Александр Роднянский
Український режисер і кінопродюсер. Член Американської та Європейської кіноакадемій

НАЙКРАЩІ ФІЛЬМИ 2023 РОКУ

НАЙКРАЩІ ФІЛЬМИ 2023 РОКУ
Арт-оформлення: Olena Burdeina (FA_Photo) via DALL.E3

 

Олександр Роднянський — український режисер і продюсер, багатократний призер Каннського кінофестивалю, чотири рази був номінований на премію «Оскар», є володарем «Золотого глобуса». Журнал Variety регулярно включає його до рейтингу 500 найвпливовіших людей у світовій індустрії розваг.

Щорічно Олександр Роднянський публікує список найкращих фільмів року, що минає.

«Сподіваюся, мої рекомендації стануть у пригоді тим із вас, хто небайдужий до змістовного кінематографа і навіть у цей непростий період знаходить на нього час. Послідовність фільмів у списку не має значення», — написав Олександр Роднянський у своєму телеграм-каналі.

 

#1 LA CHIMERA /«ХИМЕРА». РЕЖИСЕР АЛІЧЕ РОРВАХЕР

 

Джерело фото: imdb.com

 

Завершальна частина трилогії Аліче Рорвахер (продовження фільмів «Чудеса» і «Щасливий Лазар»).

1980-ті. Особливе чуття Артура, англійського археолога у блискучому виконанні Джоша О’Коннора (молодий принц Чарльз із «Корони»), дає йому змогу знаходити гробниці з древніми артефактами етрусків.

З гілочкою лози в руках він блукає Тосканою — не в пошуках скарбів, але мріючи знайти вхід у потойбічний світ, щоби зустріти свою померлу кохану Беньяміну. Та особливим даром Артура користуються й професійні розкрадачі гробниць, «томбаролі»…

 

#2 PAST LIVES / «МИНУЛІ ЖИТТЯ». РЕЖИСЕР СЕЛІН СОНГ

 

Джерело фото: imdb.com

 

Фільм, який багато критиків називають найкращим у цьому році. Скромна історія про непрожите життя, про залишений світ, про емігрантські мрії, про зроблений вибір і про прощання з минулим.

Хлопчик і дівчинка були найкращими друзями в дитинстві, але у 12-річному віці батьки дівчинки емігрували з Південної Кореї до Канади. Дівчинка взяла західне ім’я Нора, тому хлопчик ніяк не міг її відшукати. Через 10 років Нора переїхала до Нью-Йорка, сподіваючись стати письменницею.

Вона заради жарту знайшла хлопчика, точніше, вже парубка, онлайн. Але дистанційні стосунки з різницею часових поясів виснажили їх. За час чергової перерви, що розтягнулася ще на 10 років, герої встигли побудувати доросле життя. Вона — у Нью-Йорку, він — у Сеулі.

Перед тим як освідчитися своїй дівчині, хлопчик, що виріс, вирішує побачити вже заміжню Нору й переконатися, що робить правильний вибір. Вони зустрічаються втрьох — дорослі хлопчик із дівчинкою та… її чоловік.

Фільм описує події, які тривають лише два дні. І все життя.

 

#3 ANATOMY OF A FALL / «АНАТОМІЯ ПАДІННЯ». РЕЖИСЕР ЖЮСТІН ТРІЄ

 

Джерело фото: imdb.com

 

Переможець Каннського фестивалю і тріумфатор нещодавньої церемонії вручення нагород Європейської Кіноакадемії.

Історія письменниці, що живе в горах, звинуваченої у вбивстві власного чоловіка. Судовий розгляд, ключову роль у якому відіграє 11-річний син обвинуваченої зі слабким зором, стає простором роздумів про ролі в сучасній родині, та головне — про хитку межу між тим, що багатьом стороннім спостерігачам видається твердими фактами, а для тих, для кого ці факти стали частиною їхнього життя, — лише матеріалом для інтерпретацій.

У головній ролі вражаюча німецька акторка Сандра Хюллер, відома за «Тоні Ердманном» Марен Аде, «Проксімою» Аліси Винокур і «Зоною інтересів» Джонатана Глейзера.

 

#4 POOR THINGS / «БІДНІ-НЕЩАСНІ». РЕЖИСЕР ЙОРГОС ЛАНТІМОС

 

Джерело фото: imdb.com

 

Цей фільм викликав хвилю давно забутого ентузіазму професіоналів і отримав головну нагороду Венеціанського фестивалю.

Огидний і шалено привабливий, абсолютно новаторський і багато в чому традиційний, лякаюче реалістичний і абсолютно умовний, цей фільм розповідає про жінку (Емма Стоун) у вікторіанській Англії, яка наклала на себе руки, проте була повернута до життя новоявленим «лікарем Франкенштейном» в образі Віллема Дефо. Невипадково ім’я його звучить коротко та ясно — Бог (God — скорочено від Godfrey).

Він сам — результат експериментів власного батька. Монстр, зібраний із безлічі різних фрагментів.

Бог пересаджує знайденій у Темзі жінці мозок її ненародженої дитини. Виходить зовні доросла жінка, яка швидко проходить на наших очах шлях від немовляти до інтелектуальної феміністки. Долає вона цей шлях вкрай різноманітно, побувавши і зарученою нареченою, і утриманкою, і повією, і навіть комуністкою.

Візуально цей фільм — стімпанк із невпізнанними Лондоном, Лісабоном, Парижем та Александрією, повітряними трамваями і дирижаблями, небаченими тваринами (кури з головами свиней або собаки — з гусячими) та хитромудрими костюмами, що поєднали стилі кінця XIX й фіналу XX століття.

 

#5 THE ZONE OF INTEREST / «ЗОНА ІНТЕРЕСІВ». РЕЖИСЕР ДЖОНАТАН ГЛЕЙЗЕР

 

Джерело фото: imdb.com

 

Ця амбітна екранізація роману Мартіна Еміса отримала другий за значенням приз Каннського фестивалю — Гран-прі журі. Фільм — метафора стану сьогоднішнього світу, добре знайомого багатьом за життям у нинішній Росії.

Родина коменданта Аушвіца живе, користуючись плодами благополуччя посади глави сім’ї. Прекрасний будинок, басейн, сад, прислуга, щоденні гостинці від тата. Ніщо не порушує їхнього родинного щастя, лише час від часу десь чути постріли, лунають крики та з труб табору постійно валить дим, що заважає дихати…

Життя тих, хто вбиває. І головне — їхніх сімей, що не бажають ані чути, ані знати, ані розуміти того, що відбувається.

І знову в головній ролі неперевершена Сандра Хюллер.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

#6 OPPENHEIMER / «ОППЕНГЕЙМЕР». РЕЖИСЕР КРІСТОФЕР НОЛАН

 

Джерело фото: imdb.com

 

Фільм про відповідальність. У цьому випадку — відповідальність вченого за створення зброї масового вбивства. Атомної бомби. Про муки совісті, що не дають спокою. Це не традиційний байопік із докладними деталями біографії творця страшної зброї. Цей фільм — історія створення цієї зброї видатним науковцем.

Зазвичай інтелектуальний і раціональний Нолан у цьому фільмі несподівано емоційний. І змушує глядачів по-справжньому хвилюватися. Кілліан Мерфі зіграв головну роль свого життя — Моцарта від фізики. Порівняння доречне — сам Нолан згадував про вплив на нього «Амадеуса» Мілоша Формана.

І який же гарний тут «Сальєрі». Роберт Дауні-молодший у ролі голови комісії з атомної енергії США Льюїса Штрауса невпізнанний. Його персонаж лютий, заздрісний, розумний і ниций. Що надто важливо у фільмі — Оппенгеймера намагаються покарати не за симпатії до комуністів, а за докори сумління. За ті самі муки, які не дають йому жити спокійно.

 

#7 KILLERS OF THE FLOWER MOON / «ВБИВЦІ КВІТКОВОЇ ПОВНІ». РЕЖИСЕР МАРТІН СКОРСЕЗЕ

 

Джерело фото: imdb.com

 

Великий режисер зробив більше ніж тригодинну картину про вбивства індіанців племені осейдж на початку XX століття в Америці.

На безплідних землях, куди переселилися осейджи, — от же іронія — виявили багаті поклади нафти. Осейджи, котрі ще недавно жили природним життям, розбагатіли, почали купувати хутро, автомобілі, будувати великі будинки і наймати білу прислугу. До них по заробітки потягнулися прості білі роботяги. Ну й швидко виявили, що вбивствами наївних осейджів домогтися шуканого успіху можна набагато простіше, ніж звичайною працею.

Леонардо Ді Капріо і Роберт Де Ніро в ролях зворушливих батьків сімейств та безжальних убивць невимовно гарні. А Лілі Гладстоун, на мій погляд, стане головною суперницею Емми Стоун у боротьбі за «Оскар».

Епічна історія, в якій сплелися жадібність, жорстокість і цинізм. Настільки важлива для Скорсезе історія Америки.

 

#8 THE TASTE OF THINGS / «СМАК РЕЧЕЙ». РЕЖИСЕР ЧАН АНЬ ХУНГ

 

 

Джерело фото: imdb.com

 

Приз за режисуру Каннського фестивалю отримав фільм, що став для мене рідкісним випадком справжнього глядацького задоволення. Цей фільм — екранізація роману Марселя Руффа «Пристрасть Додена Буффана», написаного 1924 року.

Дві з половиною години у фільмі готують. Дегустують. Згадують імена, переважна частина з яких нічого не скаже людям, далеким від Belle Époque — «Прекрасної епохи» кінця XIX століття, часу розквіту культури, науки, промисловості, що закінчився катастрофою Першої світової війни.

Секрет глядацького задоволення в цьому фільмі у тому, що в кадрі постійно Бенуа Мажимель, Жюльєт Бінош та… їжа. Я не поціновувач високої кухні, але так, мабуть, її не знімав ніхто. Цей фільм про любов — до кулінарії як мистецтва, до жінки і до способу життя. До культури в її високому сенсі.

Герой Мажимеля однаково ніжно торкається груші, вимоченої у вині, і вигинів оголеного тіла Бінош. Тонка, глибока й тому сумна картина про швидкоплинність життя і цінність співтворчості.

 

#9 THE BOY AND THE HERON / «ХЛОПЧИК І ПТАХ». РЕЖИСЕР ХАЯО МІЯДЗАКІ

 

Джерело фото: imdb.com

 

Легендарний режисер, автор «Віднесених привидами», «Принцеси Мононоке» та «Мого сусіда Тоторо», після семи років роботи випустив фільм, який назвав своїм заповітом, знятим заради онуків.

12-річний Махіто в першій же сцені фільму втрачає матір, яка згорає в руїнах розбомбленого госпіталю в Токіо. Махіто, котрий не зумів впоратися з горем, переїжджає до розкішної садиби батька і його нової дружини, що чекає на дитину. Там герой знайомиться з дивною чаплею, яка каже хлопчикові, що його мати жива… І запрошує його до забороненої вежі…

«Хлопчик і птах» — пронизлива фінальна крапка всієї творчості великого казкаря.

 

#10 MENUS-PLAISIRS: LES TROISGROS / «МЕНЮ ДЛЯ ЗАДОВОЛЕННЯ: ТРУАГРО». РЕЖИСЕР ФРЕДЕРІК ВАЙЗМАН

 

Джерело фото: imdb.com

 

Фредерік Вайзман знімає вже понад півстоліття фільми про найрізноманітніші суспільні інституції: школу, лікарню, університет, поліцейську дільницю, психіатричну лікарню, суд, оперу, бібліотеку і навіть бенедиктинський монастир.

Всі разом ці фільми складаються в епічний портрет західної цивілізації, в якому кожна дрібниця має символічне значення. 44-й фільм кінокласика розповідає про сімейний ресторан Troisgros, заснований 1930 року в центральній Франції, що протягом 55 років і чотирьох поколінь утримує 3 зірки Мішлен.

Від ринку свіжих овочів до заводу з переробки сиру, виноградника, ранчо, де вирощують органічну худобу, і до саду на задньому дворі, який постачає їжу до ресторану, — таким є маршрут чудової подорожі, куди відправляє нас Вайзман.

 

#11 HIT MAN / «НАЙМАНИЙ УБИВЦЯ». РЕЖИСЕР РІЧАРД ЛІНКЛЕЙТЕР

 

Джерело фото: blog.hitplay.app

 

Несподівана для автора трилогії «Перед світанком» і чудової «Юності» романтична комедія. Вона заснована на реальній історії агента техаської поліції, який видавав себе за найманого вбивцю.

Цей артистичний тип, що змінював вигляд і манеру поведінки під кожного замовника, засадив до в’язниці кілька десятків злочинців-невдах, які намагалися позбутися подружжя, партнерів або сусідів.

Але тут серед замовників він зустрічає дуже красиву молоду жінку…

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: