Чому на небі поменшало зірок, і як це впливає на здоров’я?

Франц фон Штук. Зірки, що падають, 1912
Час від часу пізно вночі ми милуємося зоряним небом, відволікаючись від буденності, що набридла. У ці чарівні моменти в нашу голову можуть проникати ностальгічні думки про те, що раніше все було кращим: сонце світило яскравіше, трава була зеленіша, а зірок на небі було більше.
Найчастіше такі відчуття виникають завдяки звичці нашого мозку прикрашати спогади. Але не завжди ми виявляємося неправими — зірок на небі справді поменшало. Чому?
Кожна людина має свої зірки. Одним — тим, хто мандрує, — вони вказують шлях. Для інших це просто маленькі вогники
Антуан де Сент-Екзюпері
ПРИЧИНИ ЗНИКНЕННЯ ЗІРОК
Вчені стверджують, що кількість зірок, доступних для неозброєного погляду людини, справді значно скоротилася за останні 10 років. Основною причиною такої серйозної зміни є «світіння неба», спричинене повсюдним штучним освітленням.
Група вчених з Німецького дослідницького центру геонаук у Потсдамі опублікувала дані свого експерименту в журналі Science, і його результати трохи насторожують.
Протягом 12 років вчені та астрономи-аматори виходили ночами та підраховували кількість зірок на небі, після чого відправляли дані до онлайн-проєкту під назвою Globe at Night. Згідно з їхніми розрахунками щороку яскравість неба від штучного освітлення Землі збільшувалася на 10%! Через надлишок нічного світла наша здатність роздивитися зірки зменшується такими ж темпами.
Говорячи простою мовою, якщо сьогодні у вашому місті ви можете нарахувати 250 зірок на небі, то через 18 років у цьому ж місці вам буде видно не більше 100 небесних світил. Також слід зазначити, що ця статистика враховує нинішні темпи зростання яскравості нічного неба, адже кількість різного освітлення лише збільшується, що, у свою чергу, може призвести до різкого погіршення «небесної» видимості ще швидше.
НЕБЕЗПЕКА «СВІТЛОВОГО ЗАБРУДНЕННЯ»
Вчені побоюються, що суспільство не зовсім розуміє всю серйозність проблеми, що виникла, і не приділяє достатньо уваги зайвому освітленню у містах.
Дослідники Фабіо Фальчі та Сальвадор Бара у своїх коментарях до роботи відзначили:
«Дивлячись на зображення та відео Землі, зроблені Міжнародною космічною станцією в нічний час, люди зазвичай вражені «красою» міських вогнів, неначе це вогники на ялинці. Вони не розуміють, що це зображення чогось негативного. Це все одно, що захоплюватися красою райдужних кіл, які бензин створює на воді, і не усвідомлювати, що це є хімічним забрудненням».

І це не єдине ускладнення, спричинене надмірним освітленням. В інших наукових працях було доведено, що «світлове забруднення» негативно впливає на здоров’я людей та їхній режим сну, а також заважає нормальній життєдіяльності птахів та деяких видів комах.
Проте вчені заявляли, що ситуація з освітленням потроху почала набувати ознак покращення, особливо у розвинених країнах. Наприклад, у старих вуличних ліхтарях лампочки замінюють на більш сучасні, світло яких покриває лише необхідну площу, підвищуючи їхню світлову віддачу і не випромінюючи «надлишки» світла в небо.
Результати дослідження Європейського космічного агентства, проведеного у 2022 році, показали, що, незважаючи на низьку вартість світлодіодного освітлення, споживання енергії лише збільшилося через доступність дешевих джерел світла. Внаслідок цього світлове забруднення збільшилося і продовжує набирати обертів.
НАДІЯ НА ЗІРКОВЕ МАЙБУТНЄ
Проте доктор Крістофер Кіба, вчений із Німецького дослідницького центру геонаук у Потсдамі, висловив сподівання на покращення ситуації зі світловим забрудненням у майбутньому.
«Є багато способів виправити становище — якщо освітлення буде більш щадним, з’явиться можливість знизити інтенсивність «світіння неба». І пам’ятайте, що світлове забруднення — це енергія, витрачена дарма. Ми продовжуємо спрямовувати цю світлову енергію в атмосферу, проте нам не слід цього робити».
Залишається лише вірити, що ситуація зі світловим забрудненням справді покращиться, і ми не втратимо можливість милуватися неймовірною красою зоряного неба.
Важливо не забувати, що хоч би як ми забруднювали надмірним освітленням свої міста, зірки над нашою головою існували мільярди років до нас і стільки ж існуватимуть після, і ніякі вуличні ліхтарі не здатні цьому завадити.
Зірки нам потрібні більше, ніж ми припускаємо, бо, як писав Вінсент Ван Гог:
Зізнаюся, не розумію чому, але дивлячись на зірки мені завжди хочеться мріяти