Бенксі. Апчхі!, 2020
Мізофонія — явище, що полягає в непереносимості звуків людської життєдіяльності, психологічне порушення, яке характеризується хворобливими відчуттями при контакті з певним шумом, що походить від інших людей.
За словами вчених, до цього неврологічного розладу схильні від 6 до 20% людей у світі, багатьом він заважає повноцінно жити та істотно псує відносини з оточуючими.
Нам знайоме це роздратування від деяких звуків, що видають близькі люди чи друзі. Їх чавкання при прийомі їжі, шморгання, чхання, хропіння, обрізання нігтів або інші природні фізіологічні процедури викликають у нас не просто огиду, а справжню лють, яку називають звуковою.
Дослідники з Оксфордського університету (Великобританія) та Університету Дьюка (США) спробували зрозуміти причину мізофонії та відшукати протиотруту до цього маловивченого, але дуже проблематичного феномену.
Це не просто звук, який тобі неприємний. Тут зовсім інший випадок. Я починаю відчувати щось у животі, схоже на сильну тривогу. Або раптово я просто втрачаю здатність думати, це мене повністю захоплює. Якби хтось направив на мене пістолет. Абсолютно те саме
Марго Ноель
Мізофонія у перекладі з грецької означає — огида від звуків.
Термін придуманий і введений у науковий побут американськими нейробіологами Павлом та Маргеріт Ястребовими у 2001 році.
З того часу мізофонією називають вибіркову непереносимість звуків, що викликає емоційну реакцію негативного характеру — від легкого роздратування до проявів агресії.
В одних людей, які страждають на мізофонію, ці явища незначні і підвладні вольовому управлінню, але при тяжкому перебігу хвороби людина ніби божеволіє, стає дратівливою, злою і навіть агресивною по відношенню до сусіда, звуки від якого є причиною його надмірного занепокоєння. Більше того: іноді ми настільки роздратовані, що відчуваємо огиду навіть до тих, кого любимо.
Вчені зазначають, що наша реакція на всі ці дратівливі звуки є абсолютно нормальною та науково обґрунтованою.
Клінічний психолог Оксфордського університету Джейн Грегорі зазначає:
Мізофонія, або «звукова лють» є зниженням толерантності до певних шумів, а люди, які страждають на мізофонію, повідомляють про те, що їх дратують звуки їжі, за якими йдуть так звані горлові звуки. При цьому справа не в гучності чи акустичному зразку, а у повторенні звуків-тригерів
Проведене Грегорі дослідження вказало на те, що у Великій Британії 18% людей тією чи іншою мірою зазнають негативного впливу мізофонії, а це майже кожен п’ятий британець!
Досі невідомо, чому саме формується мізофонія. Деякі вчені стверджують, що її початок родом з дитинства, коли ми чуємо неприємні звуки, що походять від батьків, інші припускають, що це пов’язано зі схильністю людини до тривожних станів, і неприємні звуки починають приносити дискомфорт саме людям із такою психологічною організацією.
У будь-якому випадку керівник Центру мізофонії при Університеті Дьюка (США) Зак Розенталь наголошує на такому переліку звукових подразників, які є найчастішими причинами мізофонії: жування, хрускіт, пирхання, шморгання, прочищення горла, свист у носі та важке дихання.
У схильних до мізофонії людей огида до звуків призводить не лише до психологічного дискомфорту, але й до змін фізіологічного характеру, таких як: надмірна м’язова напруга і збільшення частоти серцебиття. Пов’язано це з викидом адреналіну в кров через вплив подразників, внаслідок чого людина відчуває, що «знаходиться в небезпеці і з неї знущаються».
Схильні до мізофонії люди можуть мати досить великі труднощі у спілкуванні з друзями, проблеми в кар’єрі, а іноді «звукова агресія» навіть здатна зруйнувати кохання та призвести до розриву сімейних стосунків.
Вчені рекомендують кілька стратегій, які можуть зменшити шкоду від мізофонії:
- Під час спільного прийому їжі використовувати фоновий шум, який заглушатиме звуки чавкання людини, наприклад, можна увімкнути телевізор або музику.
- Піти в інше приміщення та відволікти себе якоюсь грою.
- Правило «протилежної дії», коли ви пильно дивитеся на члена сім’ї і переконуєте себе, що вам нічого не загрожує, тому що ви любите цю людину, а вона любить вас.
Варто взяти на озброєння і останні висновки вчених, котрі визначили, що мізофонію провокують виключно звуки, які можна почути від людини, звуки собаки, що жує, або цвірінькання папуги не викликають у людей ніякої «звукової люті». А ось муркотіння кішки, навпаки, здатне заспокоювати нас.
Тому якщо ви плануєте подолати огиду до звуків, які видає кохана вами людина, то уявіть, що вона — це гарна панда, яка жує бамбук.