Steeven Salvat. Goldiathus Lestourgis / steeven-salvat.com
Різного роду апокаліптичні прогнози лякають людство тим, що рано чи пізно воно почне добувати поживний протеїн з личинок, жучків і павучків. Але ті, кому ця геть неапетитна перспектива не до душі, можуть заспокоїтися — на нас чекає майбутнє без комах.
І воно видається набагато неприємнішим, ніж біфштекс із черв’ячків та коників. Із комахами на нашій планеті коїться щось недобре. Про це свідчать дані новітніх досліджень, опублікованих у журналі Nature та інших наукових виданнях.
ВИМИРАЮТЬ ТІ, КОГО БІЛЬШЕ
Науковці розрахували біомасу комах, які існують зараз в Європі. Так, ніби усіх комах зважили б на гігантських вагах. Отримані результати було зіставлено з даними минулих років. Виявилося, що біомаса комах скорочується рекордними темпами. За останні кілька років вона зменшилася приблизно у 4 рази. При цьому дослідники виявили, що загальна кількість видів майже не змінилася.
Як же тоді можна пояснити скорочення біомаси? За рахунок чого це відбувається? Біологи дізналися, що зовсім не за рахунок зникнення рідкісних видів, чого можна було б чекати. Серед них якраз спостерігаються більш-менш звичні коливання чисельності. А ось масові, всупереч очікуванням, страждають найбільше.
Можливо, порівняно з рідкісними видами вони й не перебувають на межі вимирання. Але небезпека скорочення їхньої чисельності в іншому — ці види комах є інженерами екосистем. Задля підтримання їхньої стійкості масових комах потрібно справді багато. Зокрема, їхня величезна чисельність пов’язана з необхідністю масового запилення рослин.
АНІ ЇЖІ, АНІ ВОДИ, АНІ ҐРУНТУ…
Зниження біомаси комах є провісником того, що на нас очікує скорочення спершу біомаси рослин, а потім і біомаси ссавців та птахів, які цими рослинами харчуються.
Крім того, загроза зникнення значної кількості безхребетних ставить під сумнів вирощування багатьох сільськогосподарських культур, з яких ми отримуємо левову частку вітамінів і мінералів. Насамперед таких, як фрукти, ягоди та горіхи. Бо родючість 75% цих культур великою мірою залежить від запилювачів.
Не забуватимемо також, що безхребетні відповідають і за стан ґрунту, звідки прямо чи опосередковано походять 95% наших продуктів харчування. Варто замислитися і над тим, що від великої кількості комах залежить якість води. Адже саме запилювані ними рослинні екосистеми підтримують чистоту водних шляхів.
Починаючи з кінця 1990-х років по всій планеті скорочується кількість мангрових заростей, які поглинають стічні води і фільтрують забруднюючі речовини.
ГЕТЬ НЕ ПЕРШИЙ АПОКАЛІПСИС
Висновки авторів публікацій у журналі Nature підкріплюються даними метааналізу наукових статей, присвячених динаміці чисельності комах, які були опубліковані у виданні Biological Conservation. Згідно з ними, на 2,5% щорічно знижується загальна біомаса приблизно 41% комах. І ця цифра має тенденцію щороку збільшуватися на 1%.
Багато вчених вважають, що ми з вами стаємо свідками шостого вимирання життя, яке відбувається на нашій планеті. Почалося воно 12 тисяч років тому — приблизно тоді ж, коли стартувала неолітична революція.
Як відомо, попереднє, п’яте, вимирання, що знищило динозаврів, відбулося близько 65 млн років тому. Наймасовішим же було четверте, коли на земній поверхні вимерло до 90% усіх живих істот.
РЕКОРДНІ ТЕМПИ ШОСТОГО ВИМИРАННЯ
Але, на відміну від попередніх, нинішнє має одну дуже неприємну особливість — його темпи набагато перевищують темпи колишніх вимирань. Раніше процеси ці йшли доволі повільно, а зараз глобальні негативні зміни ми можемо спостерігати протягом одного покоління не лише в Європі, а й практично по всій земній кулі.
Зокрема, екологи встановили, що за останні 27 років чисельність комах у природо-охоронних зонах Німеччини скоротилася на 76%. А в Пуерто-Ріко зниження біомаси тропічних комах за 36 років у деяких регіонах впало аж на 98%. Це вже призвело до масового вимирання птахів, жаб та ящірок, які ними харчувалися.
Науковці підрахували, що за того темпу, з яким відбувається шосте вимирання, природі знадобиться від 3 до 5 млн років для відновлення біологічного різноманіття. Навіть якщо просто зараз сказати вимиранню «стоп», на це піде не менше як 500 тисяч років.
ЖИТИ СТАНЕ НЕСМАЧНО
Метааналіз наукових даних за останні 40 років, які містяться у 73 дослідженнях, свідчить про те, що чисельність популяцій хребетних падає не так стрімко, як у комах, — на 22%. Для порівняння: у європейському Середземномор’ї жуків-гнойовиків стало на 60% менше, лускокрилих (метеликів, молей) узагалі на 71%, комах із загону ручейників на 68%.
На місце, що звільнилося, приходять ті види, які краще пристосовані до існування у різних екосистемах. Але таких комах дуже небагато. До них, наприклад, можна віднести металловідку Путнама та мінливу корівку.
Певною мірою ці комахи можуть замінити види, що зникають. Однак наслідки такої заміни вчені передбачити не беруться. Наприклад, їм незрозуміло, як відреагують на зміну раціону ті хребетні, котрі звикли харчуватися лише певними комахами.
ГОЛОВНИЙ ЧИННИК: КЛІМАТИЧНИЙ СТРЕС!
Автори статей доходять висновку, що через вирубку лісів, розорювання ґрунтів, різні хвороби, використання пестицидів та інсектицидів практично всі комахи можуть зникнути з лиця землі протягом кількох найближчих десятиліть. Крім способів виробництва їжі, які застосовує людство, фактором вимирання комах є зміна клімату. Багато вчених вважають ключовою саме її.
Річ у тім, що тепловий стрес і посуха завдають комахам удару, мало не страшнішого за безпосередньо промислову й сільськогосподарську діяльність людини. Кліматичний стрес скорочує біорізноманіття ґрунту і вже зараз поставив на межу зникнення близько 2 млн видів комах!
Оригінальні дослідження:
- Disproportionate declines of formerly abundant species underlie insect loss
- A multi-taxon analysis of European Red Lists reveals major threats to biodiversity
- Worldwide decline of the entomofauna: A review of its drivers