЙ» ВАКУУМ

 

Тому інженерам-планувальникам польотів постійно необхідно розв’язувати непросте завдання: як захистити від шкідливого космічного впливу людей і апаратуру. Ця проблема є надто актуальною для виходу в космос. Тому метою Polaris Dawn, крім іншого, стало випробування у відкритому космосі полегшених скафандрів EVA.

Завдання вельми складне, враховуючи, що в новому методі виходу в космос розробники відійшли від звичних «стандартів» НАСА.

Скафандр має не тільки захищати людину від радіації, низьких температур і дрібних метеоритів. Вакуум сам собою зовсім не безпечний — взаємодіючи з багатьма матеріалами, він починає виділяти токсини, які після герметизації скафандра залишаються всередині.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

«КОСМІЧНЕ» СЕРЦЕ

 

Однак не лише різного роду зовнішні впливи загрожують людині в космосі. Мабуть, біологічно вона взагалі не дуже пристосована до тривалих космічних подорожей. В одній з останніх статей міжнародний науковий журнал Nature узагальнює деякі дані про стан здоров’я космічних туристів і астронавтів, а також дані експериментів, що розкривають вплив на організм мікрогравітації, радіації та інших космічних «атрибутів».

Наприклад, дослідники відправили на МКС штучну серцеву тканину, щоб вимірювати її ефективність. Результати виявилися невтішними — всього за один місяць перебування в космосі вона ослабла, її «биття» стали нерегулярними. Серцева тканина зазнала молекулярних і генетичних змін, які характерні для ефекту старіння.

 

МІКРОГРАВІТАЦІЯ ВИКЛИКАЄ СТРЕС

 

Винна у всьому мікрогравітація, що чинить згубний вплив на серце людини. Він нерідко фіксувався і в астронавтів, які відчувають різні серцево-судинні зміни. Зокрема, такі як аритмія.

Вивчати подібні ефекти науковцям в умовах тривалих космічних польотів дуже нелегко, тим паче з огляду на те, що йдеться про експерименти на людях. Але фахівці з американського Університету Джонса Гопкінса в Балтіморі знайшли вихід — вони відправили на орбіту штучно створену серцеву тканину, де вона подорожувала 30 днів.

Набір зразків був сконструйований з людських стовбурових клітин і забезпечений системою штифтів, що імітують скорочення серцевого м’яза. Вся ця система зайняла зовсім небагато місця — приблизно як половина мобільного телефону. На Землі було створено її аналог. А далі за допомогою датчиків дослідники моніторили й порівнювали дані «космічного» і «земного» серця.

 

ГЕНЕТИЧНІ МУТАЦІЇ

 

Через 12 днів сила скорочення тканин у «космічного серця» порівняно із «земним» знизилася майже вдвічі. Його биття стало нерегулярним, причому на 19-й день період між кожним биттям збільшився більше ніж у 5 разів. Гарна новина полягає в тому, що, зважаючи на все, після повернення на Землю серцево-судинний стрес минає і ритм поступово відновлюється. Інша річ — генетичні мутації.

Після місяця на орбіті нитки білків, що відповідають за скорочення м’язів, були коротшими й розташованими безладніше, мітохондрії набрякли й стали фрагментованими. Експресія генів, що контролюють ці процеси, істотно відхилялася від норми. Науковці планують продовжити вивчення тканин серця та інших органів в умовах космосу.

Зрештою вони сподіваються протестувати препарати, які можуть протидіяти деяким видам впливу мікрогравітації на організм людини. І давня мрія про тривалі, але безпечні космічні подорожі стане набагато ближчою.

 

Оригінальне дослідження:

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: