Артур Рудзицкий
Український історик мистецтва, книгознавець, видавець, громадський діяч

ЕФРАЇМ МОШЕ ЛІЛІЄН: єврейський класик із Дрогобича

ЕФРАЇМ МОШЕ ЛІЛІЄН: єврейський класик із Дрогобича
Ефраїм Моше Лілієн. Автопортрет / Jude med barn, кінець XIX — початок XX століття. Арт-оформлення: Olena Burdeina (FA_Photo) via Photoshop

 

Почати розповідь про видатного художника з Дрогобича Ефраїма Моше Лілієна потрібно з невеликого екскурсу в історію цього містечка на Галичині. Євреї оселилися в Дрогобичі під час польського панування у 1569 році. Пізніше почалися заборони на поселення єврейської громади в цьому місті, і протягом трьох століть євреїв то виганяли звідти, то знову дозволяли селитися.

Нова ера в історії Дрогобича почалася з моменту відкриття в сусідньому Бориславі нафтових родовищ. Євреї-мільйонери, заробивши капітали на нафтовому бізнесі, будували для себе палаци, відкривали лікарні й школи. Однак більшість їх одновірців жили в бідності, добуваючи собі їжу важкою працею.

В одній із таких сімей 1874 року народився Ефраїм Моше Лілієн. Його батько був ремісником — різьбярем по дереву. Отримавши традиційну єврейську освіту, Лілієн у 16-річному віці вступає в Краківське художнє училище. Згодом, завдяки підтримці родичів, він переїжджає в Мюнхен, де вдосконалює свою художню освіту.

У роки навчання Лілієн підробляє фотографом і 1896-го отримує нагороду дуже популярного тоді журналу «Югенд». На початку 1900-х років, коли художник вже жив у Берліні, відбувається його знайомство з письменниками Стефаном Цвейгом і Бьоррісом фон Мюнхгаузеном, до поеми якого «Юда» він створює блискучі ілюстрації. Слідом за цим виданням з’являється серія ілюстрацій до книги Моріса Розенфельда «Пісні Гетто» (в ті ж роки перекладеної українською Іваном Франком).

 

Ефраїм Моше Лілієн. Есфір, ілюстрація до видання Buecher der Bibel (Берлін), 1908

 

Початок ХХ століття різко змінює сприйняття євреями свого місця у світовій політиці та економіці і розвиває ідею про створення єврейської держави на Землі Ізраїлю. Засновником цієї політичної течії був австрієць Теодор Герцль, а Ефраїм Лілієн брав участь у перших трьох сіоністських з’їздах. У ті роки писали: «Лілієн, художник сіонізму, створив символи, в яких для сіоніста втілені його ідеї, його надії й прагнення…»

У передмові до монографії про художника великий австрійський письменник Стефан Цвейг писав: «Якщо виключити твори майстра з рамок чисто художнього розгляду, «в осаді» залишиться дуже висока його культурна значимість, що виділяє митця з числа більшості інших художників». І далі: «Лілієн працює для свого народу і в наступні роки буде також служити національним устремлінням».

Перше відвідування Лілієном Землі Ізраїля відбулося у 1901 році, а пізніше, в 1906-му, він разом з іншими художниками засновує в Ерец-Ісраель школу «Бецалель», яка існує до наших часів.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

1903 року на запрошення Максима Горького Лілієн відвідав Москву. Планувалося видання єврейської літературної збірки з його ілюстраціями. Однак збірка під назвою «Per Aspera. Єврейський Альманах» вийшла у 1908 році не в Москві, а Києві у видавництві І. Самоненка за ініціативи Володимира Вайсблата. До тому увійшли твори класиків єврейської літератури: Шолом-Алейхема, М. Мойхер-Сфорима, І. Переца, Х. Бяліка, О. Гера (В. Вайсблата) та інших.

У 1908–1912 роках Лілієн здійснив тривалу подорож на Землю Ізраїля і до Туреччини, відвідав Дамаск, Бейрут, роблячи замальовки й фотографуючи життя місцевого населення. А в 1914 році відбулася його тріумфальна виставка в Лемберзі (Львів). «Загальне враження неймовірне: всі роботи перебувають на найвищій вершині графічного мистецтва… Лілієн постає справжнім майстром», — так писали про цю подію.

 

Ефраїм Моше Лілієн. Praying at the Western wall, 1913

 

Мистецтвознавці відзначали вплив на творчість Ліліена великого англійця Обрі Бердслея. У свою чергу, роботи Ліліена мали значний вплив на німецьку, австрійську, французьку та російську графіку першої чверті ХХ століття. Популярність Ліліена в ті роки можна порівняти хіба що з популярністю геніального Марка Шагала.

Вершиною творчості художника по праву можна вважати ілюстрації до Біблії, виконані у 1908–1912 роках тушшю і пером. Книги ці, випущені в трьох томах в Берліні, давно стали бібліографічною рідкістю.

З початком Першої світової війни Лілієн був призваний до австро-угорської армії, де він служив в прес-службі, а 1918 року вийшов у відставку.

У травні 1925-го майстра вшановували в Берліні, а в серпні того ж року, у 51-річному віці, Ефраїм Моше Лілієн помер від серцевого нападу в своєму будинку у німецькому Баденвайлері.

 

Ефраїм Моше Лілієн. Lieder des Ghetto 15, 1903

 

Творча біографія Лілієна склалася вдало: його супроводжував грандіозний успіх, було проведено безліч виставок, він мав можливість подорожувати й зустрічатися з цікавими людьми свого часу. Однак після смерті художника настало забуття. Його ім’я згадують лише в деяких наукових виданнях, а єдина посмертна виставка була організована в Мюнхені аж на початку 2000-х років…

Тепер час повернути ім’я митця на його батьківщину.

 

Фото надані автором

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: