«Дивлячись на картину, мені достатньо 3 секунд, щоб зрозуміти, чи варта вона уваги, чи ні», — живописець із Чернігова Євгеній Шаповалов

Євгеній Шаповалов / Фото з особистого архіву
Мистецтво — це не перелік персоналій, які витворили за життя один стиль. Це завжди динамічна сила, яка постійно здійснює самоперевершення. В цьому плані Євгеній Шаповалов є послідовним та унікальним. Звісно, буває, що художник може стати бранцем свого страху — відійти від власного стилю заради нового.
Євгеній, однак, не боїться стати непізнаваним у своїх картинах, навіть попри зауваження метрів та колег. Він сформував для себе особливу філософію постійного пошуку, задавши своєрідний «постулат» — якщо він перестане шукати та творити нові експерименти — можна вважати, що Шаповалова більше нема.
Євгеній Шаповалов — графік, живописець. Член Національної спілки художників України. Народився 1 січня 1986 року в місті Сімферополь у сім’ї художників. Активний учасник обласних всеукраїнських виставок, проєктів, пленерів. Переможець всеукраїнських конкурсів. Його твори зберігаються у приватних колекціях України, Германії, Данії, Естонії, Бельгії, Франції, Португалії та США.
Живе й працює в місті Чернігів.
Який перший творчий момент у своєму житті ви пам’ятаєте?
Перший досвід — це малювання мультяшних героїв, вигаданих мною у віці близько 10 років, можливо, й раніше. Дуже важливим для мене було не змальовувати, а вигадати власних персонажів. Я цілком поринав у процес створення героїв та сюжетної лінії. І значною для мене була власна стилістика образів.
У чому полягає ваша творча амбіція?
Моя творча амбіція полягає в тому, щоб створювати нове, якісне та найкраще. Шукати нові технічні прийоми та стилістику. Намагаюсь втілювати нові, оригінальні ідеї для своєї творчості. Іноді це включає експерименти з новими матеріалами, технологіями.

Що стоїть на заваді здійснення ваших творчих амбіцій?
Головною перешкодою моїм творчим амбіціям є війна. Обмеження, неможливість виїхати до інших країн для знайомства з новими людьми. Однак, незважаючи на ці складнощі, я намагаюся використати свій внутрішній світ та особисті емоції як джерело натхнення для своїх творів.
З чого ви починаєте свій день?
День я починаю з фізичних вправ та приготування каші за власним рецептом. Потім йду до майстерні і налаштовуюсь на роботу. Думаю над тим, який фільм чи музику підібрати сьогодні під певну картину. За допомогою книг, музики, мистецтва можна подорожувати іншими континентами і стикатися з різними культурами та епохами, навіть не виїжджаючи за межі своєї країни.

Якими митцями ви найбільше захоплюєтеся?
Раніше були такі художники, які надихали мене своєю креативністю та стилем. Це Френсіс Бекон, Егон Шіле, Пікассо. Але згодом я перестав захоплюватися кимось, певно, отримав необхідну дозу впливу.
Чи є у вашому житті хтось, хто вас постійно надихає?
Я надихаюся фільмами про письменників та серійних маніяків, музикантами. Особливо людьми, які чимось одержимі. Буває так, що, переглянувши якусь фотографію, я вже бачу ідею для картини. Натхнення — це сила, що спонукає художників до створення мистецтва, висловлювання своїх ідей та почуттів через нього.

Дайте визначення музи. І хто ваша муза?
Музи як такої немає. Просто працюю, і в процесі приходить натхнення. Особливо коли працюю під певну музику чи фільм. Візуальна мова фільмів, включаючи кадри, композицію, палітру кольорів та костюми, може вплинути на створення унікальних візуальних образів.
Як ви реагуєте, коли стикаєтесь із переважаючим розумом чи талантом?
Коли бачу сильні, гарні роботи, я дуже задоволений і уважно їх вивчаю. Такі люди мене можуть надихнути. Я щиро вважаю, що вивчення картин різних культур допомагає розширити світогляд та розуміння різноманітності мистецтва. Нині рідко зустрінеш талановитих майстрів. Та якщо зустрічаю — із задоволенням обговорюю роботи. Аналіз картин разом з іншими може стати джерелом збагачення творчого досвіду та обміну ідеями.
Як ви дієте, коли зіштовхуєтеся з перешкодами на шляху до успіху чи загрозою поразки?
Я знаю, що роблю і чого прагну. Тому на мене не впливають сторонні чинники. Я просто працюю. Якщо дуже важко, то 50 г димного віскі, й життя починає налагоджуватися.
Дивлячись на картину, вистачає 3 секунд, щоб зрозуміти, чи варта вона уваги, чи ні. Коли вся мозаїка збирається — композиція, кольорові плями, стилістичне рішення — і виходить, що нема до чого причепитися, тоді це майстерність.

У чому полягає ваша найбільша мрія?
Моя мрія — мандрувати різними країнами, поєднуючи споглядання з творчістю. Наприклад, приїхавши до країни, я вивчаю місцеві пам’ятки, людей. Зарядившись інформацією, я створюю картини. На мій погляд, кожна країна та місце дають нові ідеї та можливості для творчості.
В Україні за останнє десятиліття змінилося…
В Україні сталося дуже багато змін. Наша країна стала демократичною державою, де головну роль відіграє народ. Зараз доводиться відстоювати нашу свободу та незалежність у війні, яку нав’язала Росія.

Мені не вистачає у рідному місті…
Чернігів — дуже гарне, чисте, затишне місто. З кожним роком він стає кращим. Хотілося би більше розважальних комплексів та галерей різного напряму. Бажано, щоб більше людей були освічені та зацікавлені у мистецтві.

Якщо не Чернігів, то яке місто в Україні?
Не має значення, яке місто. Головне — відчуття гармонії у ньому. А різноманітні культурні та розважальні заходи сприяють гармонії в місті, роблячи його цікавим та насиченим.
Метафора, літературний герой, асоціація для сучасної України…
Мабуть, це моряк Папай із мультика, який з неймовірною силою, після того як з’їв шпинат, бореться з поганими героями та їх перемагає.

Це можливо — після щирого покаяння і через покоління. Якщо це стосується війни.
Найкраща порада, яку ви отримали у житті…
Щоб досягти чогось, треба цій справі присвятити багато часу та наполегливо йти до мети, не здаючись. Зусилля та наполегливість відіграють величезну роль. Важливо пам’ятати, що на шляху до мети можуть виникати труднощі та перешкоди, але саме рішучість та прагнення успіху допоможуть їх подолати. Не здаватися, навіть якщо процес вимагатиме часу й зусиль. Зрештою ви пишатиметеся своїми досягненнями.