ПІАНІСТ СЕБАСТЬЯН КНАУЕР: про зцілювальну силу, здатну зрушити життя з мертвої точки
Джерело фото: sebastianknauer.de
Є люди, для яких життя і музика — синоніми. Себастьян Кнауер сів за фортепіано у віці 5 років. І майже одразу про нього заговорили як про вундеркінда. У рідному Гамбурзі він дебютував 1984 року, а 1985-го відкривав Конгрес талановитих дітей.
У 17 років отримав престижну премію Гамбурзького державного оперного фонду. Він не тільки багато зробив для розвитку класичної музики в рідному Гамбурзі, а й здобув заслужену світову популярність. Йому аплодували найкращі майданчики світу — у 50 країнах, на 5 континентах. Музику Кнауер вважає великою силою, що змінює людину.
Про це він розповів в інтерв’ю великому другові нашого альманаху, видатному українському музиканту й засновнику фестивалю Odessa Classics Олексію Ботвінову.
ЗЦІЛЮВАЛЬНА СИЛА
Коли граєш концерт, то маєш можливість спостерігати за слухачами, бачити їхню емоційну реакцію. Музика завжди щось змінює в людях, вона має величезну цілющу силу.
Якось я замислився: чи можливо якимось способом сконцентрувати цю силу і сфокусувати її на виправленні тієї чи іншої життєвої ситуації, на зціленні душі й тіла, психоемоційного стану людини? Наприклад, відомо, що дитина навіть у материнській утробі активно реагує на Моцарта. Тобто музика впливає на людину ще до її появи на світ.
Мені здається, про величезний вплив музики на життя людей могли б розповісти не тільки музиканти, а й представники різних професій. Скажімо, керівник компанії, який працює по 24 години на добу, 7 днів на тиждень. А потім він сідає і починає слухати твори Брамса, симфонію Моцарта чи ноктюрн Шопена… У цей час з його тілом і душею відбувається справжнє перетворення.
КОНЦЕНТРОВАНА ЕМОЦІЯ
Візьміть будь-яку людину, що перебуває у важкій життєвій ситуації, наприклад, через втрату близьких. Розпитайте, який вплив на неї чинить музика? Потім порозмовляйте із тяжко хворим. Що відбувається, коли він слухає музику? Як змінюється його фізичний стан? Чи допомагає музика впоратися з хворобою?
З великою ймовірністю ви почуєте історію про те, що музика дає приплив життєвої енергії, стабілізує фізичний стан і навіть покращує аналізи крові. Музика позитивно впливає на людину незалежно від професії або країни, де вона зараз перебуває.
Наприклад, ви, Олексію, даєте концерт далеко від рідного дому. Виходячи на сцену, ви намагаєтеся не розплескати емоцію, концентрувати емоційну енергію в одній точці простору й часу. І щось схоже відбувається не лише з професійними музикантами.
Музика чинитиме на будь-яку людину найсильніший емоційний вплив, повертаючи найкращі переживання минулого й одночасно надію на краще майбутнє. Незалежно від характеру професійної чи громадської діяльності, місця проживання чи національної приналежності.
МАМИН ШАНСОН
Можу розповісти про випадок, який стався в моєму житті. Я пережив утрату близької людини — померла моя мама. Для мене це стало великим ударом, який потребував чимало зусиль для відновлення. І я почав слухати музику… Точніше, не просто музику, а улюблену музику мами.
Вона завжди жваво цікавилася класикою і моєю професією. У неї були твори та композитори, яких вона обожнювала. Мама й сама любила співати. Особливо французький шансон, наприклад Жака Бреля. Тому в нас виникла ідея транслювати запис одного з таких шансонів під час церемонії поховання. Це було приголомшливе за силою переживання.
Звісно, це дуже скорботний момент — ти ховаєш близьку людину. Але коли музика вступає в контакт із твоєю душею, раптово спливають якісь дорогі тобі спогади… Це приголомшує й емоційно наповнює тебе — мамин шансон і спогади стають чимось більшим, ніж просто факт біографії.
Тож музика має неймовірну силу, здатну змінити тебе й світ навіть у найтрагічніший момент. Це відкриття було зроблено ще в античній Греції, звідки до нас прийшло поняття «катарсис». Елліни чудово усвідомлювали, яким потужним засобом фізичного та духовного зцілення є мистецтво.
ГРАТИ Й СЛУХАТИ — РІЗНІ СТАНИ
Мене часто запитують: «Певно, це чудово — грати музику?!» Мається на увазі, що, граючи такі прекрасні твори, я завжди повинен почуватися особливо «добре». І я терпляче пояснюю, що це працює дещо інакше.
Виступаючи, я маю концентруватися на багатьох речах — на своїх пальцях, на характері виконання, на процесах у моєму мозку… Інша річ, якщо я просто слухаю музику. Ось тоді й відбуваються найдивовижніші речі. Іноді приходять спогади, іноді розслабляєшся, тобі стає спокійно й добре. Буває так, що навколишній світ наче зникає і ти забуваєш про все.
Такі переживання та відчуття можуть мати велике значення для людини. Одного разу на приватній вечірці, де зібралося близько сотні гостей, я запропонував:
«Послухайте! Я вибрав кілька тихих, медитативних творів. І тепер ви всі — у моїх руках! Тож пропоную розслабитися й забути про все, що відбувається у світі, хоча б на годину. Насамперед про все погане — ми й так про це досить багато знаємо. Вимкніть телефони, заспокойте думки і просто слухайте».
Усі присутні були вражені впливом, який на них справила ця музика.
ЗРУШИТИ ЖИТТЯ З МЕРТВОЇ ТОЧКИ
Досвід людей на цій вечірці разюче відрізнявся від досвіду повсякденного життя, коли ти метушишся, слухаєш новини, сидиш у соціальних мережах, тобі хтось телефонує… І всім цим атакам ми піддаємося щодня! Гості дякували за пережитий досвід, бо він допоміг зрушити звичне сприйняття життя з мертвої точки.
Хтось занурюється у спогади, хтось замислюється про стосунки з оточуючими, хтось переосмислює життєву трагедію… Були й такі люди, які вкрай негативно оцінювали своє поточне становище, але раптом згадували про ситуацію в інших країнах. Згадували про людей, які в набагато гірших умовах відстоюють своє право на життя і свободу.
Я гадаю, в усьому світі люди недооцінюють силу музики. Проте, вона набагато сильніша, чесніша та щиріша, ніж промова будь-якого, навіть найхаризматичнішого політичного лідера. Саме тому вона справді здатна допомогти та зцілити нас. І ми маємо частіше використовувати музику, щоб у найрізноманітніших сферах зрушити ситуацію з мертвої точки.
МУЗИКА, ЩО ОБ’ЄДНУЄ
Музика створює атмосферу довіри та єдності. Щоб у цьому переконатися, достатньо відвідати великий класичний концерт із кількома тисячами слухачів або рок-концерт, де збирається сто тисяч людей. Так, це різні типи поведінкових реакцій, різний освітній, матеріальний і віковий зріз.
Класичні концерти більше схожі на медитацію або церковну службу. Там усі спокійно сидять, ніхто не кричить і не схоплюється з місць, як це робить публіка на стадіонах. Але для відчуття спільності та єдності це не має значення. Музика — це свято, яке ти розділяєш з іншими. Вона дає мільйонам людей можливість відчути себе єдиним цілим.
Однак класична музика, на відміну від популярної, має одну особливість — її сприйняття можливе лише в тому випадку, якщо в тебе є навичка концентрації уваги. Аби відчути себе сповненим її силою та красою, потрібне терпіння й набагато більше часу, ніж 2–3 хвилини на кліп.
«ПЕРЕЗАВАНТАЖИТИ» КЛАСИКУ
Я вважаю, щоб дати молоді можливість отримувати насолоду від класики, нам потрібно «перезавантажити» процес класичних концертів. Можливо, до програми варто включати короткі твори, якісь елементи живого спілкування з публікою та бурхливі овації. Чому ні? Адже свого часу на концертах Моцарта і Бетховена зали вибухали оплесками.
Після цього вони на біс виконували найбільш яскравий, невеликий уривок. Іноді на вимогу публіки кілька разів, настільки це було чудово. Я переконаний, що класична музика була й залишається потужним чинником нашого життя. Тільки уявіть, на що воно перетвориться без неї?
Навіть найгеніальніший фільм без музики має такий вигляд, ніби в ньому нічого не відбувається. Без музики не страшний найжахливіший фільм жахів. Те ж саме і з романтичним фільмом — уся романтика без неї кудись випаровується.
Музика — це магія, здатна перетворювати наш світ. Тому представники найрізноманітніших верств суспільства, представники різних кол, вікових категорій і професій мають розуміти, на що здатна музика. І знати, що досвід цієї неймовірної трансформації доступний кожному.