Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах о философии, бизнесе, искусстве и науке

АНТИРЕКОРД: НАЙСПЕКОТНІШИЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ ПЛАНЕТИ. Що чекає на землян

АНТИРЕКОРД: НАЙСПЕКОТНІШИЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ ПЛАНЕТИ. Що чекає на землян
Череп мертвого африканського слона. Фото: Руді Ван Аарде

 

3 липня 2023 року вважається найспекотнішим днем ​​в історії Землі за весь час спостережень. Цього дня, за даними Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA), середньодобова температура на поверхні нашої планети становила 17,01°C.

І наші «сонячні перспективи», на думку вчених, є маловтішними: 2024 року людство зіткнеться з проблемою такої неймовірної спеки, яка деяким із нас коштуватиме життя.

Чому так відбувається, і чи можливо врятувати Землю, зберігши її придатною для життя нащадків? Чому Європа теплішає швидше за інших? Чи можемо ми зупинити глобальне потепління, у яке вже повірили всі?

 

Бути чи не бути, ось у чому питання. Чи гідно

Змирятися під ударами долі,

Або треба чинити опір

І в смертній сутичці з цілим морем бід

Покінчити з ними? Вмерти. Забутися

 

Шекспір «Гамлет»

 

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

 

Землю людина «розігріває» ще з 1850 року: спостереження за температурою свідчать, що кожне наступне десятиліття відтоді завжди тепліше за попереднє.

Якщо за 150 років середня температура зросла на 0,8–1,2 градуса, то прогнози вчених на XXI століття за оптимістичного сценарію передбачають збільшення середньої земної температури на 0,3–1,7 градуса, а за негативного розвитку подій це зростання становитиме від 2,6 і до 4,8 градусів, і таке глобальне потепління стане глобальною катастрофою.

Про глобальне потепління заговорили 50 років тому, коли метеорологічні результати спостережень за середньою температурою на планеті стали раптом показувати цифри, що відрізняються від звичайних коливань.

 

Середні глобальні температури з 2011 по 2021 рік у порівнянні з базовим середнім показником з 1956 по 1976 рік / wikipedia.org

 

Економічне зростання другої половини XX століття супроводжувалося зростанням народонаселення та збільшенням викидів вуглекислого газу в атмосферу не тільки за рахунок збільшення загальної кількості автомобілів, але насамперед через промисловість, яка спалювала для своїх потреб вугілля та вуглеводні.

Стрімке економічне зростання таких країн, як Індія та Китай, призвело до небувалого забруднення атмосфери Землі, що, своєю чергою, породило парниковий ефект і потепління планети.

На загальний жаль, ухвалений у 1997 році Кіотський протокол, який був спрямований на зниження викиду парникових газів в атмосферу з метою мінімізувати вплив антропогенного фактора на кліматичну систему Землі, очікуваного ефекту не дав.

Планета продовжує неухильно тепліти: нинішня липнева спека в Європі — ще одне яскраве, ніби сонце, підтвердження цього.

 

ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ ЄВРОПИ

 

Наприкінці червня 2023 року ООН та Європейська програма Copernicus опублікували невтішні результати глобального потепління в Європі: з 1980 року наш континент теплів у середньому на +0,5 градуса в кожне з десятиліть, що перевищило темпи зростання порівняно з іншими материками у 2 рази!

Генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації ООН (ВМО) професор Петтері Таалас зазначив:

«Європа є регіоном, який найшвидше теплішає у світі. А високі температури посилили інтенсивні та широкомасштабні посухи, викликали серйозні лісові пожежі, які посіли друге місце за площею спалювання на континенті за всю історію спостережень і спричинили загибель тисяч людей від теплових хвиль».

Статистика невблаганна: у 2022 році погіршення кліматичних умов на Європейському континенті, а саме нестерпна спека, безпосередньо вплинуло на здоров’я 150 тисяч європейців і призвело до смерті 16 365 людей.

Більше того: збитки від повеней та посухи оцінювалися в Європі на рівні 2 мільярдів доларів!

Карло Буонтемпо, директор обсерваторії зміни клімату Європейського Союзу Copernicus, підбиваючи підсумки 2022 року, сказав:

«Цей рік, на жаль, не був унікальним випадком чи кліматичною диковиною. Це частина тенденції, яка зробить екстремальні епізоди теплового стресу більш частими та інтенсивними у всьому регіоні».

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

НЕПЕРЕДБАЧУВАНА СИТУАЦІЯ

 

Якби проблеми людства обмежилися лише фактом спекотного літа та теплої зими, це було б іще півбіди. Але справа в тому, що підвищення середньої планетарної температури має наслідки набагато серйозніші і здебільшого малопередбачувані.

Зміни клімату призводять до різних аномальних змін погоди, а саме:

#1 Через порушення кругообігу води в атмосфері в певних місцях починаються неймовірні зливи, а надмірна кількість опадів призводить до повеней та масових руйнувань і житла, і сільськогосподарських угідь.

 

Разрушение города Сисайд (штат Нью-Джерси), в результате урагана «Сэнди»
Руйнування міста Сісайд (штат Нью-Джерсі, США) внаслідок урагану «Сенді» / publicinterestnetwork.org

 

#2 В інших регіонах Землі з цієї причини починається неймовірна посуха, яка призводить до втрати врожаю і знищує ґрунт, перетворюючи колись родючі землі на пустелю.

 

На фотографии видна туша крупного рогатого скота, пострадавшего от засухи, идущего по открытому полю в Ададле, ниже Кебеле, Эфиопия. Фото: Майкл Тевелде/Всемирная продовольственная программа
На фотографії можна побачити тушу великої рогатої худоби, яка постраждала від посухи. Смерть наздогнала її на полі в Ададлі, Ефіопія. Фото: Майкл Тевелде / Всесвітня продовольча програма / aljazeera.com

 

#3 Підвищення температури призводить до танення льодовиків Арктики та Антарктики. Зокрема, з 1992 по 2022 рік на землі розтануло 7560 млрд тонн льоду, що неухильно підвищує рівень Світового океану і призводить до затоплення прибережних територій, а враховуючи, що кожна десята людина у світі живе на висоті нижче 10 метрів над рівнем моря, ця проблема торкається інтересів 800 мільйонів людей!

 

Поскольку изменение климата приводит к таянию морского льда, Геологическая служба США прогнозирует, что две трети полярных медведей исчезнут к 2050 году
Оскільки зміна клімату призводить до танення морського льоду, Геологічна служба США прогнозує, що дві третини полярних ведмедів зникнуть до 2050 року / wikipedia.org

 

#4 Жахливі наслідки глобального потепління позначаться на флорі та фауні Землі. За розрахунками біолога Е. О. Вілсона, за збереження таких темпів підвищення температури через 100 років загроза вимирання торкнеться половини всіх видів рослин і тварин на Землі.

 

Калифорнийский кондор — вид, находящийся под угрозой исчезновения. На крыльях метки, используемые для мониторинга популяции
Каліфорнійський кондор — вид, що знаходиться під загрозою зникнення. На крилах мітки, які використовуються для моніторингу популяції / wikipedia.org

 

ХТО ВИНЕН?

 

Валері Массон-Дельмот, співголова групи експертів ООН, коментуючи результати останніх досліджень вчених, зазначила:

«У процесі багаторічного вивчення ступеня впливу людини на зміну клімату Землі ми однозначно з’ясували, що негативна роль людської дії не викликає сумнівів. Збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері є основною рушійною силою зміни клімату, і ми повинні сприймати цей чинник як даність».

А в публікації Б. Сантера в Nature Climate Change з математичною точністю доведено, що нинішні зміни клімату пов’язані виключно з діяльністю людини, і ця переконаність досягла «золотого стандарту» ймовірності (тобто становить 99,9999%!).

У колективній безвідповідальності землян є щось абсолютно абсурдне — що вищий рівень розвитку цивілізації, то більша шкода, яку ми завдаємо планеті. Ми турбуємося про потреби наших дітей сьогодні, проте зовсім не хвилюємося за тих, хто міг би жити на Землі через 100 років.

Принцип маркізи де Помпадур і Людовіка XV «після нас хоч потоп» став нині гімном всього людства.

Ми байдужі до майбутнього планети та сподіваємося, що нам вдасться уникнути покарання за колективний злочин. Однак це може статися, смертний вирок від Матері-Землі буде відстрочений, і за всі наші злочини будуть покарані наші нащадки, котрі успадкують планету, яка корчиться від болю, що ми завдали їй.

 

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: