ПОДОЛАТИ ГЛИБИННУ КОРУПЦІЮ: міжнародні правила для українського бізнесу

Лана Сінічкіна — член Виконавчого комітету UNIC, Андрій Смирнов, Антоніна Прудко — голова Секретаріату UNIC, Ярослав Юрчишин і Олександр Стародубцев / Facebook. «Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу (UNIC)»
Попри війну, Україна впроваджує економічні реформи та поглиблює співпрацю з міжнародними бізнес-організаціями. В середині травня відбулася панельна дискусія за участі ключових посадовців, присвячена Імплементації в українське законодавство норм Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) щодо протидії корупції та перспективам, які відкриває для нашої країни повноцінне членство в цій організації.
Панельна дискусія, присвячена вступу України до Організації економічного співробітництва та розвитку, відбулася в рамках загальних зборів UNIC (Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу).Серед учасників панелі — Даніель Гудріан (голова Робочої групи з питань хабарництва ОЕСР), Андрій Смирнов (заступник керівника Офісу Президента України), Ярослав Юрчишин (перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики), Олександр Стародубцев (заступник керівника апарату НАЗК).
УКРАЇНА НА ШЛЯХУ ДО ОЕСР
В березні 2023 року в Києві запрацював офіс Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), а в травні Україна приєдналася до Глобальної бази даних статистики доходів ОЕСР.
Україна стала 121-ю країною, яка надає інформацію до цього найбільшого відкритого джерела даних про доходи. Відтак податкові та неподаткові надходження до бюджетів усіх рівнів України за 2012−2021 роки класифіковано відповідно до категорій доходів ОЕСР. У базі відображатимуться співвідношення різних категорій податків до ВВП і до загальної суми надходжень. Інформацію оновлюватимуть щороку відповідними даними за попередній рік.
Наразі Україна рухається до отримання повноцінного членства в ОЕСР. Що це дасть країні та які перспективи відкриє для вітчизняного бізнесу?
КЛУБ УСПІШНИХ КРАЇН
Організація економічного співробітництва та розвитку зі штаб-квартирою в Парижі має понад 60-річну історію існування, наразі об’єднуючи 37 країн із найбільш розвиненою економікою. Членами ОЕСР є більшість держав ЄС, США, Австралія, Швейцарія, Норвегія, Південна Корея, Японія тощо. Сумарно на країни-члени ОЕСР припадає понад 60% світового ВВП. Ще близько 70 країн мають статус партнерів. Тепер до цього клубу успішних країн прагне доєднатися Україна.
Ключовими принципами ОЕСР є верховенство права та ефективна протидія корупції, а країни-члени суворо дотримуються принципів демократії та ринкової економіки. Перед вступом до цієї організації кожна країна проходить експертне оцінювання на відповідність певним економіко-правовим критеріям, які характеризують рівень безпечності інвестування.
Щоб претендувати на вступ до ОЕСР, наша країна повинна ратифікувати Конвенцію про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях, впровадивши відповідні зміни до законодавства.
Як пояснила Даніель Гудріан, голова Робочої групи з питань хабарництва ОЕСР, метою Конвенції щодо боротьби із підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях є завада хабарництву та корупції. Окрім того, конвенція працює як дієвий інструмент, що забезпечує всім іноземним компаніям рівність умов при здійсненні міжнародної діяльності.
Сама по собі ОЕСР не є фінансовою інституцією та не спрямовує кошти для підтримки економіки країн-членів. Проте плідна співпраця з організацією, а особливо повноцінне членство, є дієвим сигналом для МФВ і міжнародних інвесторів про прозорість інвестиційного клімату та доброчесність ведення бізнесу в країні.
«Вступ до ОЕСР — непростий шлях, але нагорода, яку отримає український бізнес всередині країни та на міжнародній арені, того варта, — зазначила Даніель Гудріан. — Рівність умов для усіх компаній та можливості для залучення інвестицій — задля цього варто боротися з хабарництвом і корупцією».
АНТИКОРУПЦІЙНА ПОЛІТИКА
Доброчесне ведення бізнесу та повноцінне членство в ОЕСР неможливі без дієвої антикорупційної політики. Для цього необхідно забезпечити відповідні законодавчі зміни. Їх готує, зокрема, робоча група по набуттю Україною членства в групі ОЕСР по боротьбі з хабарництвом в міжнародних ділових операціях.
Секретаріат групи створено на базі НАБУ, а в її складі — керівництво НАБУ і САП, а також представники НАЗК. Водночас в групі відсутні представники Бюро економічної безпеки (БЕБ), адже практики бюро не потрібні для інтеграції України до ОЕСР. Наразі колектив працює над імплементацією в українське законодавство норм Конвенції ОЕСР про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях.
Заступник керівника Офісу Президента України Андрій Смирнов зазначив, що Імплементація Конвенції є непростим завданням, адже впровадження кримінальної та адміністративної відповідальності юридичних осіб за підкуп посадовців за кордоном має спиратися на правову доктрину, яка існує в Україні.
Варто наголосити, що кримінальна відповідальність юридичної особи — дуже складна практика в доктрині української правової системи. За словами Андрія Смирнова, в процесі адаптації українського законодавства до норм ОЕСР періодично виникають проблемні питання. Наприклад, у випадку якщо в кримінальному провадженні, що відбувається паралельно з адміністративним, юридична особа виправдана, а заходи адміністративного впливу до неї вже застосовані.
Наразі ведеться робота щодо уникнення подібних правових колізій, а в комітетах парламенту вже розпочато процес сертифікації Конвенції.
«Україна виключно зацікавлена в ефективному механізмі кримінально-юридичної відповідальності юридичної особи за хабарництво на міжнародному рівні, — зазначив Смирнов. — Тільки за такої умови наші міжнародні партнери зможуть плідно співпрацювати з Україною, розслідуючи у себе діяльність посадових осіб, що підозрюються у хабарництві».
НА ЗАСАДАХ ПРОЗОРОСТІ
Приєднання до Глобальної бази даних статистики доходів ОЕСР з подальшою перспективою вступу до цієї організації посилює в Україні процеси доброчесного ведення бізнесу та відкриває шлях до прозорості фіскальної підзвітності.
Активну роль в процесі інтеграції України до ОЕСР відіграє Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Наразі розроблена Державна антикорупційна програма на 2023–2025 роки та затверджені заходи з її реалізації.
Ефективне виконання Державної антикорупційной програми (ДАП) пришвидшить отримання Україною повноцінного членства в ОЕСР та забезпечити прозорість і підзвітність у процесах, пов’язаних з повоєнною відбудовою.
Як зазначив заступник керівника апарату НАЗК Олександр Стародубцев, створення ДАП відбувалося не на візіях, як Україна може боротися з корупцією, а відштовхуючись від існуючих поточних проблем. Реалізація цієї програми неможлива без тісної співпраці держави та бізнесу.
Програма передбачає понад 1 тисячу комплексних превентивних заходів, які мають на меті ефективне запобігання корупції та допоможуть вибудувати прозорий процес реконструкції економіки зокрема і країни взагалі. Основною є мета усунути глибинні причини корупції.
Своєю чергою Ярослав Юрчишин, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, наголосив на критичній важливості постійного тісного контакту між державою та бізнесом в процесі реалізації ДАП.
«Насправді, сама логіка цієї взаємодії, якщо слідувати цінностям ОЕСР, полягає не в невідворотності покарання за корупцію та хабарництво, а в запобіганні цим явищам», — зазначив Юрчишин.
ЗНИЩЕННЯ КОРУПЦІЇ ЯК МЕХАНІЗМ ВІДБУДОВИ КРАЇНИ
Системна та ефективна боротьба з корупцією є однією зі складових успішної відбудови України після російсько-української агресії. Іноземні інвестори, на допомогу яких ми так очікуємо, мають бути впевнені у захисті своїх прав і свобод і хочуть розраховувати на ті правила гри, які діють в усьому цивілізованому світі.
У розбудові системи прозорого та підзвітного врядування НАЗК керується рекомендаціями ОЕСР щодо громадської доброчесності, що є неодмінною складовою шляху України до отримання повноцінного членства в організації.
Важливу роль в цьому процесі відіграють IT-рішення, які допомагають у боротьбі з корупцію. Втім, через війну не всі наявні інструменти працюють повною мірою. Зокрема, в НАЗК прагнуть відновити обов’язкове електронне декларування посадовців та перевірки декларацій. Адже прозорість звітності посадовців щодо їх статків та доходів вже сама по собі є потужним запобіжником корупції. Найближчим часом очікується рішення Верховної Ради відповідно до вимог, прописаних у Меморандумі з Міжнародним валютним фондом.
Всім в країні зрозуміло, що шлях України до ЕС та європейської спільноти буде непростим. Як зазначив Андрій Смирнов, важливо, щоб він був спільним для бізнесу та держави.
«Бізнес не може собі дозволити ставитися формально до поточних та майбутніх нормативних актів стосовно запобігання корупції й зокрема норм ОЕСР, — зауважив Смирнов. — Тільки так Україна зможе стати частиною прогресивного цивілізованого світу».
Прийдешнє повноцінне членство в ОЕСР стане показовим індикатором готовності нашої країни брати на себе відповідальність за ефективну економічну політику та міцність державних інституцій. Роль цієї організації зокрема в процесі післявоєнної відбудови країни є надзвичайно важливою. Також визнання України з боку ОЕСР стане черговим показником готовності до вступу нашої країни в ЄС.