ПОПРОЩАЙТЕСЯ ЗІ СНОМ: як менеджери-новачки впливають на роботу компанії

Ярослав Баволяк. …about how it could be and why not return, 2007 / Instagram
Менеджери-початківці часто є безініціативними або надмірно енергійними. Обидва сценарії погані для компанії. У першому випадку довірені ним проєкти буксують, а в другому — просуваються хаотично, тоді як співробітники відчувають тривогу та безсоння.
ГНІВ, ТОРГ, ДЕПРЕСІЯ
Згідно з новим дослідженням американської системи цифрового навчання Oji Life Lab, проведеним у червні 2023 року у співпраці з компанією Harris Research, більше третини офісних співробітників в якийсь момент подумують про звільнення через невдалий досвід роботи з менеджером-новачком.
В опитуванні взяли участь понад 2000 офісних співробітників із різних компаній США. Дослідження оголило негативний вплив недосвідчених менеджерів із нестачею компетенцій на атмосферу у компанії. Серед головних негативних чинників близько третини опитаних назвали тривогу, відсутність мотивації та безсоння.
Багато респондентів також вважають менеджерів-початківців слабкими в умінні вирішувати поточні робочі конфлікти, ухвалювати зважені рішення і забезпечувати якісний зворотний зв’язок. Все це призводить до того, що у певний момент співробітники замислюються про звільнення.
ВПЛИВ МЕНЕДЖЕРІВ-НОВАЧКІВ НА СПІВРОБІТНИКІВ

Я НАЧАЛЬНИК, ТИ НЕ ДУРЕНЬ
Досвідчений менеджер — це насамперед лідер, який представляє свою команду перед начальством, беручи на себе відповідальність і за необхідності захищаючи своїх підлеглих. Недосвідчений турбується насамперед про свою репутацію і про те, чи виправдовує він покладені очікування. А тому представляє начальство перед своєю командою, дотримуючись формальних правил керівництва.
Досвід не приходить сам по собі, тому від менеджерів-початківців не варто чекати дива. «Навіть якщо ви прагнете стати хорошим менеджером, у вас все одно буде поганий перший рік», — зазначає професор ділового адміністрування Гарвардського університету Лінда Хілл, яка вивчає менеджмент понад чотири десятиліття.
Справжнє лідерство вимагає зовсім іншого набору навичок, ніж проста дія-цілевказ, що базується на принципі «я начальник — ти підлеглий».
РІВНІСТЬ НЕ НА БЛАГО
У діловому середовищі на Заході, та й останні роки в Україні, добрим тоном вважається рівне ставлення до всіх працівників, незалежно від статі, віку та індивідуальних схильностей. Втім, не завжди це працює на благо.
Наприклад, в ході опитування Oji Life Lab респонденти солідного віку частіше давали менеджерам-початківцям нижчу оцінку. Нервовість та пригніченість, викликані роботою менеджера-новачка, більшою мірою також впливають на жінок: 40% опитаних назвали це фактором, що впливає на ухвалення рішення про звільнення. У той час як серед чоловіків частка становила лише 29%.
Автори дослідження пов’язують це з тим, що більшість менеджерів-новачків дотримуються думки: ставитись до людей справедливо — це ставитись до них однаково. Втім, реальність така, що мудрий та далекоглядний менеджер знає особливості своїх підлеглих, використовуючи цю інформацію для диференціального розподілу обов’язків та завдань.
Але хто ж із нас має прозорливість медіума? І замість покладатися виключно на власну спостережливість та інтуїцію, набагато краще скористатися науковим підходом. Скажімо, вибудовувати керування робочим кліматом на основі «Метода 360», який дозволяє отримати поточну оцінку персоналу, виявляючи ступінь відповідності співробітника посаді.
ТОКСИЧНА АТМОСФЕРА ШКОДИТЬ ЗДОРОВ’Ю
Токсична атмосфера в колективі, викликана недосвідченістю менеджерів-початківців, не лише негативно впливає на ефективність відділу та компанії в цілому, а й шкодить здоров’ю співробітників. Особливо це актуально з урахуванням поточної глобальної ситуації на ринку праці.
Переорієнтація на віддалені та гібридні команди, що посилилася «завдяки» пандемії COVID-19, призвела до багатьох проблем, про які в доковідні часи ніхто навіть не замислювався. Зрушення у бік операційної ефективності, яка має падати при дистанційної роботі, посилило вимоги керівників компаній до лінійних менеджерів. Від них очікують, що продуктивність підтримуватиметься і підвищуватиметься без збільшення чисельності персоналу.
Згідно з опитуванням, проведеним додатком для управління проектами Wrike, офісні співробітники повідомляють про подвоєння робочого навантаження та погіршення психічного здоров’я на тлі скорочення робочих місць та економічної нестабільності. Трохи менше половини керівників з числа опитаних повідомили про надто сильний тиск з боку топ-менеджменту, що призводить до почуття вигоряння, яке на початку 2023 року досягло піку епохи пандемії коронавірусу.
ЗМІНЮЙСЯ АБО ЙДИ
Незважаючи на зростаючу кількість свідчень того, що менеджери-новачки сприяють виникненню нервозності та пригніченості в колективі, багато компаній, як і раніше, не звертають на це уваги. Зміни потребують часу та фінансів, а вони у сучасному діловому світі завжди у дефіциті. Набагато простіше окреслити новому менеджеру зону відповідальності і чекати на результати, не відстежуючи, наскільки гарними є його софт-скіли.
Але сподіватися на те, що менеджери-початківці навчатимуться управлінського мистецтва на льоту, без тренінгів і кваліфікаційних програм, — означає мислити ірраціонально, що суперечить самій природі підприємництва. Тому для недосвідчених управлінців компанії обов’язково повинні проводити групові тренінги або індивідуальні коучинг-сесії з метою навчання управлінських навичок.
«Більшість менеджерів-новачків думають, що бути босом — означає використовувати свої формальні повноваження, — зазначає Хілл. — У той час як вони мають дотримуватися двох імперативів: керувати собою та грамотно керувати підлеглими».
У напрацюванні управлінських навичок допоможе підхід «вчися як робиш». Він включає роботу над своїми помилками, використання впливу, а не формальної влади та горизонтальних зв’язків у своєму відділі або групі для порад та допомоги.