Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

ПРО КОРИСТЬ ДРУЗІВ: вчися товаришувати у дитинстві

ПРО КОРИСТЬ ДРУЗІВ: вчися товаришувати у дитинстві
Rodney Smith. Gary and Henry Chasing Butterfly, 1996 / thephotogallery.se

 

Підліткова дружба має вирішальне значення для здоров’я і соціального благополуччя людини в процесі її становлення та в дорослому житті. Про це свідчать останні наукові дані, опубліковані в журналі Frontiers in Developmental Psychology.

 

ДРУЗІ КОРИСНІ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

 

Наша потреба дружити пов’язана з хімією мозку. Спілкування з друзями сприяє виробленню нейромедіаторів — окситоцину, серотоніну і дофаміну. Перший відповідає за почуття прихильності, другий — за отримання задоволення, третій — за настрій.

Мозок стимулює дружелюбність, підвищуючи рівень «кайфу», знижуючи при цьому ризик розвитку серцево-судинних захворювань і депресії. Цікаво, що в цьому ми дуже схожі з нашими далекими родичами — приматами. Вони так само хочуть і вміють дружити. Зважаючи на все, ця навичка є важливим фактором природного відбору.

Журнал Frontiers in Microbiology опублікував дані дослідження, які свідчать про те, що у макак-резусів бактерії можуть передаватися соціально й через вісь «кишківник-мозок» впливати на еволюцію виду. Менш товариські та доброзичливі мавпи мають менш різноманітний мікробіом, вони більше хворіють, частіше зазнают стресу та раніше помирають.

 

БАЖАНО — НЕ МЕНШЕ НІЖ ШІСТЬ!

 

Як вищий примат, людина — істота колективна. Щоб завести друзів, ми витрачаємо чималу кількість енергії та зусиль. Згідно зі статистикою, побудова близьких стосунків забирає в нас у середньому приблизно 200 годин. Дружба для нашого виду є маркером соціального та фізичного благополуччя. А будь-яка соціальна ізоляція, навпаки, — маркер соціальної неуспішності, хвороб і передчасної смерті.

Популярний принцип «краще менше, але краще» з друзями не працює, навіть якщо ми переконані в зворотному. Насправді, що більше друзів у людини, то кращий її психічний і фізичний стан. Звісно, оптимальну кількість товаришів визначити не так просто, тут усе індивідуально.

Однак ще дослідження 2020 року показали, що ті, у кого від 6 друзів і більше, мають упродовж усього життя краще здоров’я, ніж ті, у кого їх менше ніж 6. Щоправда, тут ідеться про те, що зазвичай мається на увазі під поняттям «справжня дружба». Велику роль відіграє не лише кількість, а й якість нашого близького оточення.

 

СЛУХАЙ СВІЙ МОЗОК — ДРУЖИ ПО-СПРАВЖНЬОМУ!

 

За даними журналу PLOS One, із приблизно 50% друзів наша симпатія не взаємна. Неважливо, усвідомлюєте ви цю проблему чи ні, — хімія мозку все одно відреагує на ці двоїсті почуття відчуттям дискомфорту й неблагополуччя.

Визначити несправжнього друга не надто складно — навіть за дуже інтенсивного, щоденного спілкування він ніколи не буде щиро радіти вашим успіхам.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

З віком таких друзів нам заводити дедалі складніше. Після 20–25 років, згідно з дослідженнями Оксфордського університету, коло нашого спілкування істотно звужується, що загалом вважається психологічною нормою.

Передбачається, що з віком людина мудрішає, стає більш перебірливою та багато чого починає оцінювати по-іншому. Утім, і тут усе індивідуально. Більш сприйнятливі до дофаміну інтроверти сильніше втомлюються від спілкування, ніж екстраверти, мозок яких виробляє дофаміни в більшій кількості.

 

ВСІ ТОВАРИШУЮТЬ ПО-РІЗНОМУ

 

По-різному товаришують і в різних країнах світу. Мічиганський університет для вивчення впливу соціокультурних чинників на дружбу залучив до участі в дослідженні 323 200 осіб із 99 країн.

Вони виявили дещо спільне для всіх культур. Скрізь дружба компенсувала негативні соціальні наслідки низького рівня освіти. Скрізь жінки цінували дружбу більше, ніж чоловіки, і краще, ніж вони, вміли отримувати від неї користь. Скрізь літні люди, які вважали дружбу непорушною цінністю, почувалися щасливішими.

Цікаво, що індивідуалістські та колективістські культури дружбу цінують, але роблять це по-різному. У перших соціальне та фізичне благополуччя більше корелює саме з дружбою, у других — із родинними зв’язками.

 

ПЕРШИЙ ДОСВІД МОЖЕ ВИЗНАЧИТИ ДОЛЮ!

 

На думку Емілі Шах з Університету Арканзаса, авторки статті у Frontiers in Developmental Psychology, вирішальне значення для нашого соціального розвитку мають підліткові роки, коли формуються дружні зв’язки.

Досліджуючи групу зі 184 американських школярів, науковці з’ясували, що в 13–14 років для людей стає важливим соціальне прийняття, а з 17–18 років — близьке коло друзів. Далі вчені зустрілися з учасниками експерименту, коли їм виповнилося 28–30 років, щоб запитати їх про фізичне та психічне здоров’я, задоволеність роботою, невпевненість у собі, досвід агресії тощо.

У результаті дослідники дійшли одностайного висновку: від якості дружніх стосунків людини в підлітковому віці залежать її здоров’я і благополуччя в дорослому житті.

Дружба дає молоді один із перших досвідів інтимних стосунків за обопільною згодою. Тому вона закладає фундамент для подальшого розвитку соціальних зв’язків, реакцій на стресові переходи, стосунків у сім’ї та з колегами по роботі.

 

Оригінальне дослідження:

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: