Борис Бурда
Журналіст, письменник, бард. Володар «Діамантової сови» інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»

БОРИС БУРДА: як не забути щось важливе

БОРИС БУРДА: як не забути щось важливе
Photo by David Valentine on Unsplash

 

УВАГА — ПИТАННЯ!

 

Нідерландська стюардеса Естер Стуррус, яка працює у всесвітньо відомій авіакомпанії KLM, розповіла, що рекомендує колегам, зайнявши готельний номер, одразу ж покласти в його сейф одну з двох своїх формених туфель. Навіщо?

 

УВАГА — ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ!

 

Збираючись на роботу, все одно доведеться взути формені туфлі — без них не пустять на робоче місце. А під туфлею Естер Стуррус заздалегідь кладе всі численні документи, які теж неодмінно потрібно взяти з собою, адже навіть якщо забути один маленький папірець, у літак не потрапити.

 

МОЛОДА ПРОФЕСІЯ

 

Нещодавно просторами інтернету розлетілися поради нідерландської стюардеси Естер Стуррус, яка працює у всесвітньо відомій авіакомпанії KLM. Одна з них багатьом спочатку здалася дивною. Не всі зрозуміли, для чого вона рекомендує, заїхавши у готельний номер, відразу ж покласти до його сейфа одну з двох своїх формених туфель.

Яка користь може бути від такого ексцентричного вчинку для представниць молодої, але вже досить престижної професії? У ремеслах, історії яких налічують багато століть, бувають досить дивні традиції, що залишилися від минулих часів, але стюардесам звідки набратися такого? Адже з виникнення самої цієї професії ще не минуло й століття…

Її назва народилася трохи раніше — 1907 року, коли мовна комісія Союзу німецьких льотчиків порекомендувала використовувати для авіаційних назв насамперед морські аналоги. Саме так керувати літаками стали капітани, прокладати маршрут — штурмани… ну а з обслуговуванням пасажирів усе зрозуміло.

У дусі цього рішення менеджери компанії, що зараз називається United Airlines, які ухвалили рішення доручити догляд за пасажирами в польоті симпатичним жінкам, і назвали Елен Черч, свою першу співробітницю на цій посаді, саме стюардесою. 15 травня 1930 року вона здійснила свій дебютний рейс за маршрутом Сан-Франциско — Чикаго.

Посадова інструкція наказувала їй займатися цілою купою справ. Вона мала, крім усього іншого, перебити в літаку всіх мух, заводити наявний у літаку годинник, почистити черевики будь-якому пасажиру, який зажадав цієї послуги, і в жодному разі не дозволяти нікому викидати недопалки у вікна літака (невже вони відчинялися зсередини?).

 

Голландские стюардессы, Стамбул, 1959 год
Голландські стюардеси, Стамбул, 1959 рік / wikipedia.org

 

СКЛАДНІ ОБОВ’ЯЗКИ

 

Спочатку робота стюардес, як бачите, була навіть складнішою, ніж зараз. У наш час, наприклад, стюардесам не обов’язково бути добре обізнаними щодо розкладу поїздів, а колись вони мусили, якщо літак через негоду здійснить вимушену посадку, дати пасажирам пораду, як їм дістатися до пункту призначення по землі.

Ще не так давно у США кожна стюардеса неодмінно носила із собою годинник та географічну карту. А як інакше вона могла знати, чи можна принести пасажиру замовлене ним спиртне? А раптом вони летять якраз над територією штату, де не дозволяють продавати алкоголь? Карту можна й показати пасажиру, якому відмовлять, — він вочевидь буде не радий…

З пасажирами взагалі окрема проблема. Гонконгських стюардес навіть стали навчати він-чунь — різновиду кунг-фу, зручного в закритих приміщеннях: пасажир-шибайголова — явище нерідкісне. Але ж у стюардеси переважно беруть симпатичних дівчат аж ніяк не баскетбольного зросту (хоча й не дюймовочок — треба, щоб вони без проблем діставали до полиць). І не соромно!

А то трапляються й зовсім жахливі випадки, як у літаку, що пізно вилетів і не встигав сісти в Бен-Гуріоні до Шаббата: пасажири-хасиди почали бити стюардес, вимагаючи негайної посадки — куди завгодно, але в п’ятницю! От які сміливі — стюардес не бояться! Тож Верховний суд Ізраїлю вирішив їх в армію призивати — а чого вони так пручалися?

Але стюардеси справляються — вони зазвичай ще й дуже винахідливі. Коли стюардеса попросила Мохаммеда Алі пристебнути ремінь безпеки, той вирішив похизуватися й відповів: «Супермену ремінь безпеки не потрібен!» Стюардеса ввічливо зауважила: «Супермену й літак не потрібен», і чемпіон пристебнувся, бо хтозна, що це означало…

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

ВЛАСНИМИ ОЧИМА

 

Це погляд зі сторони. А що думають про стюардес самі стюардеси? У всякому разі, вони з легкістю впізнають одна одну. Та, хто відповідає на дзвінок не «Алло!», а називає своє ім’я, хто, заповнюючи будь-який документ, неодмінно дописує до нього свій табельний номер, хто, летячи в літаку пасажиром, закриває всі полиці, повз які проходить, — вочевидь їхня колега.

У квартирі стюардеси неодмінно стоїть цілий ряд валіз усіх можливих розмірів — найчастіше на балконі, а де вона їх купувала, господиня вже не пам’ятає. В її гаманці завжди купа дрібних монет, проте залишити чайові їй важко, бо це гроші безлічі країн. А якщо її запитати, який сьогодні день тижня, часто виходить, що вона цього не пам’ятає.

Багато кумедного можна знайти і в телефоні стюардеси. Майже всі повідомлення від її оператора присвячені одній темі — прибуттю в нову країну. В її соціальних мережах сила-силенна привітань зі святами — особисто її просто не застати, доводиться вітати дистанційно. Крім того, в її телефоні повно будильників, поставлених на найрізноманітніший час.

Залицятися до стюардеси — справа не з легких. Квіти їй дарувати не варто: вона полетить і повернеться, коли букет уже обсиплеться, а квіти в горщиках вона не зможе полити. Зустрітися з нею можна тільки в її вихідний, який їй дадуть незрозуміло коли, та й то вона, найімовірніше, буде в цей день відсипатися. Та й як призначити їй побачення, якщо вона знає свій графік всього на кілька днів наперед?

Коли гості йдуть із квартири стюардеси, вона каже кожному з них без винятку: «На все добре, до побачення!» А коли сама стюардеса виходить зі своєї квартири або готельного номера на роботу, їй потрібно бути дуже уважною — із собою треба прихопити купу документів, і навіть якщо забудеш один папірець, на рейс не пустять. Як усе запам’ятати?

 

Мытье посуды во время полета на самолете авиакомпании Qantas Airlines, 1949 год
Миття посуду під час польоту на літаку авіакомпанії Qantas Airlines, 1949 рік / wikipedia.org

 

ДОПОМОГА ДЛЯ ПАМ’ЯТІ

 

Проблема ця давня, і не лише стюардес стосується. Перський цар Дарій ненавидів афінян, які чинили опір йому, і не хотів про це забувати — тож він завів спеціального раба, який усюди за ним слідував і час від часу вимовляв: «Дарію, пам’ятай про афінян!» Це дійсно допомагало — від такого набридання можна зненавидіти будь-яку його причину…

Подібний спосіб використовував і граф де Сен-Симон — щоранку слуга будив його словами: «Вставайте, графе, на вас чекають великі справи!» Але чого варто царю чи графу знайти зайвого слугу? А простим людям що робити? Дехто з них здогадався, щоб не забути щось важливе, зав’язувати на хустці вузлик на пам’ять. Теж працювало — якщо не забути, що мав на увазі…

Міг допомогти згадати й звичайний будильник — від давньокитайського, вплавленої у свічку на заданій висоті металевої кульки, що падала, коли свічка догоряла до неї, до механічного годинника, зокрема ручного й кишенькового. А пам’ятаєте ключі від готелів зі здоровенними брелоками? Це теж нагадування — щоб випадково не забрали з собою.

Нині з нагадуваннями стало простіше — будь-який мобільний телефон неодмінно містить програму, яка дасть змогу й подати сигнал заздалегідь до настання важливої події, і нагадати, в чому вона полягає. Таких програм багато — є навіть спеціальні сайти, де можна знайти ту, яка найкраще підійде. Але якщо час події невідомий, що робити?

Наприклад, вчинити, як Естер Стуррус. Вона кладе в сейф формену туфельку, без якої її однаково не пустять на роботу, — під нею складені всі необхідні документи. Тепер вона їх точно не забуде! Корисна хитрість на роботі не тільки відповідальній, а й важкій — адже візок, який стюардеса возить між рядами, важить понад центнер.

Придумати таке може лише людина недурна — недарма ж усі так прагнуть позалицятися до стюардес! Першою дружиною Романа Абрамовича стала стюардеса, а її голландська колега нещодавно взяла шлюб з австралійським прем’єром. Утім, найчастіше стюардеси відповідають залицяльникам: «Літайте нашою компанією, і ми скоро побачимося!» — і справді…

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: