СПОРТ БІЛЬШЕ НЕ БУДЕ КОЛИШНІМ: як штучний інтелект змінює Олімпійські ігри

Джерело фото фото: ironpinoy.com
Літні Олімпійські ігри-2024 — унікальні! Вперше в історії спорту штучний інтелект здійснює такий масштабний вплив на масовий спортивний захід. Причому на багатьох рівнях одразу — від навчання спортсменів до трансляції змагань.
СПОРТ І НАУКА ЙДУТЬ ПЛІЧ-О-ПЛІЧ!
Мало що з вигаданого людьми може зрівнятися з Олімпійськими іграми у довголітті. Стартувавши в далекому VIII сторіччі до нашої ери, вони здавна привертали увагу не лише широкої громадськості, а й інноваторів.
Останніми десятиліттями спостерігається справжнісінький науковий бум: активізувалися дослідження в галузі вибору олімпійських об’єктів, екологічних проблем і здатності Ігор мотивувати людей займатися спортом.
Зокрема, у 2008 році на Олімпіаді в Пекіні були поставлені унікальні експерименти з контролю над забрудненням повітря. Лондонська Олімпіада 2012 року привернула увагу вчених до найрізноманітніших тем: від розвитку міст до проблеми громадського контролю та безпеки.
Пальму першості в галузі Олімпійських ігор очікувано тримають соціальні науки, медицина та інженерія. Серед них є чимало вельми несподіваних наукових робіт. Наприклад, дослідження того, як кількість завойованих медалей впливає на національну гордість.
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ СТАЄ ОЛІМПІЙСЬКИМ
Якщо судити за абсолютним числом досліджень, то тут, звісно, лідерами будуть країни, які в усьому світі визнані науковими локомотивами. Однак ви здивуєтеся, що за часткою публікацій, присвячених Олімпійським іграм, усіх випереджає Греція.
Це маленька країна, науковий потенціал якої не можна порівняти з американським, китайським чи німецьким. Але самі греки, як автори олімпійської ідеї, вважають це цілком природним. Не змогла залишити світову громадськість без науково-технологічного сюрпризу й Франція — країна, що приймає Олімпіаду 2024 року.
Нинішні Олімпійські ігри стали першими, в організацію яких інтегровано технології ШІ. Нагадаємо, що останні літні ігри відбувалися 2021-го в Токіо, і тоді ще мало хто був знайомий із такими поняттями, як LLM або ChatGPT. Але за кілька років розробники в галузі ШІ досягли таких успіхів, що в Парижі обійтися без них виявилося вже неможливо.

ПЕРШИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ ЧАТ-БОТ
Понад 10 000 спортсменів із 200 країн світу зібралися в Парижі на літні Олімпійські ігри. Уперше в історії їх не вітатиме, не супроводжуватиме і не консультуватиме людина. В олімпійському світі з’явився новий провідник — ШІ.
Його деперсоніфікований, незнайомий, але доброзичливий голос супроводжуватиме тисячі гостей та учасників ігор. «Як дістатися до спортивного об’єкта?», «чи можу я транслювати церемонію відкриття?», «чи буде комп’ютер судити мої ігри?», «де я можу отримати безкоштовні подарунки від спонсорів?» — це лише деякі з тих запитань, які спортсмени зможуть поставити AthleteGPT — великій мовній моделі.
Спеціально для Оліпіади-2024 він був розроблений паризькою компанією Mistral AI на основі ШІ та процесорів Intel Gaudi. Творці чат-бота, доступ до якого можна отримати через мобільний застосунок Athlete365, кажуть, що він з неймовірною швидкістю може переглядати тисячі інформаційних сторінок і готовий відповідати на будь-які запитання 24/7.
МОК УЗАКОНИВ ШІ В СПОРТІ
Та AthleteGPT — не єдиний спосіб, за допомогою якого ШІ залишає свій слід на Олімпіаді. Міжнародний олімпійський комітет (МОК) визначив цю технологію як дозволену. У квітні поточного року він презентував широкій громадськості принципи своєї політики в галузі ШІ.
Її мета — впорядкувати вибухове зростання використання ШІ для спортивних досліджень і розробити стратегію його застосування на олімпійських змаганнях.
ЕТЬЄН-ЖУЛЬ МАРЕ: ВІН ОБ’ЄДНАВ НАУКУ ТА СПОРТ
У 1900 році Париж уперше приймав Олімпійські ігри. І тоді ж французький науковець Етьєн-Жуль Маре вперше запропонував використовувати передові технології для вивчення того, як рухаються спортсмени. Для цього він застосував високошвидкісну хронофотографію. Вона складалася з камери, в яку для максимально швидкого знімання кадрів із кулеметною швидкістю подавалися фотопластинки.
Таким чином Маре покадрово зумів зафіксувати рухи спринтерів і стрибунів у довжину. На основі отриманих даних він проаналізував біомеханіку тіла. Мету свого експерименту він сформулював просто: «Відкрити секрет переваги деяких спортсменів».
Відтоді як Маре «повінчав» науку і спорт, передові технології стали головним інструментом, за допомогою якого люди намагаються розгадати секрети спортивного успіху.

НОВИЙ ВИТОК КОНКУРЕНЦІЇ — НОВІ РЕКОРДИ
У наш час не тільки вчений, а й звичайна людина може домогтися набагато більшого, ніж Маре. Для цього достатньо просто записувати рухи людей під час змагань на смартфон. Але ШІ підняв наші можливості на абсолютно новий рівень.
Сьогодні до наших послуг — технології 3DAT. Ця розроблена компанією Intel на основі ШІ система 3D-відстеження здатна моніторити одночасно 21 точку на людському тілі.
Вона максимально точно відображає будь-які нюанси фізичного руху і надає тренерам усі біомеханічні дані, що їх цікавлять. Звісно, всі ці показники порівнюються з тими, які демонструють найвидатніші спортсмени.
Таким чином технології ШІ стимулюють самовдосконалення спортсменів, конкуренцію між ними та нові рекорди.
СПОРТИВНІ СТРАТЕГІЇ: БЕЗ ШІ НЕ ОБІЙТИСЯ!
Для підвищення ефективності спортсменів технології ШІ можна використовувати в найрізноманітніших галузях. Наприклад, для проєктування і виробництва індивідуального спортивного взуття та одягу. Або визначення оптимальної моделі харчування та графіка тренувань.
Усе це призводить до того, що тренери й спортсмени відкривають для себе нові, раніше недоступні стратегії ігрових видів спорту. Історичним прикладом такої фундаментальної зміни може бути «фосбері-флоп» — домінантний зараз стиль стрибків у висоту, який уперше застосував американський спортсмен Дік Фосбері на Олімпіаді 1968 року.

ШІ ДОПОМАГАЄ ШУКАТИ ТАЛАНТИ
ШІ забезпечує тренерам легкість збору індивідуальних даних у поєднанні з аналізом. Це допомагає їм краще виявляти таланти. У березні МОК на базі технології 3DAT запустив програму скаутингу в Сенегалі.
У результаті аналізу простих вправ, як-от біг і стрибки, було виявлено понад 40 дітей, які в майбутньому можуть стати багатообіцяючими спортсменами-олімпійцями. Але випадок із Сенегалом — це радше виняток із правил.
Розвинені країни з великими професійними лігами, як і раніше, зберігають велику перевагу в сучасному спорті. Адже у них є всі ресурси для збору високоякісних даних і подальшого навчання алгоритмів з їхньою допомогою.
АСТРОНОМ, ЯКИЙ СТАВ СУДДЕЮ
Можливість збору та аналізу великих даних розширює потенціал використання ШІ в таких аспектах, як суддівство. Знайомтеся: Франк Оме — арбітр Олімпійських ігор з водного поло. Франк — не новачок у галузі ШІ, оскільки його основна робота — астрофізик у ганноверському Інституті гравітаційної фізики ім. Макса Планка.
Серед масиву шумів, створюваних гравітаційними хвилями, він шукає сигнали, які є результатом зіткнення чорних дір. При цьому він іноді вдається до допомоги ШІ. Можливо, штучний інтелект залишається його надійним помічником і тоді, коли він у білій формі судді визначає, перетнув м’яч лінію воріт чи ні.
РЕВОЛЮЦІЯ У СУДДІВСТВІ
Сьогодні подібні технології — справа звична. Наприклад, під час футбольного дійства використовують інформацію, записану масивом камер довкола стадіону та навіть чіпами, що імплантовані в м’яч. Але футбол, мабуть, найбільш видовищний сучасний вид спорту. І є радше винятком із правил.
В інші види спорту та їхнє суддівство ШІ, ймовірно, проникатиме повільніше. Оскільки у кожного з них особливі потреби і різне фінансування. Олімпійські ігри в Парижі охоплюють 32 заходи, зокрема й водне поло.
Воно є найстарішим олімпійським командним видом спорту, проте не приносить таких грошей, як баскетбол чи футбол. А вони знадобляться, оскільки використання ШІ у водному поло потягне за собою інші проблеми, як-от навчання алгоритмів на зображеннях, зроблених під водою та у хаотичних сценаріях.

БІЛЬШ ДОСКОНАЛА КОМУНІКАЦІЯ
Точна і відкрита комунікація відіграє дуже важливу роль. Найкращий спосіб переконати команди та глядачів у справедливості та об’єктивності рішень — надати їм усю візуальну інформацію, щоб вони змогли сформувати правильне уявлення про те, що відбувається.
Наприклад, фоли в контактних видах спорту – це завжди неоднозначно. Суддя ухвалює рішення за частки секунди, і не всі можуть з ним погодитися. Але для ШІ винесення правильного, зрозумілого всім рішення — цілком посильне завдання.
СПОРТИВНІ МЕДІА НАПЕРЕДОДНІ ЗМІН
Потоки даних, зібраних під час ігор, насичуватимуть не лише алгоритми штучного інтелекту, а й телеглядачів, що жадають статистики. Спорт — це особлива мова. Вона долає всі расові, культурні та матеріальні бар’єри.
Статистика й цифри збагачують людське спілкування, вони надають додаткові смислові орієнтири. І, звісно, корпорації, які спеціалізуються на спортивних трансляціях, не можуть пройти повз такі неймовірні можливості. Вони шукають способи розширити своє інформаційне поле і вивести все це на телевізійні екрани.
2000 року під час Олімпійських ігор у Сіднеї телеглядачі були в захваті, коли віртуальну лінію світового рекорду було накладено на екран. У 2024 році можливостей у мовлення набагато більше. Наприклад, можна окремо демонструвати прискорення, довжину кроку та максимальну швидкість.
НЕЙМОВІРНІ ГЛЯДАЦЬКІ МОЖЛИВОСТІ
Сьогодні через платформу комп’ютерного зору Intel Geti AI глядачам уже доступна персоналізована демонстрація основних моментів змагань. Не виключено, що надалі вона стане постійним атрибутом майбутніх трансляцій.
Експерти вважають, що здатність ШІ з одночасного запису безлічі спортивних дій вибирати саме те, що бажає бачити глядач, стане переломним моментом. Якщо він хоче, скажімо, бачити кожен триочковий кидок, зроблений чоловічою баскетбольною командою Нігерії, ШІ може переглянути всі кадри й автоматично скласти їх.
Особливо великі переваги це дасть тренерам і медійникам тих країн, чиї матеріальні та інформаційні ресурси є обмеженими.
Джерело: Three ways AI is changing the 2024 Olympics for athletes and fans