БАКТЕРІЇ У ВАШОМУ ДОМІ: навіть у мікрохвильовки та смартфона є свій мікробіом!

Артемія (лат. Artemia) — рід нижчих ракоподібних. Мешкають у солоних озерах, живляться мікроскопічними водоростями. Здатні жити і розмножуватися в надзвичайно солоній воді. Є представниками екстремофілів / facebook.com
Можливо, для тих, хто є надзвичайно чутливим до санітарного стану свого житла й робочого місця, ця новина виявиться шокуючою. Нове дослідження, яке опублікував науковий журнал Nature, показало не просто наявність бактерій у всіх наших домашніх «гаджетах»…
Ми живемо в суспільстві мікроорганізмів і змінити це не в змозі. Було б дивно, якби вони були відсутні у нашій платтяній шафі, духовці або ліжку. Однак науковці з’ясували, що вони не просто мешкають там. Навіть усередині побутових і лабораторних електричних приладів вони утворюють стійкі екосистеми — свій особливий, ні на що не схожий світ.
ФАНТАСТИЧНА ЗДАТНІСТЬ ВИЖИВАТИ
Екстремофіли — так учені називають організми, які вміють виживати і навіть процвітати в найсуворіших умовах. Це можуть бути розпечені гідротермальні джерела, антарктичні льоди з високими негативними температурами або нищівний тиск земної кори…
Їхня фантастична й недоступна нашому виду здатність до адаптації вражає, проте давно не є науковою новиною. А ось про те, що екстремофіли можуть мешкати там же, де живе людина, до останнього часу ніхто не здогадувався. Поки їх не виявили в екстремальному, але водночас звичному для нас середовищі — у побутових мікрохвильових печах.
ЧИ Є ЖИТТЯ НА ДЕВАЙСІ?
Попередні дослідження вже виявляли окремі спільноти мікробів у кухонних приладах. Якщо ви гадаєте, що посудомийні та кавомашини вільні від них, ви помиляєтеся. Хімічним препаратам для миття посуду, кип’ятінню та гарячій парі вони не по зубах.
Мікроби не просто виживають, а існують у побутових приладах постійно, утворюючи при цьому адаптовані до середовища спільноти. Але власну мікробіому в мікрохвильовці знайшли вперше.
Чому ж це виявилося сюрпризом для науковців? Найбільш цитований журнал з мікробіології Frontiers in Microbiology стверджує, що вищезгадана знахідка кинула виклик поширеній помилці.
МІФИ ПРО БАКТЕРІЇ ТА МІКРОХВИЛІ
У суспільстві існують міфи про те, що мікрохвильове випромінювання нагріває та повністю вбиває бактерії. Зокрема й такі, які спричиняють харчові інфекції. Наприклад, Escherichia coli та Salmonella. Та одного разу ці загальновідомі міфи поставили під сумнів.
Канадський мікробіолог Джейсон Тетро, коментуючи результати дослідження, нагадує, що ця міфологія зародилася ще у 80-х роках минулого століття, коли поширилося переконання, що мікрохвильовка «все вбиває».
Можливо, це був оригінальний маркетинговий хід продавців побутових приладів — мікрохвильові печі стали майже обов’язковим атрибутом на сучасних кухнях. Але він мав і зворотний бік, оскільки екоактивісти заявили, що оскільки мікрохвильовка «все вбиває», то вона завдає шкоди й здоров’ю самої людини.
МІКРОХВИЛЬОВИЙ «ТАТО»
Нагадаємо, що дія мікрохвильових печей заснована на нагріванні за допомогою електромагнітного випромінювання дециметрового діапазону. Випромінювання розганяє молекули всередині речовини, збільшуючи міжмолекулярне тертя і, як наслідок, підвищуючи температуру.
Вигадав цей хитромудрий пристрій Персі Спенсер ще в середині 40-х років минулого століття. Причому абсолютно випадково. Він працював у компанії, яка займалася радарами. І одного разу виявив, що надвисокочастотне випромінювання розплавило в його кишені шоколад. Перші запатентовані Спенсером моделі були гігантськими — вони важили 340 кг і досягали висоти 1,8 метра.
Заодно Персі придумав і попкорн: впливаючи мікрохвилями на зерна кукурудзи, він помітив, як вони вибухають зсередини. Цікаво, що Спенсер, який рано втратив батьків, не зміг закінчити навіть середньої школи. Але це не завадило йому стати автором 150 патентів на винаходи.
ЕКОСИСТЕМИ БАКТЕРІЙ — ПОВСЮДИ!
Але якою б незвичайною не була історія винаходу мікрохвильових печей, тепер ми знаємо, що потенційні патогени можуть бути присутніми навіть у цих «небезпечних» приладах. Альба Іглесіас, мікробіолог з Університету Валенсії в Іспанії, та її колеги вивчили мазки, отримані від 30 мікрохвильових печей.
Деякі з них були в будинках, деякі використовувалися у великих приміщеннях: офісах, кафе, лабораторіях, де в них нагрівали зразки та хімічні розчини. Потім група культивувала зразки в чашках Петрі — прозорих невисоких посудинах циліндричної форми.
Вчені визначили роди мікробів, які виросли, щоб отримати уявлення про їхню бактеріальну різноманітність, секвенувавши ДНК у вихідному біоматеріалі.
ТІ Ж САМІ, ЩО Й НА ШКІРІ
Таким чином у лабораторних умовах було вирощено загалом 101 штам бактерій. Домінуючими серед них виявилися Bacillus, Micrococcus і Staphylococcus, які зазвичай живуть на шкірі людини і на тих поверхнях, до яких люди часто торкаються.
Ці бактерії були присутні у всіх типах мікрохвильових печей, але були більш численні в побутових і приладах загального користування. У деяких культурах виявили типи бактерій, здатних викликати різні захворювання, як-от Klebsiella та Brevundimonas.
ПОТЕНЦІЙНО НЕБЕЗПЕЧНЕ СУСІДСТВО
Klebsiella не так давно була зарахована ВООЗ до найнебезпечніших бактерій через її резистентність до наявних антибактеріальних препаратів. У деяких випадках вона може бути причиною простатитів, ранових інфекцій і пневмонії. Brevundimonas — одна з небагатьох бактерій, здатних вижити в умовах Марса.
Занурена на 30 см у марсіанський пил, популяція цих бактерій, перш ніж почати скорочуватися, витримує космічну радіацію протягом 100 000 років. Тому мікрохвильовка, яка з усіх кухонних приладів має найкоротший термін служби — в середньому близько 9 років, — для неї дитяча забавка.
Brevundimonas часто виділяють навіть з очищеної питної води, оскільки вона стійка до дії практично будь-яких бактеріальних фільтрів. Іноді може стати причиною сепсису, ендокардиту, уроінфекції, пневмонії, менінгіту, гнійного артриту тощо.
ЕКСТРЕМОФІЛИ МОЖУТЬ БУТИ КОРИСНИМИ
Але якщо ви хочете познайомитися з найбільш неординарними екстремофілами, вам не обов’язково вирушати на Марс або в Антарктиду. Найбільшу генетичну різноманітність бактерій містять навіть не побутові, а лабораторні печі.
Дослідники виявили в них як «кухонні» бактерії, так і екстремофілів, котрі в змозі витримувати радіацію, високі температури і відсутність вологи у приладах. Науковці вважають, що подібні штами — результат тривалого еволюційного відбору бактерій у лабораторних умовах.
Вони могли б мати біотехнологічне застосування, наприклад у біоремедіації токсичних відходів.
РЕГУЛЯРНЕ ПРИБИРАННЯ, І ЖОДНОЇ ПАНІКИ!
Надалі фахівці збираються ретельніше вивчити, як мікрохвилі вплинуть на бактерії протягом тривалого часу. Але поки що для широкої громадськості з їхніх відкриттів випливає кілька важливих висновків.
По-перше, ваша мікрохвильовка, як і будь-які інші побутові прилади, не є найбільш «знезараженим» місцем у приміщенні. По-друге, вона не є й смертельно небезпечним патогенним резервуаром. Учені кажуть, що боятися побутових приладів не слід. Просто необхідно регулярно прибирати на кухнях і в лабораторіях, очищаючи поверхні від потенційно шкідливих бактерій.
Оригінальне дослідження: