МІЦНА ДРУЖБА: як знайти нових друзів у дорослому житті

Олена Ваніна. Коли знаєш, що таке справжня дружба, серія Just a little picture, 2020 / Facebook, «Сіль-соль»
Дружба — почуття, відоме всім, а хороші друзі надають справжньої цінності нашому життю. З раннього дитинства ми легко заводимо дружні стосунки, і особливо міцною є дружба в підлітковому віці. У студентські роки вона досягає піку інтенсивності, і найчастіше друзі з університету залишаються ними назавжди.
Роки минають, життя розкидає нас у всіх напрямках, ми заводимо сім’ї, живемо в різних містах, і дружба з минулого стає лише приємним спогадом.
Коли дорослішаємо, ми розуміємо, що колишні друзі випарувалися, а нові ще не з’явилися. І що довше ми живемо, то складніше нам з кимось потоваришувати.
Та й чи можна дружити у зрілому віці? Як відшукати шлях до нової дружби та налагодити стосунки з новими людьми? Саме на ці складні питання нам допоможуть дати відповідь психологи.
Я гадав, друзів втрачають у сварках, а вони просто розчиняються у часі
Джордж Бернард Шоу
ЩО ТАКЕ ДРУЖБА?
Багато людей недооцінюють важливість дружби, і даремно. Дружба, з погляду психологів, — абсолютно необхідні відносини, які характеризуються стійкістю, тривалістю та ґрунтуються на взаємній довірі й симпатії.
У прислів’ї «не май сто рублів, а май сто друзів» є науковий сенс, бо дослідження останніх років підтверджують, що навіть наявність лише одного друга здатна зробити людину більш задоволеною життям, а у того, хто підтримує дружні стосунки з кількома людьми, підвищується рівень щастя. Також доведено, що людина, позбавлена друзів, схильна до появи психологічних проблем і навіть суїцидальної поведінки.
Дружба має не тільки позитивний вплив на нашу психіку, але й сприяє зміцненню фізичного здоров’я. Американські вчені довели, що дружні стосунки знижують ризик захворіти на цукровий діабет, інсульт і навіть вдвічі зменшують ймовірність передчасної смерті.
Деякі фахівці підтверджують, що маючи надійного друга, легше переносити біль, оскільки щастя дружби дає хід викиду ендорфіну — болезаспокійливого гормону.
А вчені Райан Адамс, Джонатан Брюс Санто та Вільям Буковські досліджували стресостійкість людей, які мають приятелів, і визначили, що завдяки наявності близьких друзів ми легше долаємо стрес, оскільки гальмується вироблення гормону стресу кортизолу, коли поряд перебуває друг.
Натомість самотність сама по собі є стресом і може призводити до депресії.
Тому проблема дружби у дорослому віці не втрачає своєї актуальності, і людині за 40 дедалі складніше розпочати нові стосунки та закріпити їх як дружні.
Проте вчені радять не зневірятися, і ось чому.

ДРУЖБІ КОЖЕН ВІК ПІДВЛАДНИЙ
Знайти найкращого друга — найбільший успіх у житті
Сесілія Ахерн
Те, що кожен із нас може знайти нового друга і зберегти нові стосунки — не припущення, а науковий факт. Справа тільки в бажанні та в наявності достатньої кількості часу.
Психологи провели експеримент з метою визначити, скільки сумарного проведеного часу нам необхідно, щоби потоваришувати. Звісно, молодим людям для зміцнення дружби часу потрібно менше, ніж людям зрілим, але самі цифри не такі вже й гнітючі.
Виявилося, для того щоб зі знайомої людини зробити неблизького друга, студентам достатньо провести разом лише 40 годин, а дорослим для цього потрібно не менше 90.
Далі потрібен час, аби перетворити неблизького друга на друга постійного: для цього молоді необхідно близько 80 годин, а зрілим людям — не менше 150. А щоб завершити весь цикл перетворення знайомого на міцного та надійного друга, студентам вистачило близько 200 годин спільного часу, тоді як дорослим людям для цього знадобилося не менше 350 годин.
Як підказує математика психологів, дружба підвладна нам у будь-якому віці, проте для цього потрібно не лінуватися, а підтримувати стосунки з іншими людьми більш тривалий час, ніж у юності.
Дружба вимагає вільного часу, а цього якраз надто захопленим турботами дорослого життя людям і не вистачає.
Порада психологів одна: не шкодуйте зусиль, а враховуючи, що знайти друга у зрілому віці складніше, наберіться терпіння і не падайте духом від якихось невдач. Не завжди вдається потоваришувати з першого разу, це як кохання з першого погляду: іноді воно трапляється, але найчастіше — ні.
Проте виникає запитання: де знаходити цих нових майбутніх друзів?
Не можу ж я дати оголошення в газету чи у співтовариство соцмережі з пропозицією дружити?!
І тут також варто прислухатися до вчених.
ЯК СТВОРИТИ НОВУ ДРУЖБУ?
Єдиний спосіб мати друга — самому бути ним
Ральф Волдо Емерсон
Насамперед психологи рекомендують не підходити до дружби з уявленнями юності, оскільки у зрілому віці багато що змінюється — і дружні стосунки також. Для того, щоби з кимось потоваришувати, вчені дають кілька рекомендацій:
1. Вибрати зі списку знайомих потенційних друзів та спробувати зблизитись з ними, запросити на обід чи вечерю, організувати спільний похід у театр чи виїзд на пікнік.
2. Записатися на якісь групові заняття: це може бути клуб читачів, спортзал, кулінарні курси: випийте після занять із кимось чашку кави та спробуйте потоваришувати.
3. Намагайтеся приймати запрошення від інших людей, оскільки цілком можливо, що вони прагнуть товаришувати з вами.
4. Не засмучуйтесь, якщо не вдалося з кимось подружитися відразу, змінюйте тактику або вибирайте когось іншого.
5. А коли знайдете друга, то спробуйте зберегти дружбу, підтримуючи стабільні й близькі стосунки.
Щодо цього у психологів теж є деякі думки.

ЯК ЗБЕРЕГТИ ДРУЖБУ?
Друг — це одна душа, яка живе у двох тілах
Арістотель
Як і багато наших почуттів, дружба схильна до псування і має термін придатності. Вчені кажуть, що за кожні 7 років життя коло нашого спілкування оновлюється наполовину.
Дружба — як багаття, аби продовжувати грітися, необхідно підтримувати вогонь, а для цього потрібно підкидати поліна. Так і з дружбою — потрібні зусилля, щоб її підтримувати.
Психологи дають кілька порад:
1. Зустрічайтеся з другом регулярно, не рідше одного разу на тиждень, а бажано і частіше. Якщо виходить щодня на 15–20 хвилин — чудово.
2. Будьте з другом щирі та чесні, коли щось у стосунках не так, пояснюйте та уточнюйте, якщо не можете зустрітися з ним, кажіть правду, чому: захворіла дитина, погане самопочуття, багато роботи тощо.
3. Використовуйте тактику активного слухача. Будьте уважні до того, що говорить ваш друг, перепитуйте і щиро реагуйте на його розповідь.
4. Чуйно ставтеся до почуттів друга, і якщо розумієте, що він чимось засмучений, то спробуйте надати йому душевну підтримку.
5. Постарайтеся мати хоч якийсь спільний інтерес із товаришем — чи то хобі, чи заняття спортом, чи жага подорожей.
Взагалі, про дружбу можна судити лише стосовно людей зрілого віку та зрілої душі
Цицерон