СМЕРТЕЛЬНА ЗАГРОЗА: як не стати жертвою забруднення продуктів
Вероніка Каліберда, Food series. Гриль, 2020 / Facebook, «Сіль-соль»
Щороку інфекційні хвороби вражають 2 мільярди людей, з яких 17 мільйонів гинуть. У структурі цієї захворюваності значну частину займають кишкові інфекції, як-от дизентерія, черевний тиф, холера та інші недуги, що викликають діарею та призводять до смерті.
На дизентерію щорічно хворіє 100 мільйонів людей, 3 мільйони з них — із летальним кінцем, черевний тиф вражає 20 мільйонів людей, з яких півмільйона гине.
Багато хвороб, які перераховані вище, безпосередньо пов’язані із забрудненими продуктами харчування, і, згідно з останніми статистичними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кількість жертв брудної їжі становить 420 тисяч осіб на рік.
Антоніна Муторо з Африканського дослідницького центру населення та охорони здоров’я вивчила причини забруднення продуктів харчування та розробила рекомендації, які допоможуть зменшити шкоду від харчових отруєнь і захистити людей від смертельної небезпеки, що таять у собі брудні продукти харчування.
Здоров’я набагато більше залежить від наших звичок та харчування, ніж від лікарського мистецтва
Джон Леббок
Кожний десята людина у світі страждає від впливу забруднених продуктів харчування, і щохвилини від неякісної їжі вмирає людина. Закривати очі на проблему — означає не уникнути смертельної загрози та позбавити людей фундаментального права на безпеку харчування.
Саме для цього створено міжнародний проєкт «Здорова їжа Африки», що служить благородним цілям: покращити якість їжі та сприяти профілактиці захворюваності, пов’язаної із забрудненням продуктів харчування.
ВИДИ ЗАБРУДНЕННЯ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ
Антоніна Муторо, фахівець із харчування Африканського дослідницького центру населення та охорони здоров’я, виділяє три основні групи забруднення продуктів:
1. Фізичні — наявність у їжі різних предметів, як-от: шматочки скла, каміння, інші дрібні предмети, що можуть спричинити травми органів травлення, призвести до пошкодження зубів, ясен, стравоходу і навіть спровокувати кишкову кровотечу. До фізичних забруднювачів відносять також людське волосся та шерсть тварин.
2. Біологічні забруднювачі — це присутні в продуктах харчування мікроорганізми: віруси або бактерії, найпростіші: амеби або лямблії, паразити: черв’яки та глисти або навіть різні шкідники: таргани, щури та інші дрібні тварини.
3. Хімічні забруднювачі продуктів — це миючі засоби, залишки пестицидів, а також токсинів, які виробляють мікроорганізми, наприклад, афлатоксини.
ЯКІ ПРИЧИНИ ЗАБРУДНЕННЯ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ
Банальною причиною забрудненості харчових продуктів є неправильне зберігання та негігієнічне поводження з ними. Брудні руки продовжують бути найчастішою причиною забруднення продуктів харчування. Невимиті руки після відвідування вбиральні, брудний посуд, вживання немитих фруктів та овочів забруднює продукти.
Часто причиною інфікування їжі є її приготування інфекційним хворим чи носієм того чи іншого збудника. Холерні та черевнотифозні епідемії дуже часто беруть свій початок з місць громадського харчування, де на кухні працює людина, заражена холерним вібріоном або черевнотифозною паличкою. Небезпеку становлять і м’ясні страви, які споживаються у сирому або слабо обробленому термічному вигляді.
Також причиною може бути і неякісне ведення сільського господарства, коли надмірне використання пестицидів може спричинити забруднення продуктів.
Забруднення також викликає наявність великої кількості мух у країнах із спекотним кліматом, оскільки вони є найшвидшими розповсюджувачами інфекцій із фекалій на харчові продукти.
Дуже частою причиною харчового отруєння є вуличне харчування у всіляких точках реалізації фастфуду, коли брудними руками людина бере їжу та споживає її, тим самим інфікуючи себе. Цей вид забруднення продуктів і харчових отруєнь дуже поширений у країнах із низьким рівнем доходу населення, оскільки вулична їжа дешевша і користується широким попитом.
ЯКІ ОЗНАКИ ТОГО, ЩО ВИ ВЖИЛИ ЗАРАЖЕНУ ЇЖУ
Кожен із нас відчував хоч раз у житті харчове отруєння, і, погодьтеся, самопочуття при цьому не дуже приємне. Блювота, підвищення температури та болі в животі, невгамовна діарея і навіть неврологічна симптоматика у вигляді головного болю виразно демонструють всю небезпеку харчового отруєння.
Дуже часто після вживання брудних продуктів людина опиняється на лікарняному ліжку і потребує інтенсивного лікування, а при тяжкому перебігу захворювання не виключена й смерть.
Особливо схильні до гострих порушень травлення у вигляді діареї діти до 5 років. Їх стан може дуже швидко погіршуватися, і зволікати зі зверненням по лікарську допомогу не можна, оскільки від зневоднення в дитини можуть початися судоми, а потім можливе настання смерті.
Крім того, у дітей ще слабка імунна система, яка недостатньо ефективно бореться з інфекціями. Дуже часто нестача якісної питної води та доступу до чистих у санітарному відношенні туалетів може приводити як дітей, так і дорослих на лікарняне ліжко.
До групи ризику постраждати від брудних продуктів харчування відносять також і вагітних жінок, які є вразливими через знижений імунітет, а тому вчені особливу увагу рекомендують звернути на якість їжі, котру вживають вагітні жінки, щоб уникнути проблем зі здоров’ям.
ЩО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ ДЛЯ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗАРАЖЕННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ
За даними Світового банку, економічні втрати від хвороб, пов’язаних із забрудненням продуктів, становлять близько 15 мільярдів доларів на рік. Тому на перший план виступають профілактичні заходи, які дозволять уникнути забруднення продуктів і тим самим зменшать ризик виникнення захворювань, що передаються харчовим шляхом.
Вчені з проєкту «Здорове харчування Африки» рекомендують:
- Часте миття рук. Як перед приготуванням, подачею їжі, так і перед її безпосереднім вживанням, а також перед годуванням дітей і після відвідування вбиральні.
- Обов’язкове носіння чистого одягу під час приготування їжі.
- Зберігання продуктів у чистоті та при правильному температурному режимі.
- Миття фруктів та овочів чистою водою.
- Використання для приготування їжі якісної води.
- Зберігання різних продуктів у різному посуді.
- Ведення сільського господарства має проводитися відповідно до стандартів: застосування добрив, пестицидів, які не завдають шкоди здоров’ю.
- Навчання гігієни та санітарії продавців вуличної їжі, посилення покарання за порушення гігієнічних норм у місцях громадського харчування.
- Санітарно-освітня робота серед дітей та дорослих про небезпеки, які несе у собі забруднена їжа.
- Проведення щеплень проти кишкових інфекцій, що є керованими.
Висновок з рекомендацій досить простий: ми можемо попередити забруднення продуктів, які вживаємо, якщо суворо дотримуватимемося певних правил, а усвідомлення того, що це в наших інтересах, має дисциплінувати нас подвійно.