ПСИХОПАТИ З БІТКОЇНОМ: представники «темної тріади» захоплюють нові бізнес-ніші

Джерело фото: anabelmagazine.com
Психологи давно звернули увагу, що носії «темної тріади» — макіавеллізму, нарцисизму та психопатії — у корпоративному світі нерідко посідають топ-позиції. Але технологічний прогрес людства не стоїть на місці, й психопати починають освоювати все нові й нові соціальні та бізнес-ніші. До однієї з таких тепер сміливо можна прирахувати і ринок криптовалют.
ДИВНЕ «ЗОЛОТО»
У 2024 році користувачі цифрових активів становили 6,8% світового населення. Це приблизно 562 мільйони осіб. За даними опитування Triple-A, найбільше користувачів криптовалют мешкає в Північній Америці (72,2 млн) і країнах Азії (326,8 млн).
Але у відсотковому відношенні до всіх жителів планети лідерами є ОАЕ, де цифровими активами володіють понад 30% населення, а також Сінгапур з 24,4% і Туреччина з 19,3%. Для порівняння: у США — 15,5%, а у Швейцарії — лише 11,5%, хоча її показник є найвищим у Євросоюзі.
Найшвидші темпи зростання — у Південній Америці. Тут за рік приріст становив 116,5%. Останнє не дивує. Досить подивитися на Аргентину, де в умовах гіперінфляції навіть волатильний біткоїн позиціонується як «цифрове золото». Хто ж володіє криптовалютами? Соцдослідження малюють такий портрет: це відносно молоді люди, фінансово незалежні, які чудово орієнтуються в сучасних цифрових технологіях.
Команда вчених з університетів Торонто й Маямі провела дослідження, в якому взяли участь 900 чоловіків і 1101 жінка, середній вік яких становив 48 років. Близько 30% респондентів виявилися власниками криптовалют. Це загалом відповідає іншим даним: 75% громадян США вважають криптовалюти небезпечними та ненадійними.
ЗЛОЧИНЦІ ЧИ БІЗНЕСМЕНИ?
Поставивши собі за мету визначити політичні, психологічні та соціальні характеристики криптобізнесменів, дослідники встановили, що їхній психологічний профіль відрізняється від тих, хто криптою не володіє. Уряди багатьох країн турбує здатність криптовалюти банкрутувати людей і порушувати роботу світових фінансових ринків, її потенційний зв’язок зі злочинністю й тероризмом.
За надійністю інвестицій криптовалюти нерідко порівнюють з азартними іграми та фінансовою пірамідою. Однак учасників криптовалютних ринків, судячи з усього, це не тільки не турбує, а й мотивує їхню волатильність.
Науковці визначили, що частіше власниками криптовалюти виявлялися чоловіки, які за джерело новин мали переважно «маргінальні» соцмережі та вірили в теорії змови. Також дослідження виявило зв’язок між володінням криптовалютою і «темними» особистісними характеристиками, як-от нарцисизм, макіавеллізм, психопатія й садизм. З погляду психології у злочинців і користувачів криптовалюти справді є щось спільне — висока схильність до психопатії та нарцисизму.
У США ці психологічні аномалії зустрічаються у 1–2% населення. Однак серед ув’язнених їхні частки набагато вищі — 30%. Причому серед північноамериканських мешканців в’язниць їх чомусь більше, ніж серед європейських.
ПСИХОПАТІЯ «БІЛИХ КОМІРЦІВ»
Згідно з посібником із психічних розладів DSM-5, нарцисичний розлад особистості — це офіційний медичний діагноз. А ось такого діагнозу, як психопатія, офіційно не існує, хоча її й вважають різновидом антисоціального розладу особистості. Така різниця в оцінках, імовірно, пояснюється тим, що кримінальна поведінка та насильство з психопатією безпосередньо ніяк не пов’язані.
Ще видатний американський психіатр Херві М. Клеклі в 1940-х роках зазначав, що не всі злочинці — психопати і не всі психопати — злочинці. Носіями психопатичних рис можуть бути цілком милі й добре знайомі вам люди. Їх повно в бізнесі, політиці, правоохоронних органах, індустрії розваг…
За деякими даними, психопатом є 1 із 25 керівників. Це так звані інтегровані, або «успішні психопати». Властиві їм риси особистості можуть бути корисними в деяких контекстах. Наприклад, відсутність страху і високий ступінь упевненості в собі.
Феномен активно вивчається психологами і вже породив цілу низку доволі дотепних термінів: «психопатія ‟білих комірців”», «корпоративна психопатія» і «організаційна психопатія».
«ТЕМНА ТРІАДА» Й КАР’ЄРА
Досліджуючи так звану «темну тріаду», швейцарські вчені розкрили секрет кар’єрного успіху в статті, опублікованій у Social Psychological and Personality Science. Вони вивчили психологію молодих людей віком від 25 до 34 років, які роблять перші кроки в кар’єрі. Виявилося, що високі амбіції людини нерозривно пов’язані з властивими психопатам якостями – егоїзмом, безсердечністю і нещадністю.
За словами Джонатана Іліффа, психіатра з Університетського коледжу в Лондоні, прагнення домінувати призводить багатьох психопатів до бізнес-успіху. Середній рівень психопатії, виміряний за опитувальником PCL (Psychopathy Check List), у генеральних директорів виявився навіть вищим, ніж в ув’язнених тюрем суворого режиму.
Однак психопатам успіх автоматично зовсім не гарантований. Вони завжди надто оптимістичні при визначенні своїх можливостей і недооцінюють реальні ризики. Тому частіше за інших опиняються не тільки на вершині корпоративної піраміди, а й частіше потрапляють в аварії, в’язниці, обирають самогубні стратегії, банкрутують і влазять у борги.
Прикладами таких особистостей можуть слугувати сумнозвісний CEO американської компанії Enron Кеннет Лей, який фальсифікував звітність, або Берні Мейдофф, що створив одну з найодіозніших фінансових пірамід.
«ПСИХОПАТИЧНІ» ПРОФЕСІЇ
Гени, виховання, соціальне середовище. Ймовірно, має місце не один, а ціла низка чинників. У будь-якому разі, звідки беруться нарциси і психопати, достеменно ніхто з науковців не знає. Відомо лише, що проявлятися подібні риси починають у підлітковому віці й найчастіше їх виявляють у чоловіків.
Серед ознак нарцисичного розладу та психопатії — безсердечність, егоцентризм, брехливість, схильність до маніпуляцій, поверхнева емоційність, слабко розвинена емпатія. Невідомо, якою мірою ці риси визначають подальший професійний вибір людини. Але зв’язок між індивідуальними особливостями психіки та родом занять однозначно є.
Учені визначили 10 професій із найвищим і найнижчим рівнем психопатичних рис. До перших належать: керівники компаній, юристи, ведучі радіо чи телебачення, продавці, хірурги, журналісти, священики, поліцейські, кухарі, держслужбовці. А тепер ще й криптовалютники. До других — соцпрацівники, стилісти, благодійники, вчителі, художники, ремісники, медсестри, лікарі загальної практики та бухгалтери.
ПСИХОПАТИ Й СЕКС
Якості, притаманні психопатам і нарцисам, допомагають їм не тільки будувати кар’єру, а й мати багато сексуальних партнерів. Тривалі стосунки в них насправді не складаються, натомість короткострокові інтрижки слідують одна за одною. У нарцисів більше сексуальних партнерів у середньому на 5%, а у психопатів — на 12%.
Це пояснюється не тільки вибором експлуататорських стратегій під час пошуку сексуальних об’єктів. У своїх думках про секс вони більш нав’язливі, більш мотивовані на пошук нового. Крім того, у психопатів відчутно знижений рівень сексуальної гидливості. Вони менш розбірливі, сексуально розкуті й не відчувають сорому за своє тіло.
Не надто перебільшуючи, можна сказати, що носії «темної тріади» значно кращі коханці, ніж вірне подружжя. Нарцисичні чоловіки й жінки можуть спочатку здаватися вельми привабливими. Причому не лише завдяки надмірній турботі про одяг і зовнішність, яка підживлює їхнє почуття переваги. Згідно з деякими дослідженнями, у них дійсно набагато більше виражена симетрія обличчя, якщо порівняти із «середньостатистичною» людиною.
ЯК РОЗПІЗНАТИ ПСИХОПАТА?
У журналі Journal of Research in Personality фахівці з Інституту біомедичних досліджень Лавлейса та Університету Нью-Мексико опублікували статтю про «мову тіла» у психопатів. Зверніть увагу на вашого співрозмовника: під час розмови він киває і похитує головою. А ось у психопата такі рухи тіла практично не спостерігаються — його голова під час спілкування залишається нерухомою.
Така реакція пов’язана з дисфункцією мигдалеподібного тіла, що спричиняє збій в обробці емоцій і міжособистісної взаємодії. Ще одна особливість — довгий та пронизливий погляд. До нього психопати вдаються, коли хочуть маніпулювати вами: обдурити або переконати в чомусь.
Оригінальне дослідження: