Меню
З питань спільних проєктів editor@huxley.media
З питань співпраці з авторами chiefeditor@huxley.media
Телефон

ДАВОС-2023: Максим Корецький, засновник інвесткомпанії Blackshield Capital, ділиться своїми враженнями про ВЕФ в Давосі

Гуля Соколова
Автор: Гуля Соколова
Координатор проєкту Київського міжнародного економічного форуму
ДАВОС-2023: Максим Корецький, засновник інвесткомпанії Blackshield Capital, ділиться своїми враженнями про ВЕФ в Давосі
Максим Корецький, засновник інвесткомпанії Blackshield Capital

 

У Давосі-2023 витав дух обережного оптимізму. Загроза світової війни через російську агресію вже не така виразна, Україна демонструє успіхи на полі бою, а до відсікання російських енергоресурсів світова економіка адаптується швидше, ніж очікувалося.

 

Всесвітній економічний форум у Давосі, який нещодавно завершився, залишив змішані враження. З одного боку — напружена атмосфера, зумовлена ​​війною в Україні, зростанням інфляції, очікуванням рецесії, підвищенням відсоткових ставок та енергетичною кризою.

З іншого — несподівано оптимістичний настрій учасників. Порівняно з попереднім форумом у травні 2022 року в павільйонах було багатолюдно та жваво. Відчувалося, що у бізнес-еліти, як і раніше, багато грошей і вона готова їх інвестувати.

Процитую Деніела Пінто, головного операційного директора JPMorgan Chase: «Враховуючи всі події, ситуація у світі набагато краща, ніж можна було б очікувати». Багато учасників ВЕФ зійшлися на думці, що пік інфляції пройдено, економіка залишається сильною, і в найближчому майбутньому варто очікувати поступового зростання.

Ларрі Саммерс, колишній міністр фінансів США, зазначив, що світу вдалося уникнути низки серйозних проблем. У тому числі масштабних перебоїв з енергопостачанням у Європі, зростання ціни на нафту вище $150 за барель та глобальної катастрофи, пов’язаної з пандемією COVID-19.

З особливим оптимізмом учасники обговорювали послаблення коронавірусних обмежень у Китаї, висловлюючи надію на швидке відновлення зв’язків другої економіки світу із Заходом. Китай посилює свої позиції за рахунок партнерств, що експортують до країни ресурси та енергоносії. У зв’язку з цим по-новому заявили про себе представники економіки Близького Сходу.

Міністр фінансів Саудівської Аравії Мохаммед аль-Джадаан зазначив, що його країна має намір відіграти особливу роль у скороченні дистанції між США та Китаєм. Головне, щоб надії на зближення світів не розбилися через конфлікт з приводу Тайваню — такий ризик світові бізнес-лідери не відкидають.

Однак ця потенційна загроза меркне на тлі військового конфлікту, що вирує вже майже рік у Європі, — війни, розв’язаної Росією проти України.

Якщо в травні 2022-го, через два місяці після початку вторгнення, в кулуарах торішнього Давосу відчувалася деяка втома від війни, то зараз на неї немає і натяку. Навпаки, з’явилася відчутна єдність та згуртованість колективного Заходу у прагненні допомогти Україні перемогти.

Успіхи ЗСУ на полі бою помітно надихають наших західних партнерів, так само як і розуміння, яке прийшло до них, що зараз в Україні відстоюється не незалежність окремо взятої країни, а принципи та цінності всього цивілізованого демократичного світу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав війну в Україні боротьбою за демократію, в якій дуже важливо не дати Путіну перемогти. В іншому випадку це стане сигналом іншим авторитарним лідерам, що брутальну силу та зневажання міжнародного права навіть у XXI столітті можна використовувати для досягнення цілей.

 

 

Російські бізнесмени та чиновники були персонами нон грата на майданчику, де зовсім нещодавно активно обговорювалися та просувалися їхні інтереси. Тепер однією з центральних тем для обговорення стали інтереси України — її захист та відродження, про що учасники форуму також говорили з натхненням та оптимізмом, особливо у переповненому українському павільйоні.

У традиційному українському сніданку взяв участь Ларрі Фінк, гендиректор найбільшої у світі компанії з управління активами BlackRock. Там він поділився своїми планами щодо координації фінансування реконструкції України та висловив сподівання, що ця ініціатива перетворить країну на «маяк» капіталізму.

«Немає жодних сумнівів у тому, що в міру відновлення з’являться хороші економічні стимули для реального прибутку та реальних інвестицій», — вторував йому інший учасник, Девід Соломон, генеральний директор Goldman Sachs.

Зберігати оптимізм та позитивний настрій, незважаючи на тектонічні зрушення у світовій політиці й економіці та пов’язану з цим невизначеність, — властивість сильних духом людей. Саме такі люди щороку зустрічаються у Давосі. Вони оптимістичні всупереч необхідності скорочувати персонал, урізати інвестиції та іншим глобальним викликам, перед лицем яких їх ставить реальність.

На тлі побоювань щодо макроекономічних умов компанії віддають перевагу прибутковості та ефективності, а не зростанню та розвитку. Керівники найбільших підприємств говорили про пошук нових технологій скорочення видатків.

Навіть ті компанії, що розширилися під час пандемії COVID-19, зосереджені на ефективності. Стівен Макміллан, генеральний директор компанії Hologic Inc., яка займається медичними технологіями, рекомендував колегам ретельно аналізувати необхідність кожної нової посади.

«В епоху вільних грошей і нульових процентних ставок багато компаній інвестували в шалені проєкти, які не були пов’язані з їхньою місією або тим, чим вони займалися», — сказав Девід Глейзер, фінансовий директор Palantir Technologies Inc.

Але ситуація кардинально змінюється. Стійкість, адаптивність, сміливість рішень і філософський погляд на безумство, що відбувається навколо, — головні якості сучасних лідерів.

На завершення наведу цитату з виступу гендиректора компанії Henry Schein, постачальника медичного обладнання з річним оборотом $10 млрд: «Якщо ви поговорите з людьми на Уолл-Стріт до 35 років, вони скажуть, що зараз кінець світу. Люди, яким за 50, скажуть: „Ми вже багато разів через це проходили“».

 

Матеріал підготовлений у партнерстві з КМЕФ

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Знайшли помилку?
Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter