ПОСТРІЛ У СПИНУ ЛЮДСТВУ: на порозі епідемія болю у попереку

Аарон Сіскінд. Задоволення та жахи левітації №37, 1953 / facebook.com
Кожен, хто багато сидить за комп’ютером, знає цей біль не з чуток. Біль у попереку — один із найпоширеніших у світі. І це не просто незручність, а глобальна проблема.
Прогрес впевнено і безперервно встромлює ніж у спину людству, і в нас не так багато способів убезпечити себе від майбутніх страждань. Але якщо ми мріємо уникнути поперекового болю, то маємо дотримуватися певних правил життя, рекомендованих науковцями.
ДО ЧОГО ПРИЗВІВ ПРОГРЕС ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Науково-технічний прогресс звільнив нас від багатьох важливих занять для збереження здоров’я тіла: ми вже давно не полюємо, щоб пообідати, а вертикальне положення, при якому ми сформувалися, тепер приймаємо досить рідко, оскільки майже безперервно сидимо, перевтомлюючи свій хребет.
Якщо раніше біль у спині відвідував людей переважно в зрілому віці, то за останні роки біль у попереку охопив усі вікові групи: навіть у п’ятирічних дітей діагностують остеохондроз від малорухливого способу життя.
Дискомфорт від поперекового болю, який набув на початку цього століття характер пандемії, не обіцяє нічого доброго. Справа в тому, що за болями в спині ховається безліч проблеми зі здоров’ям, та й сам хронічний біль здатний перетворити наше життя на пекло, позбавити звичного щастя.
У червні 2023 року група експертів підбила підсумки аналізу 500 досліджень останніх 30 років на тему поширеності поперекового болю. Результати були опубліковані в журналі The Lancet Rheumatology, і науковці винесли вирок: біль у попереку вже набув характеру пандемії, а кількість людей, яких він уразить до 2050 року, становитиме майже 850 мільйонів людей.
Протягом останніх трьох десятиліть біль у спині посідає перше місце серед причин інвалідності. Вчені попереджають: якщо не почати впливати на проблему, то вона охопить нас, немов пожежа. Але щоб знати, як здолати ворога, слід зрозуміти — чому він з’явився.
ЧОМУ БОЛИТЬ ПОПЕРЕК
Науковці відзначають, що 39% усіх випадків поперекового болю пов’язані з трьома глобальними факторами ризику, а саме:
- Ожиріння — надмірна вага збільшує навантаження на спину та є іноді головною причиною болю у попереку.
- Куріння — ця шкідлива звичка погіршує кровообіг у судинах, які живлять хребет і спинний мозок, що призводить до виникнення поперекового болю.
- Ергономіка робочого місця та погані умови роботи збільшують навантаження на хребет і сприяють виникненню болю у попереку.
Інші фактори ризику: як-от малорухливий спосіб життя, неякісний матрац для сну, неправильне підняття важкого, травми й переохолодження — також відіграють активну роль у розвитку болю в спині, тому необхідні комплексні заходи щодо запобігання епідемії поперекового болю та профілактики інвалідизації населення.
ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ ВРЯТУВАТИСЯ ВІД БОЛЮ У ПОПЕРЕКУ
Медикаменти здатні зменшити страждання, але не можуть вилікувати нас від болю в попереку. Тому вченими розроблено сім «золотих» правил профілактики поперекових болів, вони прості та ефективні, справа тепер за малим — привчити себе їх дотримуватися.
Отже, рекомендації щодо збереження здоров’я хребта:
1. Під час роботи намагатись більше рухатися, більше стояти, а якщо робота є повністю сидячою, то користуватися м’якими стільцями, які захищають спину від перенапруги. Для цього іноді використовують спеціальні регульовані за висотою столи для комп’ютера, за якими можна працювати стоячи. Якщо робота сидяча, вставайте за першої ж нагоди, навіть коли розмовляєте по телефону. Після роботи намагайтеся не користуватися ліфтом без особливої потреби.
2. За чимось важким ніколи не нахиляйтеся! Єдиний спосіб зберегти непошкодженим хребет — це з вантажем поводитися, як штангіст: сісти і лише потім брати в руки важкий предмет, при цьому, піднімаючи його, робити основне навантаження на ноги, а не на хребетний стовп.
3. Ходити та бігати потрібно правильно. Якщо у вас плоскостопість, то варто носити спеціальне взуття, а якщо ви бігаєте, то обов’язково у спеціальному взутті для бігу, бо ніщо так не ушкоджує суглоби і не б’є по хребту, як біг у взутті, непристосованому для цього.
4. Якщо у вас зайва вага, то позбавтеся її — це допоможе не тільки попереку, але й позначиться на здоров’ї всього організму. Уявіть, що ви несли мішок із 20 кг на спині, а потім скинули його. Яке ж полегшення відчує спина!
5. Займайтеся лікувальною фізкультурою: особливо корисні вправи для зміцнення м’язів спини, проте займатися самолікуванням не варто, звертайтеся до фахівця — він порадить комплекс вправ, які підходять вам індивідуально.
6. Підберіть відповідну подушку заввишки не менше 10 см і оберіть жорсткий або середньої жорсткості матрац. На м’якому матраці хребет вигинатиметься дугою. Тут заощаджувати не потрібно, купуйте якісні товари, перевірені фахівцями.
7. Намагайтеся висипатись. 7–8 годин — норма, і її ще ніхто не скасовував. Гарний сон — запорука гормонального здоров’я, адже гормони сприяють зміцненню м’язів, а м’язовий корсет — справжній подарунок хребту.
Якщо не займатися своїм хребтом, то згодом хребет займеться вами. Хребет — це основа нашого здоров’я. В якому стані буде він, у такому стані буде й людина
Валентин Дикуль «Життя без болю в попереку»