Джерело фото: forumkyiv.org
Війна — не час для слів, це час для вчинків. У цьому пересічному уявленні про війну все так і водночас не так. З тієї простої причини, що у війни, як у будь-якого складного явища, є безліч вимірів. А, відповідно, і смислів, які можна зрозуміти лише тоді, коли вони адекватно виражені у словах.
Саме можливість розібратися у нових смислах надає Київський міжнародний економічний форум «Ціна свободи. Люди. Економіка. Бізнес», що 12 жовтня стартує в українській столиці.
НЕВИДИМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ
Київський міжнародний економічний форум (КМЕФ) проводиться щорічно, починаючи з 2014-го. Цього року він буде особливим із зрозумілих причин. Контекст, у якому відбудеться обговорення, екстремальний — повномасштабне російське вторгнення на територію України.
У війни завжди є видимий і невидимий бік. Про те, що відбувається на фронті, нам розповідають щодня в новинах, ми співпереживаємо та емоційно реагуємо на події. Але війна йде і в іншому — майже невидимому вимірі: б’ються не лише солдати — не на життя, а на смерть б’ються економіки країн, що воюють, культура, психологія і колективна стратегія їх народів.
ВИБІР МОДЕЛІ РОЗВИТКУ
Зовсім не є таємницею, що українці у цій війні обстоюють не лише своє право «бути», а й право всього цивілізованого західного світу на власні смисли та цінності. Нині на українській території зіткнулися «два світи, два способи життя», як колись формулювали суть конфлікту Заходу та Сходу радянські ідеології.
Війна — особливий стан державного господарства, дуже відмінний від економіки мирного часу. Тому те, що відбувається в Україні, — далеко не локальний військовий конфлікт на кордоні ЄС та Росії. Це тест на життєздатність та стратегічну перспективу різних економічних моделей, економічних смислів, підходів та практик.
І в цьому плані зміст війни виходить далеко за межі протистояння військово-промислових комплексів. А зміст економічних форумів під час війни дуже віддалений від марного «базікання» — він формує важливі для української перемоги та українського майбутнього як економічні, так і неекономічні цілі.
ФОРУМ ЯК ІНСТРУМЕНТ КОЛЕКТИВНОГО РОЗУМУ
Багато в чому подібні заходи є ефективними, бо вони неформальні. Тобто проходять, умовно кажучи, на «нічийній землі», поза державними структурами та ієрархіями, які за всіх часів були схильні жорстко сортувати ідеї та думки на правильні й неправильні. Це своєрідна сакральна експертна територія — «зона сенсу», суворо відокремлена від профанного світу.
Не буде перебільшенням сказати, що івенти, подібні до економічних форумів, — найпотужніший інструмент культурно-технологічної еволюції людства, який допомагає максимально ефективно «включити» у цей процес колективний розум.
Ефективність подібних форм соціальної взаємодії підтверджується величезною кількістю різних івент-форматів, що були розроблені від найдавніших часів, протягом тисячоліть. Це і форуми, й конгреси, і саміти, і симпозіуми, і з’їзди, і круглі столи…
ФОРУМ ЯК БІЗНЕС-РИТУАЛ
Такі прийоми колективного мислення знайомі нам не лише за античною традицією, де форум був специфічно організованим міським простором для проведення переговорів та укладання угод. В українській традиції їх діапазон теж досить широкий: від віча часів Київської Русі до козацького кола.
Деякі економічні форуми, наприклад знаменитий Всесвітній економічний форум у Давосі, давно стали культовими для бізнес-спільноти. Невипадково різні його описи рясніють такою знаковою метафорою, як «бізнес-Мекка».
Якщо врахувати ритуальне коріння форуму, то його порівняння з мусульманським містом-святинею, де щороку збираються мільйони правовірних, здається цілком доречним. І справді, чи можна вважати тебе «правовірним» бізнесменом, якщо хоча б раз не здійснив хадж у Давос? КМЕФ — це український аналог давоського заходу.
ЛАБОРАТОРІЯ КОЛЕКТИВНИХ СТРАТЕГІЙ
Популярність та успіх форматів колективного мислення криється в самій історії становлення нашого біологічного виду — одного разу людина усвідомила, що її особистий успіх залежить від успіху колективної стратегії, що зусиллями одинаків, без спільної підтримки та взаєморозуміння нічого не досягнути.
І тут маємо ще один вимір війни — колективну психологію. Наскільки український «колективний розум» виявиться більш адекватним до військових та соціально-економічних викликів, ніж російський?
КМЕФ є однією з найважливіших лабораторій українських колективних стратегій. Це ознака того, що різні верстви суспільства, зокрема ті, від яких залежить економіка української перемоги, небайдужі до загальнозначущих процесів і проблем.
ВІЙНА БІЗНЕС-КУЛЬТУР
КМЕФ — це школа поваги й терпимості до різних думок, культура причетності та відкритого суспільного діалогу. Чому це важливо? Бо війна — це ще й протистояння культур, суспільно значущих середовищ. Безумовно, до таких належать і культура ведення бізнесу та діалогу про бізнес.
У суспільної думки в Україні принципово інші параметри, вона формується інакше, ніж у Росії. Тому що народжується ця думка в діалозі. У прагненні зрозуміти позицію іншого, прийняти інше експертне судження.
Звісно, характер економічного дискурсу, як і особливості економічної поведінки та мислення, нерозривно пов’язаний із українськими цінностями. І на таких заходах, як КМЕФ, це проявляється з усією очевидністю.
ПРИКЛАДНА УЯВА
Важливо підкреслити, що, по суті, подібні форуми завжди включають елемент ділової гри та мозкового штурму.
Інтерактивні технології колективної комунікації є джерелом натхнення, змушують краще працювати уяву в бізнесменів та управлінців, що саме собою може бути драйвером економічного розвитку.
Нагадаємо, що вперше термін «мозковий штурм» було запроваджено Алексом Осборном у книзі «Прикладна уява». А в умовах невизначеності, найвищим ступенем прояву якої є війна, саме уява — головний ресурс для розвитку бізнесу та створення інноваційних стратегій.