КОМУ ЧАС ЗМІНЮВАТИ ПРОФЕСІЮ: прогноз Всесвітнього економічного форуму

Василь Ковач. Образ VG, 2023 / Facebook, «Сіль-соль»
Штучний інтелект, діджиталізація, перехід на екологічно чисту енергію та інші фактори призведуть до того, що у наступні 5 років майже чверть робочих місць у світі зміниться. Які професії будуть важливими, а які стануть непотрібними? Головне зі звіту ВЕФ «Майбутнє роботи».
Чергове велике дослідження Всесвітнього економічного форуму під назвою Future of Jobs 2023 дає прогноз про затребуваність тих чи інших професій у перспективі до 2027 року і фактори, які в цей період впливатимуть на ринок праці, економіку загалом та її окремі сфери.Звіт ґрунтується на даних опитування найвпливовіших роботодавців, які оцінили потенціал ринку праці у глобальному масштабі. У дослідженні взяли участь 803 компанії з 27 галузей із сукупною кількістю працівників 11 млн осіб та охопленням 45 економік з усіх регіонів світу.
РОБОЧИХ МІСЦЬ СТАНЕ МЕНШЕ
Головний висновок: світ чекає скорочення кількості робочих місць. Як сказано у звіті, респонденти очікують протягом найближчих 5 років структурного зростання ринку праці на 69 млн робочих місць та скорочення на 83 млн. Таким чином, підсумкова втрата становитиме 14 млн робочих місць або 2% від поточної зайнятості.
Серед факторів, що призведуть до скорочення ринку праці, відзначено уповільнення економічного зростання, інфляцію, дефіцит пропозиції, цифрові технології, включаючи ШІ.
Створенню нових робочих місць сприятимуть, зокрема, перехід на «зелені» технології та ширше застосування ESG-стандартів. Наприклад, чиста енергетика та супутні технології мають потенціал для створення додаткових 30 млн робочих місць у порівнянні з поточними показниками.
ТЕХНОЛОГІЇ, ЯКІ ЗМІНЯТЬ СВІТ
Нижче на графіку представлені технології, що оцінені опитаними компаніями як найімовірніші до застосування у найближчі 5 років. Технології ранжовані пропорційно до кількості компаній, котрі мають намір їх впровадити.

На першому місці — цифрові платформи та додатки: 86% компаній запровадять їх у найближчому майбутньому. У трійці лідерів також є аналітика великих даних (80%). Штучний інтелект мають намір взяти на озброєння 75% опитаних компаній. Цікаво, що в аналогічному звіті 2018 року штучний інтелект був відсутній у списку трендових технологій.
Також варто зазначити, що використання різних негуманоїдних роботів оцінюють як імовірне більше половини компаній.
У звіті окремо зазначено: впровадження ШІ призведе до значного збою на ринку праці. Стверджується, що технології ШІ дозволять на 50% автоматизувати функції 19% працівників в опитаних компаніях.
У результаті прогнозується скорочення 26 млн робочих місць на діловодних та адміністративних посадах. Однак підсумковий вплив більшості трендових технологій буде позитивним, оскільки, наприклад, дата-аналітика, технології управління та кібербезпека стануть основними чинниками зростання зайнятості у світі.
ПЕРСПЕКТИВНІ ПРОФЕСІЇ НАЙБЛИЖЧОГО МАЙБУТНЬОГО
Перше місце у списку найбільш перспективних професій за версією ВЕФ посідють фахівці зі штучного інтелекту та машинного навчання. Як зазначається у звіті, кількість робочих місць у цій сфері лише збільшуватиметься і за наступні 5 років зросте майже на 40%. І це не дивно з огляду на вибуховий розвиток технологій ШІ за останній рік.
У десятці найбільш затребуваних професій майбутнього ще шість теж так чи інакше пов’язані з цифровізацією, що зростає. Якщо перед вами прямо зараз постає питання здобуття освіти чи переорієнтації на нову професію, варто звернути увагу на такі напрямки, як фінтех (очікується зростання кількості робочих місць на 30%), дата-аналітика чи робототехніка, для яких приріст становитиме понад 25%.
Втім, і менеджерам зі сталого розвитку (їх кількість зросте більше ніж на 30%), і бізнес-аналітикам (+30%), і операторам сільськогосподарського обладнання (приріст трохи менше 30%) не обійтися без діджитальних компетенцій, бо інструментарій та методологія у цих сферах однаково пов’язані з «цифрою».
ТОП-10 НАЙБІЛЬШ ПЕРСПЕКТИВНИХ ПРОФЕСІЙ ДО 2027 РОКУ ЗА ВЕРСІЄЮ ВЕФ
- Фахівці зі штучного інтелекту та машинного навчання
- Менеджери зі сталого розвитку
- Бізнес-аналітики
- Експерти у сфері інформаційної безпеки
- Фахівці в галузі фінтеху
- Дата-аналітики й дата-інженери
- Фахівці з робототехніки
- Інженери з електротехнологій
- Оператори сільськогосподарського обладнання
- Фахівці з цифрової трансформації
Цікаво, що в абсолютному вираженні в лідерах із найбільшого приросту робочих місць зовсім інші професії. На першому місці — оператори сільськогосподарського обладнання. Їхня кількість у перспективі 5 років зросте на 2,6 млн. На другому та третьому місцях — водії вантажівок та автобусів (+2,1 млн) і викладачі професійної освіти (+2,1 млн).

А от, наприклад, кількість фахівців із цифрової трансформації зросте лише на 1,1 млн. З урахуванням специфіки «цифрових» професій існуюча та перспективна потреба в таких фахівцях поки що не така висока в порівнянні з традиційними. Однак не забуватимемо, що рівень оплати в цих сферах набагато нижчий.
КОМУ ЧАС ЗМІНЮВАТИ ПРОФЕСІЮ?
Серед тих, кому невдовзі загрожує скорочення, — касири, секретарі, клерки, бухгалтери. Адміністративна робота, введення даних, первинна аналітика — з усім цим чудово впорається ШІ.
Зокрема, найбільше скорочення очікується у банківській сфері, де кількість клерків зменшиться майже на 50%. На другому та третьому місцях цього антирейтингу — працівники поштових служб (скорочення більше ніж на 40%) та касири (40%).
ТОП-10 ПРОФЕСІЙ ПІД ЗАГРОЗОЮ СКОРОЧЕННЯ
- Банківські клерки та суміжні професії
- Співробітники поштової служби
- Касири
- Оператори введення даних
- Секретарі
- Клерки з обліку матеріалів та складського обліку
- Бухгалтери
- Законодавці та чиновники
- Обліковці-статистики, фінансові та страхові працівники
- Комівояжери та суміжні професії
В абсолютних втратах найбільше постраждають оператори введення даних. Протягом 5 років потреба у таких фахівцях скоротиться на 8 млн. Далі йдуть секретарі (скорочення більше як на 6 млн) і бухгалтери (майже 5 млн). Сукупно на ці три професії припаде понад 50% очікуваного скорочення робочих місць.

ФАЗОВИЙ ПЕРЕХІД ВЖЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ
Диджиталізація та цифрові технології дедалі сильніше змінюють наше життя, впливаючи не лише на ринок праці, а й на повсякденні моделі поведінки. Розвиток ШІ лише прискорить цей фазовий перехід, причому швидкість змін багатьох поставить перед непростим вибором подальшої профорієнтації.
Закриття банківських відділень внаслідок розвитку онлайн-банкінгу, перехід на безконтактну цифрову оплату громадського транспорту — лише кілька прикладів, з якими стикаються вже зараз українці, і зокрема кияни. Касири та кондуктори змушені шукати іншу роботу, а з кожним роком список професій, що відмирають, буде тільки ширитися.
Однак без компетенцій у цифрових технологіях буде нелегко перезапустити своє життя та реалізуватись у новій сфері. При цьому необхідно усвідомлювати, що для їхнього знаходження потрібні не лише фінансові вкладення, а й час. А саме його в нинішньому VUCA-світі у нас часто просто немає.