ДАВОС-2023: Наталія Морозова, CEO агенції Havas Village Ukraine, ділиться своїми враженнями про ВЕФ у Давосі

Наталія Морозова, CEO Havas Village Ukraine
На ВЕФ світові політики й економісти говорили про допомогу Україні у війні та її повоєнному відновленні. У нашій перемозі вже ніхто не сумнівається, але приватних інвестицій, що дозволять відбудувати країну, доведеться почекати.
Всесвітній економічний форум вселив загальну впевненість, що світ змінився, і Україну вже не відносять до сфери впливу Росії. Всі розуміють, що Україна буде членом і Європейського Союзу, і НАТО, щойно війна завершиться. І світ готовий допомагати — і в боротьбі, і в повоєнному відновленні. І в цьому я впевнена, бо спостерігала за перебігом форуму в Давосі на власні очі цього року.
Цей захід має вагомий вплив на пріоритетні для України рішення. Наша країна та розв’язана Росією повномасштабна війна стали центральною темою заходу, адже ці події здійснюють безпосередній вплив на глобальну кризу та безпеку всього світу. Три дні українські делегації, міжнародні політики та бізнесмени обговорювали інвестиції в приватний сектор України та шляхи відновлення міст, зруйнованих російськими терористами.
Україну представляли президент і перша леді, а також, серед інших, керівник Офісу президента, голова уряду, міністри, голови ОВА, спортсмени. Важливо, що українська делегація першою презентувала власну формулу миру.
Основна умова — Росія має покинути захоплені українські території. Формула містить десять конкретних пунктів — від ядерної безпеки до відновлення територіальної цілісності нашої держави, від енергетичної безпеки до повернення всіх військовополонених і депортованих, яких утримують на території Росії.
Також на ВЕФ було дуже багато обговорень щодо відновлення України. Вже ні в кого немає сумнівів: ми переможемо в цій війні, а весь цивілізований світ допомагатиме нам в цьому. Перемога України — це позитивне майбутнє для усього світу. Тож можна розраховувати, що фінансова, політична та безпекова підтримка нашої країни у 2023 році забезпечені.
Співпраця приватного та державного сектору, залучення масштабного приватного капіталу пришвидшать відновлення України і стануть запорукою успіху. Більша частина світової бізнес-спільноти планує інвестувати в Україну. Авжеж, український бізнес, що кожного дня потерпає від війни та перебоїв з енергопостачанням, потребує допомоги вже зараз, але всі розуміють, що до перемоги значних обсягів приватних інвестицій чекати не варто.
Приватний інвестор не прийде у країну, де триває війна, не маючи інструмента страхування воєнних ризиків. Втім окремі приклади є. Приміром, компанія Bayer вклала у розвиток бізнесу в Україні 35 мільйонів євро вже після початку війни. Хочеться, щоби таких кейсів ставало дедалі більше.
Разом з цим світ хвилюють виклики й поза українським контекстом. Згідно з цьогорічною темою — «Співпраця у фрагментованому світі», під час форуму обговорювалися шляхи подолання численних і взаємопов’язаних проблем, з якими зіштовхується світ, та пошуку рішень у співпраці між державним і приватним секторами. Зокрема, це зміни клімату, зростання рівня соціальної нерівності у світі.
Було непросто споглядати за цим крізь призму воєнного українського сьогодення. Під час обговорень про зміну клімату у мене перед очима поставали зруйновані міста та села на Харківщині; ось мова зайшла про роль жінок у бізнесі, а я думаю про те, як наші жінки воюють на фронті.
Водночас майже у всіх виступах чи дискусіях, що напряму не торкалися України, згадки про неї лунали так чи інакше. Всі розуміють контекст, в якому живе наша країна, та вплив цієї трагічної війни на світову політику й економіку.
В цілому, в Давосі я побачила консолідацію політичних і бізнес-еліт, які розуміють, яким чином долати інфляційну й енергетичну кризи у світі, та усвідомлюють, що одне з головних джерел цих криз — агресивна політика терористичного режиму Путіна. Основний підсумок форуму — це те, що наша перемога є серед політичних інтересів лідерів країн світу. Адже без неї не буде припинення інфляційної, продовольчої, міграційної та інших глобальних криз.
Матеріал підготовлений у партнерстві з КМЕФ