Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

ОМОЛОДЖУВАЛЬНА ВАГІТНІСТЬ: що відбувається з біологічним віком після пологів

ОМОЛОДЖУВАЛЬНА ВАГІТНІСТЬ: що відбувається з біологічним віком після пологів
Photo by Milad Fakurian on Unsplash  

 

Виношування дитини впливає на генетику жінки. Про нові дослідження в цій галузі повідомляє міжнародний науковий журнал Nature. Виявляється, вагітність формує патерни ДНК, що нагадують ті, які спостерігаються у літніх людей. Однак народження дитини повертає цей процес у бік омолодження.

 

ПОЛОГИ ПОВЕРТАЮТЬ СТАРІННЯ НАЗАД

 

Постійний біль — прикмета літньої людини, в якої серйозні проблеми зі здоров’ям. За іронією природи у цьому вагітність чимось нагадує старече захворювання. Але схожість старіння й виношування дитини є не лише формальною.

Вагітність справді змінює «хімію» організму аналогічно до того, як це відбувається під час старіння, — деякі хімічні маркери ДНК розподіляються так само. Однак нові дослідження свідчать, що таке старіння вагітного організму є тимчасовим. Буквально за кілька місяців після пологів починають працювати зовсім інші закономірності, які не тільки зупиняють процес старіння, а й повертають його у зворотний бік.

Цей ефект омолодження після пологів учені Єльського університету в Нью-Гейвені (штат Коннектикут) спочатку виявили під час експериментів у лабораторних мишей, а згодом і в людини. Один із провідних фахівців проєкту Кіран О’Доннелл назвав результати несподіваними, оскільки шкода пологів для жіночого організму споконвіку для людства є очевидною.

Але щоб пологи вели до зниження біологічного віку — такого ніхто з дослідників не очікував!

 

ЩО ТАКЕ БІОЛОГІЧНИЙ ВІК?

 

Яким же чином вчені з Єля це з’ясували? Вони проаналізували хімічні мітки з так званих «метильних груп» в організмі вагітних. Особливість нашої ДНК у тому, що за допомогою процесу метилювання вона здатна змінюватися не змінюючись, — трансформація в активності генів відбувається без зміни генетичного коду.

Саме цю дивовижну властивість ДНК дослідники використовують, коли хочуть визначити біологічний вік людини. Власне кажучи, так і працює процес старіння — щось із часом у тобі змінюється, проте психобіологічно це, як і раніше, той самий ти.

Парадокс полягає в тому, що життя — це не лише великий дар, а ще й постійний, здебільшого неусвідомлюваний нами стрес. З плином часу наслідки найрізноманітніших мікростресів, яких зазнає в процесі життєдіяльності наш організм, мають тенденцію накопичуватися. Патерни метилювання ці тенденції чудово «фіксують» і дають змогу науковцям оцінити біологічний вік.

На жаль, за паспортом вам може бути 30 років, а за реальним станом організму — 45. Але, на щастя, трапляється й зворотне — вам 60, та організм ваш — як у 45-річної людини.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

УСЯ СПРАВА В СТРЕСІ!

 

Дослідження свідчать про те, що біологічний вік є кращим показником поточних проблем зі здоров’ям, ніж вік хронологічний. За ним можна судити про стан серцево-судинної системи, загрозу розвитку деменції та інших захворювань.

Він — найкращий маркер саме тому, що, на відміну від хронологічного віку, дуже гнучкий та мінливий, як у «плюс», так і в «мінус».  

Біомедики з Гарвардської медичної школи в Бостоні (штат Массачусетс) виявили, що припинення у мишей стресового стану, зокрема такого, як вагітність, повертає біологічний вік у зворотному напрямку. Мабуть, з тієї ж причини починає молодіти й жінка, яка народила.

Якщо відволіктися від пологів, то загалом можна констатувати цю закономірність — зменшуючи вплив стресів, ви робите свій організм молодшим і здоровішим. Утім, вивчаючи історію довгожителів, медики давно здогадувалися про цей «рецепт вічної молодості».

 

ОЖИРІННЯ — ЦЕ ПОГАНО

 

Однак нове дослідження показало, що не всі жінки однаковою мірою відновлюються після вагітності. О’Доннелл і його колеги виявили, що найголовніший фактор, який гальмує відновлення, — це надмірна вага. Якщо до вагітності жінка перебувала на межі ожиріння, то зайвий біологічний вік протягом трьох місяців після пологів списується набагато гірше, ніж у людей, чия маса тіла класифікується як нормальна.

Крім того, годування грудьми також не сприяє омолодженню. Ті, хто використовував молочну суміш, «молодшали» швидше. Утім, самі автори експериментів до терміна «омолодження» закликають ставитися з обережністю, оскільки науковці не вимірювали біологічний вік учасниць до вагітності.

У майбутньому вони планують залучити до дослідження й ці дані. Проте в розпорядженні фахівців уже є факти, згідно з якими біологічний вік деяких учасниць експерименту після пологів був на кілька років нижчим, ніж на ранніх термінах вагітності.

 

ВАГІТНІСТЬ — ЦЕ НЕ ПАТОЛОГІЯ!

 

Тобто якийсь омолоджувальний ефект, якщо не у вагітності, то у пологів, можливо, все ж таки існує. Крім того, біологи застерігають і від висновків, які інтерпретують вагітність як певний стан «прискореного старіння». Річ у тім, що під час вагітності процеси метилювання, безумовно, змінюються.

Однак, найімовірніше, це може бути ознакою не старіння, а специфічної адаптації материнського організму для підтримання плода, що росте.

О’Доннелл вважає, що для цієї царини досліджень мають з’явитися якісь нові, менш лякаючі терміни. Насправді вагітність не становить для людини біологічної проблеми, оскільки еволюція передбачила механізми, що дають змогу відмотати назад біологічний вік.

Тому можна сміливо народжувати й при цьому омолоджуватися, звісно, уникаючи стресів і стежачи за своїм здоров’ям.

 

Оригінальне дослідження:

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: