Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

НЕСТАЧА КИСНЮ І ШАХИ: як забруднення повітря впливає на когнітивні здібності людини?

НЕСТАЧА КИСНЮ І ШАХИ: як забруднення повітря впливає на когнітивні здібності людини?
Флоренція Деграф. Плаче соняшник, 2020

 

Гра в шахи — це неймовірно складне заняття, яке вимагає від гравця великої кількості добре розвинених навичок: вміння прораховувати на безліч кроків уперед, швидкості ухвалення рішень, інтуїції, фізичної підготовки, волі до перемоги та багато іншого. Однак далеко не завжди все залежить від того, хто грає, на шахіста може впливати і навколишнє середовище.

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту провели низку експериментів, у ході яких вивчили залежність якості гри шахістів від рівня забрудненості повітря, та отримані результати свідчать про те, що людству оголошено екологічний шах.

Сьогодні ми дізнаємося, як не отримати мат від матері-природи за свою екологічну легковажність.

 

У шахах можна лише тоді стати великим майстром,

коли усвідомлюєш власні помилки та слабкості. Точно як у житті

 

Олександр Алехін

 

Вчені Массачусетського технологічного інституту провели дослідження, під час якого розглянули вплив рівня забруднення повітря на когнітивні здібності людини під час гри в шахи та дійшли дуже цікавих висновків.

В рамках експерименту, використовуючи штучний інтелект, дослідники проаналізували велику кількість партій шахістів за умов підвищеного рівня забруднення повітря. При збільшенні кількості дрібної суспензії всього на 10 мкг/м3 гравці робили на 2,1% більше помилок, а важливість цих помилок збільшувалася на 10,8%.

Автор наукової роботи Хуан Паласіос, економіст з Лабораторії сталої урбанізації Массачусетського технологічного інституту, підмічає важливі результати дослідження: «Ми виявили, що коли люди зазнають вищого рівня забруднення повітря, вони роблять більше помилок і здійснюють більш серйозні промахи».

Однак це були лише перші спроби вивчити вплив рівня забруднення повітря на розумові здібності людей.

Як усім відомо, навколишнє повітря містить велику кількість різних компонентів, серед яких вчені виділяють так звані тверді частинки. Вони є сумішшю твердих елементів та рідких крапель різних органічних речовин, таких як пил, сажа або дим. Найбільший ризик для людини становлять найдрібніші частинки діаметром менше 2,5 мікрон.

Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднення повітря сприяє розвитку різних захворювань і щорічно є причиною мільйонів передчасних смертей у всьому світі.

Проте нові дослідження доводять той факт, що брудне повітря погіршує не лише фізичне здоров’я людей, а й суттєво впливає на їхні когнітивні здібності.

 

Марґо Крук. Зимові шахи, серія «Орнамент», 2021 / Facebook, «Сіль-соль»

 

В рамках нового експерименту вчені проаналізували ігри 121 шахіста на трьох турнірах. За допомогою спеціальних датчиків у приміщеннях, де проводились турніри, вчені відстежували рівень забруднення повітря. Дані виявилися геть не райдужними — рівень дрібних частинок знаходився в діапазоні від 14 до 70 мікрограмів, що можна порівняти з показниками стану повітря в промисловому районі міста.

Як зазначено в результатах експерименту, забрудненість повітря набагато більше впливала на зниження працездатності мозку гравців, ніж інші складові довкілля, такі як рівень вуглекислого газу, шум або температура.

Хуан Паласіос підкреслює:

«Саме випадкове забруднення повітря впливає на ефективність цих людей. В одному й тому самому турнірному раунді вплив різних рівнів чистоти повітря має значення для якості рішень».

Більше того, коли у гравців залишалося менше часу на обмірковування своїх ходів в умовах забрудненого повітря, вони робили ще більше помилок — ймовірність зробити невірний хід підвищувалася на 3,2%, а важливість цих промахів збільшувалася на 20,2%!

«З’являється дедалі більше робіт, які демонструють, що за забруднення навколишнього середовища доводиться платити. І це лише один приклад, який показує, що навіть у дуже хороших шахістів, які думають, що можуть обіграти всіх, із забрудненням повітря з’явився ворог, який грає проти них», — резюмує автор експерименту.

Це дослідження є однією з численних ілюстрацій того, як брудне повітря погіршує розумову діяльність людини та ускладнює наше життя загалом.

Людству необхідно виправити помилки, які спричинили забруднення атмосфери, бо екологічно несприятливе середовище не лише руйнує наше фізичне здоров’я, а й призводить до негативного впливу на розумові здібності людини.

Та й взагалі: помилки краще залишити гравцям за шахівницею, бо, як казав другий чемпіон світу з шахів Емануїл Ласкер:

 

Без помилок не може бути блискучих перемог

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: