Алекс Джаборе. Ранкова кава, 2014 / coffeeartproject.com
День більшості з нас починається з чашки міцної кави. Ми насолоджуємося почуттям бадьорості, яке чарівним чином виникає після випитої порції.
Ми прокидаємося завдяки каві та зберігаємо працездатність за рахунок сили цього божественного напою протягом усього робочого дня. Кава здатна подвоїти енергію м’язів та вплинути на свіжість мислення.
Вчені з Інституту Бейкера (Австралія) провели масштабне дослідження та визначили оптимальну кількість випитої кави, яка сприяє зміцненню здоров’я та призводить до довголіття.
Крім того, їм вдалося дізнатися, який саме різновид кави найкорисніший: мелена, розчинна або без кофеїну. Про це наукове відкриття йтиметься сьогодні.
Кава перетворює прекрасні стінки шлунка на скакового коня, якого підстьобують; вони запалюються; іскри пронизують все тіло, аж до мозку.
І тоді все приходить у стан руху: думки починають перебудовуватися, подібно до батальйонів Великої армії на полі битви, і битва розгоряється.
Спогади йдуть похідним кроком із розгорнутими прапорами, легка кавалерія порівнянь мчить стрімким галопом; артилерія логіки поспішає з гарматною прислугою та снарядами; гостроти наступають ланцюгом, як стрільці
Оноре де Бальзак
ЯКА КІЛЬКІСТЬ КАВИ СПРИЯЄ ДОВГОЛІТТЮ?
Протягом 12 років австралійські вчені з Інституту Бейкера досліджували вплив кави на тривалість та якість життя людей. Для проведення експерименту було залучено понад 100 тисяч респондентів віком від 40 до 69 років.
20% із них не пили кави взагалі, а 80% вживали її щодня. При цьому 45% кавових гурманів надавали перевагу розчинній каві, 19% — меленій, а 16% — каві без кофеїну. Досліджувані випивали різну кількість кави: від однієї до трьох чашок на день. Деякі любителі кави вживали навіть чотири чи п’ять порцій цього ароматного напою.
Предметом такого тривалого спостереження за респондентами був стан їхнього здоров’я та частота виникнення серцево-судинних захворювань. Результати показали, що, вживаючи каву в помірних кількостях, можна знизити ризик передчасної смерті та подовжити життя.
Виявилося, що всі види кави цьому сприяють, але тільки якщо випивати не більше двох-трьох чашок на день.

ЯКИЙ РІЗНОВИД КАВИ ПОДОВЖУЄ ЖИТТЯ?
У ході експерименту з’ясувалося, що випиваючи дві-три чашки меленої кави на день, можна знизити ймовірність ранньої смерті на 27%, а ризик захворювань серця — на 20%. Також на 14% знижується можливість ранньої смерті, якщо вживати дві-три чашки кави без кофеїну, і на 11% — якщо пити розчинну каву. Кава без кофеїну зменшує ризик появи серцево-судинних захворювань на 6%, а розчинна кава — на 9%.
Отже, можна зробити висновок, що найкращим варіантом для збереження здоров’я та довголіття є мелена кава у кількості двох-трьох чашок на день.
Пітер Кістлер з Інституту Бейкера резюмує:
«Наше дослідження показує, що всі види кави пов’язані з покращенням показників здоров’я, знижують ризики захворювань серця і до того ж збільшують термін життя. Однак лише помірне споживання кави можна розглядати як складову здорового способу життя — 2–3 чашки на день, не більше».
Слід також пам’ятати про користь кави для покращення роботи центральної нервової системи: коли після випитої чашки в організмі виробляється дофамін, ми відчуваємо приплив сил та наш настрій покращується. Саме цей підбадьорливий ефект на наш мозок лежить в основі нашої пристрасті до цього справді божественного напою.
КАВОМАНІЯ І ВЕЛИКІ КАВОМАНИ
Кавоманія — дуже поширена залежність, і багато великих митців були відомими кавоманами.
Про Бальзака ходили легенди, ніби він випивав до 50 чашок на добу, але ця цифра, здається, дуже завищена. Біограф письменника Віктор Прітчетт вважає, що за все життя Бальзак випив близько 50 тисяч чашок кави, і це схоже на правду.
Серед кавоманів і геніальні композитори: Йоганн Себастьян Бах, який присвятив улюбленому напою «Кавову кантату», і Людвіг ван Бетховен, який завжди використовував 64 зернятка для приготування кави, що, за нинішніми мірками, — досить міцний еспресо.
Серед сучасних знаменитостей, закоханих у каву, і актор Роберт Де Ніро, якому належить найточніша формула кави:
«Найкращий напій — кава. Найкраща кава — еспресо. Найкращий еспресо — подвійний».

Крім нього до знаменитих кавоманів сучасності належать: Софі Лорен, Дастін Хоффман, Шарліз Терон, Джордж Клуні, Рене Зеллвегер, Боно, Гвінет Пелтроу та Дженніфер Лопес.
Кавоманія — не порок, а дивовижний спосіб життя, і, можливо, кава позитивно впливає на творчі здібності, розвиває фантазію та загострює інтуїцію.
Головне в цьому задоволенні від кави — не перестаратися!
Тож мудро звучить порада давньогрецького філософа Солона, який одного разу сказав: «У всьому потрібна міра».