Huxley
Автор: Huxley
© Huxley — альманах про філософію, мистецтво та науку

10 ЗАКОНІВ ТИРАНІЇ: Кім Ір Сен із Північної Кореї

10 ЗАКОНІВ ТИРАНІЇ: Кім Ір Сен із Північної Кореї
Ієронім Босх. Спокуса святого Антонія, 1550 / Арт-оформлення: Olena Burdeina (FA_Photo) via Photoshop

 

Він став майже міфічним героєм у Північній Кореї, але мало відомий в інших місцях, оскільки ізолював свою країну від зовнішнього світу. Його уряд практично повністю контролював життя своїх громадян, а їх свободи суворо обмежувалися.

КНДР і сьогодні залишається однією із найбільш закритих країн. Із ядерною зброєю. І знаходиться країна в руках династії, засновником якої був Кім Ір Сен.

 

10 ПРАВИЛ ПРАВЛІННЯ КІМ ІР СЕНА

 

 

Офіційний портрет Кім Ір Сена / wikipedia.org
 

 

ПРАВИЛО 1. БУДЬ КОМУНІСТОМ З ДИТИНСТВА

 

Кім Ір Сен (при народженні Кім Сон Чжу) (1912–1994) з’явився на світ у селі на північному сході Кореї неподалік Пхеньяна, у родині шкільного вчителя. Корея була на той час анексована Японією. Колоніальне панування Японії ставало дедалі жорсткішим, тому у 1920-х Кім разом із батьками втік у Маньчжурію, район на півночі Китаю.

Наступні чотирнадцять років Кім провів у Маньчжурії, там-таки відвідував середню школу в Гірині. Більша частина ранньої кар’єри Кіма суперечлива і прихована пропагандою. Можливо, правдою є те, що з раннього підліткового віку він був затятим антияпонським активістом. У віці сімнадцяти років Кіма заарештували за приналежність до радикальної комуністичної молодіжної організації.

 

Кім Ір Сен у 1927 році. Портрет опублікований у його автобіографії «У вирії століття» / wikipedia.org

 

ПРАВИЛО 2. СТВОРИ СОБІ ЛЕГЕНДУ ВИДАТНОГО ВОЇНА

 

Після звільнення з в’язниці Кім став партизаном і разом із китайцями воював проти японців на кордоні між Кореєю та Маньчжурією. Тоді ж виник псевдонім Кім Ір Сен (Сонце, що сходить). Офіційні біографи Північної Кореї роль Кіма у боях суттєво перебільшують.

Згідно з однією з біографій, Кім вступав у бій з японо-маньчжурськими військами з 1932 по 1945 рік понад сто тисяч разів і жодного бою не програв. Виходить, у той період він брав участь більш ніж у двадцяти битвах щодня!..

Незважаючи на такі сумнівні цифри, Кім був помітним представником корейського руху, він допомагав китайським комуністам боротися з японцями в 1930-х роках у Маньчжурії. З Маньчжурії 1940-го, коли китайські партизани були розгромлені японськими імперськими силами, він утік до Радянського Союзу.

У Країні Рад Кім Ір Сен отримав військову та політичну підготовку. Там він став комуністом.

 
ПРАВИЛО 3. ПРИКРИЙСЯ РАДЯНСЬКИМ МУНДИРОМ

 

Під час Другої світової війни Кім Ір Сен очолював корейський контингент у званні майора радянської армії.

У серпні 1945 року Японія капітулювала і настав кінець Другої світової. Корею союзники розділили по 38 паралелі на Північну (її окупував Радянський Союз) і Південну (підтримувану США).

Кім повернувся на батьківщину з іншими корейцями, які також пройшли навчання в Радянському Союзі, з метою створити комуністичний уряд під егідою СРСР. У жовтні Кім Ір Сен супроводжував радянську армію до Пхеньяну у формі радянської армії.

1948-го північна влада провела вибори, за результатами був створений новий уряд — Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР). Кім Ір Сен став її першим прем’єр-міністром. Обирали Кіма місцеві радянські командири у Пхеньяні.

Вони зробили його лідером Північної Кореї, можливо, тому, що він був найвисокопоставленішим з офіцерів-корейців, і ще тому, що знали інших корейців набагато гірше. А ось корейців Кім Ір Сен приваблював тим, що у нього були налагоджені зв’язки як з китайцями, так і з росіянами.

 

Члени 88-ї окремої стрілецької бригади, міжнародної військової частини Червоної Армії. Кім Ір Сен у першому ряду, другий праворуч, 1943 рік / wikipedia.org

 

ПРАВИЛО 4. ВИКОХАЙ МРІЮ ПРО ЄДНАННЯ КОРЕЙСЬКОГО НАРОДУ

 

Кім Ір Сен, будучи прем’єр-міністром КНДР, вимовляв пишномовні промови про возз’єднання країни. Він мріяв перетнути 38 паралель і завоювати Південну Корею. Влади йому очевидно було замало. Сталін же воювати зі Сполученими Штатами в Кореї не був налаштований.

Але врешті-решт Кім Ір Сену вдалося переконати Сталіна (у тому числі і на особистих зустрічах) хоча б дати свою згоду на цю витівку, заявивши, що він сам зможе об’єднати Корею за три тижні. Він просто не вірив, що США втрутиться. І Сталін свою згоду дав.

Кім Ір Сен вторгся до Південної Кореї в червні 1950 року зі зброєю, або купленою у СРСР, або залишеною ними. Вторгнення розпочиналося успішно, і навіть американські війська не змогли утримати оборону проти добре навченої Північнокорейської народної армії.

Однак до вересня в бій вступало все більше військ ООН, і армія Кім Ір Сена була відкинута на північ. Він звернувся за допомогою до Мао Цзедуна, і Мао, теж після вагань, направив на підтримку Північної Кореї китайські війська (260 тис. чол.).

Через сім місяців протиборчі сили опинилися поблизу вихідної точки війни, 38-ї паралелі… Мрії Кіма про возз’єднання були зруйновані. Війна привела економіку Північної Кореї до занепаду.

Кім Ір Сен почав її відновлювати, по ходу посилюючи свій контроль. Він закрив КНДР для більшості зовнішніх контактів. Іноземні газети було заборонено, на радіо — лише державні радіостанції. До 1959 року було скасовано приватні земельні володіння, а сільськогосподарські угіддя колективізовано. Державі належало 90% промисловості.

 

Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво

 

ПРАВИЛО 5. СТВОРИ КРАЩИЙ З УСІХ КУЛЬТІВ ОСОБИСТОСТІ

 

Після закінчення Корейської війни 1953 року Кім Ір Сен очолив комуністичний мілітаризований уряд із забороною будь-якої опозиції. Не полінувався і з назвами титулів. Іменував себе Великий вождь, Сонце Нації тощо, вимагаючи від народу, аби той бачив у ньому виключно бога. Він був прихильником сталінізму і захоплювався методами роботи Сталіна щодо зміцнення статусу імператора з абсолютною владою…

«Великий вождь» КНДР мав сильну енергетику і був чудовим оратором. Він часто здійснював «тури» країною. Як правило, з однієї вілли на іншу (їх у нього було з десяток). По дорозі зустрічаючись із народом. А оскільки повністю відмовився від авто та літаків, його поїздки проходили на броньованому поїзді.

Культ особистості вбивали у свідомість корейців, переписуючи біографію вождя та нав’язуючи його ідеологію. За матеріалами «Нью-Йорк Таймс»: корейських громадян заохочували присвячувати від двох до чотирьох годин на день роздумам над повчаннями свого лідера. День народження Кім Ір Сена серед усіх національних свят відзначався як найважливіше.

 

Кім Ір Сен (у центрі) та Кім Ту Бон (другий праворуч) на спільному засіданні Нової народної партії та Робочої партії Північної Кореї у Пхеньяні, 28 серпня 1946 року/ wikipedia.org

 

Кім Ір Сен перевершив і Сталіна, і Мао Цзедуна своєю кампанією культу особистості. У Північній Кореї на рубежі XXI століття у кожному будинку була фотографія Кім Ір Сена та його сина Кім Чен Іра, нового лідера Північної Кореї. Люди кланялися цим образам вранці та ввечері.

Книги Кім Ір Сена — двадцять сім томів його повчань — стали важливою частиною освіти в країні. У дитячих садках малюки хором дякували вождю за своє щасливе дитинство. У тих місцях, де побував Кім Ір Сен, одразу з’являлися меморіальні дошки.

Люди навіть думати погано про нього боялися, вірили, що він читає їхні думки…

Вважалося, що він і герой опору, і великий мислитель (значніший за Маркса і Леніна), і геніальний теоретик у багатьох галузях людської діяльності: політичної, економічної, соціальної, культурної та у сфері мистецтва. Ось до чого доводить абсолютна влада.

 

ПРАВИЛО 6. ВИГАДАЙ СВОЮ ІДЕОЛОГІЮ

 

У 1955 році він винайшов чучхе, політичну ідеологію та релігію одночасно. І назвав три стовпи, на яких його ідеологія тримається: політичну незалежність, економічну самодостатність та опору на власні оборонні сили. Чучхе була сумішшю марксизму-ленінізму, корейської міфології та конфуціанства.

З 1953 по 1970-ті роки Кім Ір Сен робив ставку на важку промисловість та колективне господарство, йому вдавалося змушувати людей працювати понаднормово. У той період Північна Корея була зразком розвитку, що цілком контролювався державою, і стала навіть економічно більш благополучною порівняно з Південною Кореєю.

Багато дослідників вважають, що ідеї чучхе вже лунали у повітрі, коли північнокорейському керівництву знадобилося послабити економічні та культурні зв’язки з СРСР, а також скоротити вплив радянської та китайської ідеології.

Ізоляція КНДР розглядалася як джерело гордості, для Кім Ір Сена ж це був ефективний інструмент, аби запобігти невдоволенню народу.

 

ПРАВИЛО 7. КЛАСИФІКУЙ НАРОД ДЛЯ СВОЇХ ПОТРЕБ

 

Північна Корея при Кім Ір Сені була справжньою диктатурою, яка не допускала жодних розбіжностей із урядом. Усі двадцять два мільйони жителів класифікувалися за рівнем їхньої лояльності до Кім Ір Сена. Був «основний клас» (25%), він проживав у великих містах, мав найкращу роботу, освіту та харчування. У «класа, що коливався» (50%) були вже другосортні будинки і робочі місця, за лояльністю цього класу стежили внутрішні служби безпеки. А от людей «ворожого класу» відправляли на каторжні роботи, більшість із них мешкали у віддалених селах.

У Північній Кореї, за даними Amnesty International (міжнародної правозахисної організації), за часів правління Кіма Ір Сена в концтаборах знаходилися десятки тисяч дисидентів і політичних ворогів, величезна кількість була страчена.

Декого стратили у трудових таборах, але скільки саме, ніхто не знає. Кім Ір Сен особисто контролював таємну поліцію, відому як Бюро охорони та безпеки, вона відстежувала пересування всіх людей, навіть у межах кожного села. Кожна людина мала посвідчення особи, і їй потрібний був дозвіл на поїздку, перш ніж залишити житлову або робочу зону.

 

Кім Ір Сен під час візиту до Східної Німеччини у 1956 році, розмовляючи з художником Отто Нагелем та прем’єр-міністром Отто Гротеволем / wikipedia.org

 

ПРАВИЛО 8. ПОСТАВ СОБІ ПРИ ЖИТТІ ПАМ’ЯТНИК У КОЖНОМ ДВОРІ

 

Як економічна програма, чучхе стала занепадати в 1970-х роках. Витрати на військову галузь Кім Ір Сена становили вже 25% всього національного бюджету (у Південній Кореї — 4%). Акцент на важкій промисловості та високі військові витрати призвели до гострої нестачі вітчизняних товарів. Рівень життя швидко падав водночас зі зниженням врожаю та продуктивності праці.

А ще значно зросли витрати на пам’ятники «Великому вождеві». На вулицях Пхеньяна було встановлено близько тридцяти тисяч статуй Кім Ір Сена. Образно кажучи, вони були практично в кожному дворі.

До свого шістдесятиліття 1972-го Кім Ір Сен, серед іншого, спорудив величезну бронзову статую, а на його сімдесятиріччя з’явилася Тріумфальна арка, тільки набагато вища, ніж оригінал у Парижі. І ще Монумент Ідей Чучхе заввишки 170 метрів, що складався з 25 500 блоків білого граніту, по одному на кожен день життя Кім Ір Сена від народження.

 

ПРАВИЛО 9. ПЕРЕТВОРИ КРАЇНУ НА ЯДЕРНУ ДЕРЖАВУ

 

З кінця 1960-х Кім Ір Сен просував міжнародний тероризм, насамперед проти Південної Кореї. Він підтримував шпигунські мережі, підпільні організації та організовував замахи на південнокорейських лідерів.

Для зміцнення міжнародного становища КНДР Кім Ір Сен встановив зв’язки з країнами третього світу — це дипломатичні відносини із понад 130 державами. Північна Корея стала великим постачальником зброї урядам та революціонерам в Африці, Азії та Латинській Америці. У 1980-х роках Кім Ір Сен постачав Ірану зброю під час війни Ірану з Іраком, також постачав зброю до Лівії та Сирії.

У 1994 році Кім розпочав програму розвитку атомної енергетики. Він також наказав розпочати роботи з розробки балістичної ядерної ракети.

 

Оригінальна статуя Кім Ір Сена на пагорбі Мансуде 1972–2012 роки / wikipedia.org

 

ПРАВИЛО 10. ПІДГОТУЙ КРАЇНУ ДО СВОГО «ВІЧНОГО» ПРАВЛІННЯ

 

1972 року Кім Ір Сен наказав ввести в дію нову конституцію, яка зробила його постійним Президентом країни. До цього він був «звичайним» Головою Кабміну КНДР.

Завдяки йому 1991-го Північну Корею було прийнято до ООН. У тому ж році він призначив свого сина головою збройних сил і назвав його своїм наступником.

Навіть після смерті Кім Ір Сен залишався правителем, хоча біля керма КНДР вже стояв його син, Кім Чен Ір. А все тому, що згідно з поправками до Конституції 1998 року його було оголошено «Вічним Президентом КНДР».

 

КІНЕЦЬ ДИКТАТОРА

 

Кім Ір Сен помер 8 липня 1994 від серцевого нападу у віці 82 років.

Після смерті Кім Ір Сена тіло вождя помістили у прозорий саркофаг у Кімсусанському меморіальному палаці Сонця. Жалоба за вождем тривала у Північній Кореї три роки. І лише після її закінчення вся влада перейшла до старшого сина Кім Ір Сена — Кім Чен Іра. Як знати, можливо, Кім Ір Сен править Північною Кореєю і досі…

 


При копіюванні матеріалів розміщуйте активне посилання на www.huxley.media
Вступаючи до клубу друзів Huxley, Ви підтримуєте філософію, науку та мистецтво
Отримуйте свіжі статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: